Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Minden téma, gond, probléma megbeszélése ebben a topic-ba.
Avatar
Zsuzsi

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: Zsuzsi »

Dóri!
Eddig nem értettem, hogy miért akarod folyton kipecázni a javaslatok közül a vesszőparipám, a művészeti oktatást, de most, hogy Gabi átiratát olvasom, végre rájöttem. :? Ahogy oda leírtam, valóban neked van igazad, csak hogy én nem ezt akartam mondani. Vagyis rosszul fogalmaztam. Én az államilag támogatott művészeti iskolák visszaállítását akartam kérni!!! Merthogy ez szűnt meg, ill. kerül annyiba, hogy csak a tehetősek férnek hozzá, ami nem feltétlenül jelent tehetségest is!
Szóval: a lányom zongorázni tanult (csekély tandíjért, mindössze 7000 Ft évente), aztán 7.-es volt, amikor a szomszéd településen beindult a művészeti iskola. Mivel rajzból is tehetséges volt, oda is áthordtuk, mert a foglalkozásokat délután tartották. Ezért nem kellett fizetni. 8.-os korában közölték velem, hogy egy gyerek csak egyfajta képzést kaphat, ezért fizessek vagy a rajzért 12 ezret, vagy a zongoráért 100-at. A rajzot választottam... A következő év ugyan már nem érintett, de a szomszédban megszűnt a művészeti iskola, mert akkor már az egy képzésben való részvételért is fizetni kellett, aki csoportosban vett részt, annak 60-at (rajz, tánc, színjátszó), aki egyéniben (zene), annak 120-at, és ezt a szülők már nem tudták vállalni. Emiatt rengeteg valódi tehetség kallódik el. Pedig ez a forma a képességfejlesztésben, sikerélményhez juttatásban kiemelt szerepet játszana. Láttam olyan gyerekeket tündökölni a színpadon, akik olvasási nehézségekkel küzdöttek, de a szerep miatt megküzdöttek vele.
Tehát, még egyszer: amire gondoltam: a művészeti iskolák, a művészeti képzések mint a tehetség-kibontakoztatás és tehetséggondozás "eszközei" mindenki számára elérhetők legyenek!
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Ildikó is és Zsolt is hozzá tette a magáét, köszönjük.
Kérem, hogy most valaki más rakja össze az egészet!
Zsuzsi, én megtettük, átadjuk a pályát, de gyorsan mert lejár a mandátuma a kormánynak, mire elkészülünk vele.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Zsuzsi

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: Zsuzsi »

ÁLLJJJJJJJJJJ!!!

Még mielőtt valaki nekiállna újra összerakni az egészet, a lényeg kimaradt!!! Nem nekem jutott most eszembe, hanem egy nálam sokkal okosabb embernek, bár ez engem is régóta foglalkoztat, és ez a kiindulópontja az egésznek!!!

Mégpedig az óvodai oktatás. Amikor kb. 20 évvel ezelőtt a húgom, aki óvónő, azt mondta, hogy eztán a foglalkozások fakultatív jellegűek lesznek, azt hittem ugrat. De nem ugratott. Ennek az lett a következménye, hogy a gyerekek nem szokták meg a rendet, a tanító nénik meg nem veszik figyelembe, hoyg az iskolába nem iskolások érkeznek, hanem óvodások. Mert lehet, hogy 10-ig el tudnak számolni, de cipőt kötni, meg kabátot gombolni nem. Ja, meg megülni a fenekükön, azt se. Aztán jön a vizsgálat, hogy hiperaktív.
Azzal azért ugye mindenki egyetért, hogy a világon nincs annyi problémás(nak vélt) gyerek, mint nálunk. Én ebben is látom az okát.
Viszonyítás: amikor tanítani kezdtem, úgy írattam az értő olvasás felmérést, hogy kiadtam a szöveget, elolvasta a gyerek, aztán elvettem a szöveget, odaadtam a feladatlapot és kitöltötte. A leggyengébb is legalább hármasra. Most?! Ott a szöveg a kérdés mellett, és nem tud vele mit kezdeni. Vagy régen talán okosabb gyerekek születtek? :shock:
Tehát: a kéréssorozathoz hozzá kellene tenni, hogy az óvodákban állítsák vissza a kötelező jellegű irányított foglalkozásokat és játékot.
Avatar
ildikó

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: ildikó »

Zsuzsi!
Nagyon jó, hogy eszedbe jutott.
Legalább 15 első osztályom volt , olyan tanév is, amikor két párhuzamos első osztályban tanítottam a magyart, meg egy-két tárgyat. Meg is őszültem bele rendesen. :lol: A legnagyobb probléma, hogy nem tudják a gyerekek, hogy mi az, hogy megülni. Meg egyáltalán hogy van az, hogy eddig ha akartam mentem foglalkozásra, ha akartam nem, inább mentem a játék sarokba játszani. Miért akar a tanító néni mindenáron leültetni, mikor nekem most egyáltalán nincs kedvem ehhez?Hol van a dadus néni, aki kivisz engem az udvarra ebben a jó időben, s nem itt poshadok a padban? .... S ezt lehetne folytatni.
Komolyan mondom, karácsonyig vért izzadunk, mire rászoktatjuk a gyerekeket a "munkára". Addig nem is iskola még az első osztály, sokkal inkább óvoda. De ebben a jelenlegi rendszerben annak is kell lenni. Másképp többet ártunk a gyereknek, mint használunk.
Valamin tehát változtatni kell az óvodában is a nagycsoportos foglalkozások menetén. De átesni a ló túlsó oldalára nem lenne jó....
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Lányom hospitálni volt óvodában. jön haza s meséli, hogy a gyerekek ha karnak leülnek a foglalkozáshoz, de van aki közben játszik. Nem akartam hinni a fülemnek. Anno, óvónő koromban meg volt az etetés, játék, foglalkozás stb. ideje és attól eltérni nem lehetett. Volt idő a gyengébb gyerekre is.
Nagycsoportos gyerekeknél a foglalkozások idejét növeltük előkészítve az iskolára.
Most sajnos úgy kerülnek ki, hogy mindent megcsinálnak helyettük, nincsenek "szoktatva". Bekerülve az iskolába az történik amit Ildikó leírt.
Hogyan kívánjuk akkor, hogy délelőtt üljön 4x 45 percet. Azt még hozzá tenném: tessék mondani, szeptember végén miért kell már 5 betűelemet tanulnia a gyereknek? Hová sietünk?
Na itt a sok un. hiperaktív gyerek!! Mi neveljük azzá őket!
Azért a tanító néni ha ügyes át tudja hidalni a dolgot. Szőnyeg a sarokba, minden nap egy kis mese. Ha fárad a csapat mehet a meseszőnyegre ülni, feküdni. Megéri az a negyed óra az elején, míg meg nem szokja a rendszerességet.
Az ovik sajnos átvesznek dolgokat a Waldorf-módszerból. És ez a baj!
Itt nem az óvónéniket szidom félre ne értse senki, mert ők is azt teszik amit a terv előír!
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Zsolt/1
Az új törvényről tudok. Sőt olvastam is. De sajnos azóta is adtak ki semmitmondó véleményt. Lehet, több időt vesz igénybe a törvény betartása.
Egyébként igazad van, ami már van, arra nem kell kitérni.
Zsolt/2
„utána ki kell fejteni, hogy melyik területen és milyen mértékben és mi a teendő ennek behozatalára.” Na, hát éppen ez hiányzik. Igen gyakran.
Ha leírják, hogy gyengébben teljesít, ugyan már írják oda azt is, hogy miből, mennyire, és mi a teendő. (nem azzal van a baj, aki odaírja)
Zsolt/4
Csak kiegészíteném azzal, hogy nálunk az utazó gyógypedagógusok a szakszolgálat alkalmazottai és így valóban jól működik a rendszer. Csak mégtöbb kellene belőlük ahhoz, hogy a növekvő létszámot el tudják látni.
Dóri
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Témát lezárom, már nem illesztem be többet. Postázom Jucónak.
Megkérem, hogy az egyesület nyomtatványán formázva a továbbiakat intézze a nevünkben!
Köszönöm a segítségeteket!
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Hát kiváncsi vagyok.
Fogunk tudni valamit a javaslatok sorsáról?
Mindenkit érdekelne.
Előre is köszi annak, aki ezt megteszi.
Dóri
Avatar
borijuco

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: borijuco »

Sziasztok!
Csak hogy most ne szakadjon meg a folyamat leírnám hol tartunk. Az oktatási államtitkár e-mail elérhetőségét sikerült elkérnem, és pár szóban vázoltam neki kik vagyunk, és milyen javaslatainkat fogalmaztuk meg, amit köszönettel fogad. Az elkészült nyers változatot tartalmilag folyamatosan kiegészítjük és a törvény által már jelenleg szabályozott kérdéseket kivesszük belőle, itt inkább arra koncentrálunk, hogy kinek lehetne a feladata az ellátás minőségének és egyáltalán gyakorlati megvalósításának az ellenőrzése (leepapírozás helyett) ez nagy kérdés, mivel ezt azt gondolom csak személyes hosszabb látogatásokkal lehet megtenni de kinek van erre embere. A Hoffmann Rózsa által elmondottakból az derült ki, hogy ezek a törvénytelen hiányosságok miatt, ami nem csak az SNI kérdést illeti egyfajta a régi szakfelügyeleti rendszerhez hasonló kidolgozását tervezik. Szóval ha ezek a kérdések pontosan bent lesznek a mi anyagunkban, akkor a november végi közgyűlésen előterjesztjük a megjelent tagok elé, ahol a már kinyomtatott anyagot a jelenlévők aláírásukkal támogathatják. Így kerül a végleges változat hivatalos formába, és arról, hogy pontosan kinek és hova postázzuk illetve küldjük el e-mailban is a tagság fog szavazni. Az egyesület novemberi gyűléséről a meghívót a Zsolt elkészítette én is láttam és napokon belül fent lesz a honlapon. Mindenkit nagyon várunk, remélem sikerül minden fontos kérdést átbeszélnünk ott.
Üdv Jucó
Avatar
zsoltzsolt

Re: Az általános iskolai oktatásra vonatkozó javaslatok

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt »

Kis kiegészítés..
a Szakmai Fórum november 27-én lesz, 10 órától, Gyálon a Nevelési tanácsadó épületében
A téma a szakszolgálatok működése, együttműködése az új törvényi keretek közt
Válasz küldése