1. A SZAKIRÁNY MEGNEVEZÉSE
Gyógypedagógus szakvizsga
(A Szakirányú továbbképzések 2008. c. kiadványban Pedagógus szakvizsgaként található)
2. KÉPZÉSI PROGRAM
A gyógypedagógus szakvizsgát nyújtó képzésben való részvétel előfeltétele a bármely szakon vagy képzési szinten megszerzett gyógypedagógus végzettség vagy olyan szakirányú továbbképzésben szerzett oklevél, melynek létesítője és indítója a gyógypedagógiai főiskolai kar.
Azon gyógypedagógusok/pedagógusok számára ajánlott, akik nyitottak új ismeretek megszerzésére, munkájukban alkotó módon kívánják alkalmazni a tudomány és a gyakorlat legújabb eredményeit. Képesek a rendszeres tanulásra, az önfejlesztésre, igénylik a közvetlen eszmecserét és a jó gyakorlatok megbeszélésének és megismerésének alkalmait. A képzésben választható tanulmányi irányok megismerésével növelni kívánják munkavállalói mobilitásukat.
A pedagógus szakvizsgát szerzett gyógypedagógus/pedagógus tevékenységét pedagógus/gyógypedagógus munkakörben, a közoktatási, gyermekvédelmi, szociális illetve egészségügyi és rehabilitációs ellátó- és intézményrendszerben, annak bármely területén és intézménytípusában az alapvégzettségének megfelelő foglalkoztatási körben végzi.
3. A KÉPZÉS FELVÉTELI FELTÉTELE
Gyógypedagógia szakos alapképzésben szerzett oklevél (BA szintű végzettség és szakképzettség bármely szakirányon);
Gyógypedagógiai tanár és/vagy terapeuta képzésben szerzett oklevél;
Egyetemi szintű okleveles gyógypedagógus;
A gyógypedagógiai főiskolai karon szerzett újabb szakképzettséget igazoló oklevél
Legalább 3 éves szakmai gyakorlat a közoktatás, felnőttoktatás vagy habilitációs-rehabilitációs ellátáshoz kapcsolódó bármely ágazati területen.
4. A VÉGZETTSÉG MEGNEVEZÉSE
Szakvizsgázott pedagógus (pedagógus felsőfokú végzettség esetén).
A pedagógus szakvizsga követelményeinek eleget tett (nem pedagógus felsőfokú végzettség esetén).
5. KÉPZÉSI CÉL, ELSAJÁTÍTANDÓ SZAKMAI KOMPETENCIÁK
5.1.A képzés célja
A szakvizsgázott gyógypedagógus/pedagógus tudása bővüljön a tevékenysége ellátásához szükséges, legújabb tudományos kutatásokon alapuló elméleti ismeretekkel és korszerű pedagógiai gyakorlattal. A gyógypedagógus legyen alkalmas a képzésben választott modul szerint való kompetenciák magas szintű elsajátítására és adaptív alkalmazására.
5.2.A képzés felépítése
Az első két félévben valamennyi hallgató részére a kötelezően oktatott tanulmányterületen: Közigazgatási vezetési ismeretek; Minőségirányítás a pedagógiai szolgáltatásban; A nevelési-oktatási intézmény szervezetének működése; A különleges gondozást igénylők nevelése-oktatása; A pedagógus a közoktatásban, a fogyatékosok ellátásában című tárgyak kerülnek oktatásra.
A harmadik és negyedik félévben közös alapozó képzési sávban: A fogyatékosok integrációjának elvei és modelljei, Szakdolgozat készítése.
Specializálódási lehetőségek a képzés harmadik és negyedik félévében:
- Gyógypedagógiai szakismeret és gyakorlat megújítása választott modul: Ismeretek a gyógypedagógus képzés tartalmi átalakulásáról; Felnőttek rehabilitációjának ismeretei; A gyógypedagógiai kompetencia változása a pedagógiai szolgáltatásban.
- Gyógypedagógiai szakértő, gyógypedagógiai gyakorlatvezető, vezetőtanár választott modul: A gyakorlatvezetés, vezetőtanári munka pedagógiája; Szakértői munka a gyógypedagógiában; A szakértői munka minőségbiztosítása, szervezetfejlesztés.
6. KÉPZÉSI IDŐ
Gyógypedagógus végzettségűek számára 4 félév
Szakirányú továbbképzésen szerzett szakképzettség esetén 2 félév
7. ELLENŐRZÉSI ÉS ÉRTÉKELÉSI MÓDSZEREK, ELJÁRÁSOK
A féléveket a kredit rendszerű tanterv szerint gyakorlati jegy, kollokvium zárja. A szakképzettség megszerzésének feltétele 2 féléves képzésen a záróvizsga sikeres teljesítése, 4 féléves képzésen a szakdolgozat sikeres megvédése és a záróvizsga sikeres teljesítése.
8. ÖSSZEGYŰJTENDŐ KREDIT PONTOK SZÁMA
Kötelezően oktatott tanulmányterületen: 60 pont
Választás szerint oktatott tanulmányterületen: 16 pont
Specializálódástól függően:
- Gyógypedagógiai szakismeret és gyakorlat megújítása választott modulon: 28 pont
- Gyógypedagógiai szakértő, gyógypedagógiai gyakorlatvezető, vezetőtanár modulon: 28 pont
Szakdolgozat kredit értéke: 16 pont
2 féléves képzésen összesen: 60 kredit pont
4 féléves képzésen összesen: 120 kredit pont
9. EGYÉB INFORMÁCIÓ
A foglalkozások gyakorisága, várható időbeosztása
A képzés - az ünnepek kivételével –szombati napokon, a szorgalmi időszakban 9-17 óráig tart. Az utolsó félévben előre egyeztetett beosztás szerint kötelező gyakorlatokon kell részt venni (hétköznap). Valamint e félév – a témavezetővel történő egyéni konzultációk alapján – a záródolgozat megírására is szolgál.
Mikor indul a képzés?
Tanévenként keresztféléves képzési formában, először a 2008. tavaszi szemeszterben
Az egy félévre megállapított tandíj összege
A 2007/2008. tanév 2. félévében felvételt nyert hallgatók számára a félévi költségtérítés várhatóan 120.000 Ft/félév, mely a további félévekben az előző évi inflációs ráta mértékével nőhet.
A jelentkezési határidő
2008. január 10.
Jelentkezési lap letölthető itt.
Gyógypedagógus szakvizsga
- Fodor Zoltán
- Adminisztrátor
- Hozzászólások: 497
- Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
- Kapcsolat: