Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Ha máshol nem, hát itt meg lehet kérdezni
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

Ok, köszönöm!
Nem csak a magam, hanem mindenki nevében, aki lemaradt róla megköszönnék egy összegzést. (ha már festés közben nincs mit csinálni :) )
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Tényleg érdekes, mert a konferenciáról a környékemen senki nem tudott. Pedig jó lett volna........
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
bégé

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: bégé »

Örülök, hogy ennyi segítőkész és figyelmes emberrel találkozhatom a honlapon! Én is szívesen olvasnék néhány dolgot a konferenciáról. Még festés közben is a szakma?! Nem semmi vagy sudna! Türelemmel várjuk a szakmai híreket.
Avatar
sudna

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: sudna »

Sziasztok!

Hála a magasságosnak, végre vége. Annyira utálom a nyári nagy melegben a falak újjá varázsolását. Szerencsére egy pár évre ettől most megint megszabadultam.

Akkor. Az ígéret szép szó...

Van egy pár olyan dolog erről az ominózus konferenciáról, ami nekem újdonság, lehet, hgoy nektek nem lesz az, de azért mindent, amit hallottam ott, ide másolgatom:

1. Nekem eddig arról volt tudomásom, hogy minden tanév végén le kell jelenteni a következő tanévben kontrollra kerülők névsorát, idéntől kérik mellé az év végi eredményeket és egy pedagógiai jellemzést is.
2. Az iskolai fejlesztőknek, gyógypedagógusoknak lesz feladata, hogy felkészítse a szülőt arra, hogy mi fog folyni a vizsgálaton, és mi vagyunk kötelezve arra is, hogy a szülőt egy héttel a felülvizsgálat előtt írásban értesítsük. (Igazából mi eddig is szóltunk, igaz nem levélben, hanem szóban, egyébként meg a szülő is kap behívót.)
3. Nagyon ajánlgatták a 14/1994. MKM rendelet olvasgatását, valamint a 11. rendeletet is.
(megtalálható itt a honlapon: 14/1994. MKM)
4. 1999. után születettek vizsgálati lapja csak orvosi adatlappal együtt adható be, amely az internetről letölthető.
(14/1994 rendelet 5. sz. mellélete)
5. Enyhe értelmi akadályozottságot az első vizsgálaton csak akkor állapíthatnak meg, ha a három szakember egybehangzó véleményt alkot. Ha nem, akkor meg kell kezdenie az első osztályt többségi általános iskolában, normál tanterv szerint.
6. Következő tanévtől minden iskola kap egy egy intézményi felelőst, ő hozzá lehet majd minden ügyben fordulni. (Hogy végre legyen olyan ember, aki tudja, hogy kik vagyunk, és legalább egy nap egyszer el tudjam érni, és ne kelljen heteken keresztül a zenét hallgatnom.) :))
7. Jogszabálykivonatokat készítenek, amelyek elvileg megtalálhatók a Sz.R.B.-k honlapjain, már ha megtalálod a honlapokat, mert én lassan egy hete keresem a BKMÖ-ét.
8. Amennyiben az iskolád alapító okírata, vagy a ped programod változik, azt jelezned kellene a Sz. R. B.-nek, mert különben olyan gyereket is küldhet hozzád, amivel már azóta nem foglalkozol, vagy új lehetőséged nyíilt, bevállalod más fogyatékkal élők tanítását is.
9. Minden új, eddig még nem vizsgált gyereket a Nev. Tan. köteles megvizsgálni, oda is kell küldeni a papírjait, és ha ők már minimum 6 hónapja foglalkoztak a gyerkőccel, és semmi változást nem tapasztaltak, vagy nincs megelégedve a fejlődésével valaki, pl. szülő, akkor mehet csak a SZ. R. B. elé, addig nem.
10. Korai fejlesztésre, felkészítő fejlesztésre, óvodai fejlesztésre kérheti bármikor a szülő a vizsgálatot. Iskola esetében csak dec. 15-ig, vagy március 31-ig. A félévek függvényében.
11. Érdekes olvasmány lehet a 2008. költségvetési törvény ide vonatkozó része is.
12. 15/2007. (III. 14.) OKM rendelet Támogatási rendszerről
(megtalálható itt a honlapon 15/2007 OKM rendelet)
13. A BTM-esek (NEv. TAn. hatáskörbe utaltak) kontrollja 2 év múlva esedékes.
14. SNI b) jogosult a fejlesztő foglalkozásra, időkerete is azonos az SNI a)-val, de foglalkozhat vele: gyógypedagógus, pszichológus, fejlesztő pedagógus.
15. Van még egy nagyon szép ábrám arról, hogy a régi SNI b)-ből hogyan lett SNI a) és SNI b), valamint BTM és Nullás kategória, de nem tudom, hogy hogyan kell ide bemásolni.

Na, akkor a vállalt feladatot teljesítettem. Remélem nem csak nekem van benne újdonság, és nem csak az időtöket raboltam a hosszú felsorolásommal!
Sziasztok, Sudna
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Fodor Zoltán 2008.08.04. 17:24-kor.
Ok: honlapon található anyagok linkelésének beszúrása
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kedves Sudna, azt hiszem ez kimerítő volt... Nekem is van benne új!
Postázd el nekem azt az ábrát és én felteszem szivesen.
Kérdésem:
"Következő tanévtől minden iskola kap egy egy intézményi felelőst, ő hozzá lehet majd minden ügyben fordulni."
Az iskolában meglévő emberke lesz a felelős vagy valakit küldenek?
Ez nagyon izgat????
Gabi
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

A fenti részletes és kimerítő leírásnak utána nézve azt tapasztaltam, hogy több olyan törvényi pontja van, amely 2009. január 1.-én lépne hatályba elfogadás esetén. Jelenleg előkészítési, javaslati stádiumban van.
Elméletileg, várható ez elfogadása a fent leírtaknak. Egy valamit viszont a tervezetben sem találtam, ez pedig a szülő írásbeli értesítése.
Tervezet:
2. §
Az R. 12. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(3) Ha a közoktatási intézmény vagy az e rendelet 8. §-ának (8) bekezdésében, illetve 9. §-
ának (1) bekezdésében felsorolt intézmény, továbbá a családvédelemmel foglalkozó más
szerv (a továbbiakban együtt: családvédelmi intézmény) megítélése szerint a gyermek, tanuló
szakértői vizsgálata szükséges, behívja a szülőt, és az indok közlésével javasolja a szakértői
vizsgálaton való részvételt. A megismerő funkciók vagy a viselkedés fejlődésének tartós és
súlyos rendellenessége, vagy enyhe értelmi fogyatékosság vélelmezése esetén a közoktatási
intézmény a szakértői és rehabilitációs bizottság által történő vizsgálatra csak abban az
esetben tehet javaslatot, ha a nevelési tanácsadás keretében – legalább hat hónapon át -
biztosított ellátás nem járt eredménnyel. Javaslatával egyidejűleg köteles a szülőt tájékoztatni
a vizsgálatok eredményei alapján lehetséges következményekről, a szülőnek a vizsgálattal és
annak megállapításaival kapcsolatos jogairól.”
6. §
Az R. 3. számú melléklet A szakértői vélemény elkészítésének rendje I. A szakértői
vélemény elkészítésére irányuló kérelem benyújtása címet követő szöveg 1-2. pontja helyébe
a következő rendelkezés lép:
„1. A gyermek korai fejlesztésével, fejlesztő felkészítésével, óvodai nevelésével, továbbá -
a 2. pontban foglalt kivétellel - a tankötelezettség teljesítésével kapcsolatos ügyekben a szülő
bármikor kérheti a szakértői vélemény elkészítését, illetőleg a családvédelmi intézmény és a
gyámhatóság bármikor javasolhatja a szülőnek, hogy gyermekével jelenjen meg szakértői
vizsgálaton.
2. A tankötelezettség teljesítésének a kijelölt iskolában való megkezdéséhez szükséges
szakértői javaslat elkészítését a szülő december 15-ig kérheti. A közoktatási intézmény a
szülőnek, amennyiben a nevelési tanácsadás keretében – legalább hat hónapon át - biztosított
ellátás nem járt eredménnyel, legkésőbb március 31-ig javasolhatja, hogy gyermekével
jelenjen meg szakértői vizsgálaton.”
Avatar
bégé

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: bégé »

Kedves sudna és zseni!
Köszönöm, hogy tartalmában egyre több információhoz jutok általatok, amelyek nélkülözhetetlenek a munkánkhoz! Mindenre nyitott vagyok, ami érinti a fejlesztő-, ill. gyógypedagógiát.
Avatar
csojanosne

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: csojanosne »

Így a nyári szünet idején, nem igazán voltam jelen a honlapon. Most, hogy visszatértem, örömmel látom, hogy nagyon jó, többeket érintő, tájékoztató jellegű hozzászólások kerültek fel! A magam részéről megköszönöm sudna beszámolóját, mert bizony olyan dolgokat osztott meg velünk, amiről keveset tudhatunk. Az én tapasztalatom az, hogy a szak. ért. biz. nem szeret kellő tájékoztatást adni. Ha kérdezek valamit, a válaszuk mindig bizonytalan, "ez még nem forrta ki magát" kapom válaszként. De amit ők sem tudnak, azt mi egyszerű gyógypedagógusok honnan tudjuk meg?! Nálunk is volt tavaly ősszel egy konferencia, azért, hogy a törvényi változásokról halljunk valamit, de úgy jöttünk haza, hogy semmivel sem tudtunk többet, mint előtte. Állandóan telefonálgatni kell, hogy megerősítsenek bennünket, vagy helyreigazítsanak, ha rosszul töltünk ki egy papírt, ami rengeteg felesleges idő és pénz is. Nem egyszer előfordult, hogy itthonról, saját telefonról kellett őket felhívni, mert a munkahelyemről többszöri próbálkozás után sem sikerült. Csak csatlakozni tudok az egyik előttem szóló kollégához, hogy én is van amikor kétségbe vonom a szakértői véleményben leírtakat, nem mindennel értek egyet alkalmanként. Tehát nagyon jó, hogy van ez a honlap és Zseni gondoskodik róla, hogy mi szakmabeliek, itt eszmét cserélhetünk fontos dolgokban. Nagyon köszi mindent azoknak, akik itt hozzászólnak!
Avatar
nemezis

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: nemezis »

Sziasztok!

Tudom az utolsó napokat pihenéssel kellene töltenem, de a gyógypedagógusok helyzete az általános iskolákban miatt nem tudok felhőtlenül kikapcsolódni. :cry:
A konferenciáról én sem hallottam, bár én Szolnok megyében dolgozom.
Tanév vége felé újra listát készítettem a gyerekekről és a főnökkel átolvastuk a szakértőiket. A BTM-es gyerekeknél 2 féle szakértőit találtunk. Az egyiknél a fejlesztést az iskolában kell heti 1 alkalommal elvégezni, a másiknál ugyanezt a heti 1 alkalmat a területileg illetékes Nevelési Tanácsadó végzi. Az előbbinél a Nev.Tan.-nak ellenőrzési szerepe van (azt nem tudom milyen formában). De ez számomra sem világos, hogy mi alapján v égzi valakinél az iskola a fejlesztést és mi alapján a Nev.Tan.
Mindenesetre nekem ez alapján kellett elkészítenem az órarendtervemet a múlt héten.
Viszont lenne egy kérdésem az óraszámmal kapcsolatban, hátha tudnátok segíteni.
Az egyik ismerősöm gyógypedagógusként végzett, igen jó eredménnyel, de nem kapta kézhez még a diplomáját, mivel még nem nyelvvizsgázott(az, hogy ez mennyire sértő szerintem, hogy a szakmai végzettséget felülbírálja egy nyelv ismerete, miközben pedagógusok generációja végezhette nyugodtan a szakmai munkáját, senki nem kérdőjelezte meg-ez most mellékes). Az iskola, ahol alkalmaznák ragaszkodik a 40órás munkahéthez, mivel nincs felsőfokú végzettsége. Szerintem van neki, hiszen az államvizsgáról 4,5 feletti átlagot mutató diplomamásolatot kapott a kezébe.
Valóban nem számít a 4 év főiskola, az államvizsga, míg nyelvvizsgát nem tesz?
Én nem tudtam ebben neki megfelelő tanácsot adni :cry:
Van esetleg valaki, aki segítene eligazodni ebben?
Köszönöm előre is!
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: Szakértői Bizottságtól Nevelési Tanácsadóba, de hogyan?

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

A diplomához a nyelvvizsga meglétét törvény írja elő, úgy mint az évek alatt letett szigorlatok meglétét.
Jelenleg törvényileg nincs felsőfokú végzettsége a kolléganődnek, így (elméletileg) középfokú végzettséggel heti 40 órában lehet alkalmazni az aktuális törvényi szabályozás szerint. Sőt, talán szerencséje is van, hiszen mint gyógypedagógust nem is lehetne alkalmazni, mert főiskolai diplomát nem tud felmutatni. Ezt a jelenlegi törvény szerint akár meg is támadhatja egy un. állástalan gyógypedagógus. Hiába van 4.5 vagy akár kiváló igazoló diplomamásolat, jelenleg semmit nem ér.
Sajnos, több munkatársamat veszítettem már így el az elmúlt pár évben, hogy a nyelvvizsgája nem volt meg, ill. rövid időn belül nem szerezte meg.
Javaslom a minél előbbi nyelvvizsga letételét, talán így megmaradhat az állásában, ha addig nem támadják az intézményt munkaügyi bíróságon.
Válasz küldése