Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Látogatóink kérdéseinek létrehozott fórum.
Avatar
racetrout

Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: racetrout »

Kedves Forumozok,

A kerdesem, hogy gyogypedagogusi diplomaval lehet-e nem-kisegito ("normal") altalanos iskolaban napkozis allast vallalni? Hol lehetne utananezni a pontos jogi helyzetnek?

Elore is koszonom valaszokat
Avatar
bégé

Re: Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: bégé »

Szia!
Én is pályáznék hasonlóra gyógypedagógusként. A közoktatási törvény 17. §-ban van a leírás. Igaz, többségi iskolába a napközis nevelői állás betöltésére nem írja a gyógypedagógusi kompetenciát, de nem is zárja ki. Nekem is dilemma. Nemrég én is kértem itt a fórumon ehhez hozzászólást ("állás" volt a téma), és Adrienn válaszolt.
Avatar
racetrout

Re: Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: racetrout »

Koszonom, az en helyzetem mas, mivel mar allasban vagyok lassan 20. eve napkoziskent, de a mult heten egy ellenorzes soran kifogasoltak, hogy miert nem tanitoi diplomaval vagyok napkoziben, a gyogypedagogusi kepesites ehhez az allashoz allitolag nem eleg.
Avatar
bégé

Re: Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: bégé »

Köszönöm,ez nekem is fontos infó. Ma majd hivatalos helyen is utána érdeklődöm, s este már valószínű fenn leszek a válasszal. Most mennem kell, mert még van munkám, és egy cuki gyerekkel tartok fejlesztő órát :) . Szóval este...
Avatar
bégé

Re: Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: bégé »

Szia! Voltam a hivatalos embernél (jogász), aki azt mondta,hogy a törvény nem írja a napközis nevelőnél a gyógypedagógust, DE ha van az osztályban SNI-s gyerek, akkor ráfogható, hogy ezt a munkakört betöltsük.
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: hogabi »

racetrout írta: egy ellenorzes soran kifogasoltak, hogy miert nem tanitoi diplomaval vagyok napkoziben, a gyogypedagogusi kepesites ehhez az allashoz allitolag nem eleg.
Ez nagyon tetszik! Sokkal magasabb a végzettség, mint a tanítóé, ráadásul jobban ki vagyunk képezve.
Elnézést a tanítóktól, lehet, hogy vita lesz. Nem annak szánom!

Egy alkalommal azt kérték tőlem, hogy végezzem el a tanítóképzőt. /gyógypedagógus vagyok/
Ez kb. olyan eset, mikor valakinek meg van a jogi doktorátusa, de végezze el az államigazgatási főiskolát. :lol:
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
driszko

Re: Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: driszko »

Gabi! Nem magasabb végzettség! Teljesen másról van szó. A tanítóképzőben az ép értelmű "normál" gyermekek oktatására, nevelésére kaptunk jogosítványt, a gyógypedagógiai tanárképző főiskolán pedig a speciális gyermekekre. Ez kb. olyan, mintha azt kérdeznénk: Melyik a magasabb rendű? A matektanár vagy a magyar? A magyartanár sem taníthat matematikát és fordítva sem (hacsak nem kétszakos matek-magyaros :) ) Épp ezért kérdőjelezik meg a napköziben a gyógypedagógus létét. Viszont ha némettanár lehet napközis, akkor gyógypedagógus is! Ugyanannyit tanultak a normál 1-4 évfolyam követelményrendszeréről mindketten (semmit). Abban igaza van bégé-nek, hogy az SNI-s gyerekek már jogosítanak a gyógypedagógusi jelenlétre!
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Adrienn!Mondtam, hogy vita lesz.... :D
Nem a mi vagy más magasabb rendűségéről van szó. Senki sem az!
Azt akartam kifejteni, hogy a gyp-s elég alapos képzést kapott. Megjegyezném, ha a fogyatékos gyerekkel "elbír" akkor az ép értelmű nem lehet gond számára.
Amúgy sztem ez nem lehet akkora gond, mint ha valaki csak OKJ-s papírral van a napköziben.
Akkor erről mi a vélemény és a törvény?
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: hogabi »

KT. 17. § (1) Ha e törvény másképp nem rendelkezik, nevelési-oktatási intézményben pedagógus-munkakörben az alkalmazható, aki az e törvényben meghatározott felsőfokú iskolai (egyetemi vagy főiskolai szintű) végzettséggel és szakképzettséggel rendelkezik. A megfelelő felsőfokú iskolai végzettségek és szakképzettségek a következők:
j) napközi otthoni és tanulószobai foglalkozáson az iskolatípusnak, kollégiumban az érdekelt iskoláknak megfelelő, a b)-f) pontban felsorolt vagy szociálpedagógus, pedagógiai szakpszichológus, pedagógia szakos, illetve nevelőtanár szakos;

b) az iskolai oktatás első-negyedik évfolyamán

- valamennyi tantárgyhoz a tanítói, konduktor-tanítói, konduktori (a továbbiakban a konduktori és a konduktor-tanítói végzettség együtt: konduktor),

- a testnevelés tantárgyhoz a tantárgynak megfelelő tanári,

- feltéve, hogy e területeken az iskolában a helyi tantervben foglaltak alapján emelt szintű oktatás folyik, a művészetek, az idegen nyelv, a nemzetiségi és etnikai kisebbségi nyelv és irodalom tantárgyakhoz a tantárgynak megfelelő tanári;

c) az iskolai oktatás ötödik-hatodik évfolyamán a nem szakrendszerű oktatásban a b) pontban meghatározottak szerinti, a szakrendszerű oktatásban a tantárgynak megfelelő szakos tanári vagy a műveltségi területnek megfelelő képesítést nyújtó tanítói;

d) az iskolai oktatás hetedik-nyolcadik, továbbá a középiskola kivételével a kilencedik-tizedik évfolyamán a tantárgynak megfelelő szakos tanári;

e) középiskolában a kilencedik évfolyamtól kezdődően a tantárgynak megfelelő szakos egyetemi szintű tanári, a művészetek, a testnevelés, a technika-gyakorlati foglalkozás tantárgyak esetén a tantárgynak megfelelő tanári;

f)
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
driszko

Re: Napkozis tanito gyogypedagoguskent

Hozzászólás Szerző: driszko »

Te szerencsés vagy, mert nappalin végezted. De sokan vannak, akik levelezőn végezték a gyógypedet, ők nem kaptak annyira alapos képzést. Tudom, mert én is levelezőn végeztem, s rá kellett fejelnem a logopédiával. Szóval, ha a tanítói diplomám (amit nappalin szereztem) nem lenne, akkor bizony kevésbé hatékonyan tudnék dolgozni. Ma óvónőként is el lehet végezni levelezőn a gyógypedet - hidd el, tényleg nem annyira alapos a képzés. Illetve megint visszatérek a vesszőparipámhoz: a papír önmagában nagyon kevés!!!! Az EMBER a fontos!!!! Nem a végzettségéből kifolyólag lesz valaki jó vagy rossz napközis nevelő.
Válasz küldése