segítségkérés

Avatar
cseeniko

segítségkérés

Hozzászólás Szerző: cseeniko »

Tanácsot szeretnék kérni. Fejlesztőpedagógusi állást kaptam, oligo-logopédia szakos gyógypedagógus vagyok. A fejlesztő órákon az igazgató elláttathatja-e velem az SNIa-s gyerekekt is, hiszen a végzettségem megvan hozzá, vagy továbbra is megbízással másik gyógypedagógust kell alkalmaznia?
Előre is köszi a válaszokat: Ancsi
Avatar
galfianiko

Re: segítségkérés

Hozzászólás Szerző: galfianiko »

Szerintem elláttathatja veled, a végzettség dönt, a munkakörhöz tartozó feladatok pedig vezetői hatáskörben vannak meghatározva. (de lehet, hogy tévedek :oops: )
Avatar
viditko

segítségkérés

Hozzászólás Szerző: viditko »

Érdeklődnék :Kötelező-e a logopédiai felmérés minden óvodásnaknak (5,6 évesnek)?
Ez nem az iskolaérettségi vizsgálat!
Nincs elég gyermek, akivel településünk logopédusa foglalkozik,ezért felmér minden óvodást és kötelezi a jobb módúakat a foglalkozások igénybevételére,mert ha nem ,illetve nem jelenik meg a vizsgálaton feljelentést tesz.
Én is pedagógus vagyok ,látom ,hogy rengeteg gyermeknek lenne szüksége a foglalkozásra,de az etnikum tagja , vagy koszos gyerek kifogásokkal él a logopédusunk.Köszönöm.
Avatar
Kispiskóta

Re: segítségkérés

Hozzászólás Szerző: Kispiskóta »

viditko írta:Érdeklődnék :Kötelező-e a logopédiai felmérés minden óvodásnaknak (5,6 évesnek)?
Ez nem az iskolaérettségi vizsgálat!
Nincs elég gyermek, akivel településünk logopédusa foglalkozik,ezért felmér minden óvodást és kötelezi a jobb módúakat a foglalkozások igénybevételére,mert ha nem ,illetve nem jelenik meg a vizsgálaton feljelentést tesz.
Én is pedagógus vagyok ,látom ,hogy rengeteg gyermeknek lenne szüksége a foglalkozásra,de az etnikum tagja , vagy koszos gyerek kifogásokkal él a logopédusunk.Köszönöm.
A logopédiai szűrés kötelező:
15/2013. EMMI rendelet 25. §
(2) A logopédiai ellátás igénybevétele - a (3) bekezdésben foglalt vizsgálatokon és (4) bekezdésben foglalt ellátáson való részvétel kivételével - önkéntes alapon történik.
(3) A logopédiai ellátás keretében el kell végezni az óvodai nevelésben részt vevő, ötödik életévüket betöltött gyermekek beszéd- és nyelvi fejlettségének alapvizsgálatát, szűrését, és ennek eredménye alapján szükség szerint a gyermek további pedagógiai, pszichológiai, orvosi vizsgálatának kezdeményezését.
(4) Részletes logopédiai diagnosztikai vizsgálat és logopédiai vizsgálati vélemény alapján kell a gyermek további logopédiai ellátását megszervezni, ha az alapvizsgálat, szűrés eredményei alapján ez szükséges.

A (4)-es pont szerintem nem egyértelmű a "kötelezőséget" illetően.. Mi úgy értelmezzük, hogyha a logopédus indokoltnak tartja a terápiát, akkor kötelező.
Erre én is kíváncsi vagyok, máshol mi a helyzet.
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: segítségkérés

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Elnézést, de mi alapján szűrögetik a gyerekeket? Majd ha az óvónéni elküldi a nev. tanba.
Ez épp olyan, hogy a kolléganőmnek legyen kivel foglalkoznia, hát megnézegette kit tud becitálni a logopédiai órára. Aztán szóltam az igazgatónak, hogy állj! - hol a gyerek papírja, mert anélkül nem lehet! Nincsen szakvélemény!
Ennyi a történet!
Még valami: ha pedagógusnak ment (ráadásul gyógyped) akkor ne válogasson a gyerek anyagba. Az etnikumi koszos gyerek is gyerek! Hozott anyaggal kell dolgozni!
Én sem válogatok és válogattam, mert volt, hogy fürdettem és ruhákat vittem be a suliba, hogy elviselhető legyen a levegő!
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Kispiskóta

Re: segítségkérés

Hozzászólás Szerző: Kispiskóta »

hogabi írta:Elnézést, de mi alapján szűrögetik a gyerekeket? Majd ha az óvónéni elküldi a nev. tanba.
Ez épp olyan, hogy a kolléganőmnek legyen kivel foglalkoznia, hát megnézegette kit tud becitálni a logopédiai órára. Aztán szóltam az igazgatónak, hogy állj! - hol a gyerek papírja, mert anélkül nem lehet! Nincsen szakvélemény!
Kedves Gabi!
Szűrünk, egyrészt mert törvény szerint az alapellátás része, másrészt nem az óvónő feladata és kompetenciája eldönteni, hogy egy gyereknek milyen artikulációs és egyéb problémája van. Szakvélemény meg nem kell egy pöszeséghez. Hidd el, nem lasszóval fogjuk a gyerekeket, és nem lébecoljuk el az időt. Van beszédhibás bőven, az enyhébbek várólistára kerülnek. Biztos vannak extrém helyzetek (ill. helyek), amikor nincs elég gyerek - ebben a mostani kaotikus helyzetben akár még ez is előfordulhat, de nem ez a jellemző.


Ezzel viszont teljes mértékben egyet tudok érteni!!!
hogabi írta:Még valami: ha pedagógusnak ment (ráadásul gyógyped) akkor ne válogasson a gyerek anyagba. Az etnikumi koszos gyerek is gyerek! Hozott anyaggal kell dolgozni!
Avatar
zsoltzsolt

Re: segítségkérés

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt »

Itt van egy-két félreértés
A logpédiai szűrés kötelező, nem is kell ezáltal semmilyen szüli beleegyező nyilatkzat emiatt, ennek ellenére tájékoztatni szoktuk (és szerintem illik is), hogy lesz és miből áll majd
A fentebb bekopizott rendelet írja épp, hogy kötelező, elég egyértelmű:
(2) A logopédiai ellátás igénybevétele - a (3) bekezdésben foglalt vizsgálatokon és (4) bekezdésben foglalt ellátáson való részvétel kivételével - önkéntes alapon történik.
Zsolt
Avatar
ildi

Re: segítségkérés

Hozzászólás Szerző: ildi »

Üdvözlöm!
Szeretném megkérdezni, hogy a integrált beszédfogyatékos (sni) gyerekeket ki látja el szeptembertől, ha az adott intézménynek nincs saját logopédusa?
A Pedagógiai Szakszolgálat logopédusainak a törvény szerint nem feladatuk, vagy csak nem találom, ill. rosszul értelmezem?
Köszönöm a segítséget!
Avatar
zsokesz

Segítség logopédiai szűréshez

Hozzászólás Szerző: zsokesz »

Tisztelt Hozzáértők! A segítségeteket szeretném kérni. A kislányom már betöltötte az 5. életévét. Szeptemberben 7.-én született, így még "úgymond " középsősnek számít. Az a gondom, hogy a gyermek elég csúnyán beszél, nem mondja ki tisztán a betűket. Eddig megértettem, nekem nem volt gondom, de amióta elkezdődött az ovi, egyre csúnyábban beszél. Már én is nehezebben értem meg, nagyon oda kell figyelnem! :( Az oviban jeleztem, hogy szeretném, ha járhatna logopédiai foglalkozásra. Közölték velem, hogy a középsősöket nem nézik, de amúgy is nem biztosítanak helyet, ha a szülő úgy gondolja vigye el maszek alapon logopédushoz! Két gyerek és munkahely mellett, napközben nekem ez kivitelezhetetlen. Persze megpróbál akkor az ember maszek alapon keresni valakit, de azért én ezt felháborítónak tartom! Egyházi foglalkozásra, kézműves foglalkozásra van hely? Én fontosnak tartanám, hogy legyen az oviban logopédiai foglalkozás! A szülőknek ugyanolyan fontos ez, mint a gyermeknek! El vagyok keseredve!
Avatar
hermanhelen

mozgásterápia

Hozzászólás Szerző: hermanhelen »

Sziasztok!
Szakdolgozatomat A mozgásterápia, mint fejlesztés az óvodában címmel írom. Sajnos elakadtam mert nem találok semmi törvényi hivatkozást a mozgásterápiához. Ki tarthat? Milyen végzettséggel? Ki veheti igénybe? Kb ilyesmik. Ha van köztetek olyan aki tud segíteni, nagyon megköszönöm.
Válasz küldése