Az új közoktatási törvény tervezetének vitaanyaga

Kérdések és válaszok törvényekről, rendeletekről.
zsoltzsolt

Az új közoktatási törvény tervezetének vitaanyaga

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt » 2010.12.03. 15:48

MIndenki!!

Olvassátok el a vitaanyagot és javaslatokat, észrevételeket kérek vele kapcsolatban, hogy az Egyesületünk, mint véleménynyilvánító közösség (is) elmondja nézeteit, egyet ill, egyet nem értését bizonyos pontokka.
Minden esetben utaljatok a pontos oldalszámra ill. fejezet/alfejezet címre.
Előre is kösözönöm!
Zsolt
itt a link, ahonna letölthetitek:
http://www.nefmi.gov.hu/

zsoltzsolt

Re: Az új közoktatási törvény tervezetének vitaanyaga

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt » 2010.12.05. 11:47

Legalább valaki jelentkezzen, hogy elolvasta.. :!: :!:
felmondani nem kell :mrgreen:

fejezetekre szedve kellene a megjegyzéseket hozzáfűzni..
bár azt hiszem én ehelyett, úgy ahogy van kidobnám és újragondolásra visszaküldeném :mrgreen:

zsoltzsolt

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt » 2010.12.05. 12:07

Akkor kezdem én:
de először hozzáteszem, hogy én az egészet dobnám a kukába és küldeném vissza az alkotóknak egy kis újragondolásra....

A törvény új vonásai
"kinyilvánítja, hogy a szakmai döntéseket szakemberek hozzák a szülők és a diákok véleményének meghallgatásával"
Vagyis, nem figyelembevételével, hanem meghallgatásával.. figyeljünk a szavakra!! Vagyis meghallgatom én, csak utána sza...ok rá...
de hát ezt látjuk mindennap (lásd pl magánynyugdíj pénztárak stb., no, de ne politizáljunk)

Bevezetés
"Az új törvény műfaját tekintve is különbözik a hatályostól, mivel kerettörvény, azaz csak a legfontosabb területekkel foglalkozik, a részleteket kormányrendeletek, illetve miniszteri rendeletek fogják szabályozni, és illeszkedik hozzá a pedagógus életpálya-modell életbe léptetését szabályozó új törvény is. Így érhetjük el, hogy az új közoktatási törvény átlátható és érthető legyen, valamint azt, hogy a későbbiekben szükségesnek mutatkozó pontosítások ne követeljenek minden esetben hosszadalmas eljárást igénylő törvénymódosításokat. A jogbiztonság, a kiszámíthatóság és a kellő rugalmasság így egyaránt szavatolható."

Vagyis
szerintem ez nem a jogbiztonságot növeli, hanem épp fordítva. A kerettörvény azt éri el,hogy az intézményvezetőknek majd állandóan a rendeleteket kell lesni, hogy vajon mi változott tegnapról holnapra. Nem lehet semmihez alkalmazkodni, egyeztetések nélkül lehet majd - és fogják is - állandóan, akár egy nap többször is megváltoztatni, kiegészíteni, ahogy az épp aktuális politikai, gazdasági helyzet úgy diktálja. Igenis törvényben legyen szabályozva az oktatásügy!

következő:
na ezen nem is tudom, hogy sírjak vagy nevessek...
"A sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók speciális igényeik figyelembe vétele, integrációjuk elősegítése a nevelési-oktatási rendszer prioritásai közé tartozik, amelynek keretei között az oktatási rendszer biztosítja a gyermekek, tanulók számára a hiányzó vagy sérült funkciók helyreállítását, újak kialakítását célzó többletszolgáltatásokat."

Jelentkezzen az a közoktatásban dolgozó szakember, aki hiányzó funkciót helyre tud állítani (pl. látás hiányt, értelmi képességek hiányát, stb
stb.)
új funkciók kialakításán mit ért??? repülni tanítjuk meg?? vagy gondolatolvasónak??

Itt utalnék egy később szereplő "remek gondolatra".... a 13. oldalon szerepel:
A különleges bánásmódot igénylő gyermekek nevelése-oktatása
"A sajátos nevelési igényre és a különleges bánásmódra való jogosultságot a pedagógiai szakszolgálatként működő szakértői bizottságok (a továbbiakban bizottság) állapítják meg a közoktatási intézmény, a szülő és más, jogszabályban meghatározott fél kezdeményezésére. A bizottság vizsgálatán való részvétel a gyermek és a szülő részére kötelező, annak útiköltségét a társadalombiztosítás a szülő részére megtéríti. A vizsgálatot legalább évente meg kell ismételni addig, amíg a gyermek, tanuló „sajátos nevelési igényű” minősítése fennáll."
Vagyis egy értelmi fogyatékost (engedtessék meg most, hogy ezt a "régi" kifejezést használjam) adott esetben pl. 50-es IQ-val félévente vizsgálgatjuk, hátha változott valami és 130-as lett? Vagy egy látássérült gyermeket? hátha már lát???
Szülői szervezetek!! Tessék felháborodni! Ez egyszerűen sértő, nem beszélve arról, hogy kivitelezhetetlen... ráadásul egy csomó teszt felvételét követően legalább egy évnek el kell telnie....

Kik írták ezeket???????? Egyszerűen felháborító a egész!!!
Egyelőre nem is folytatom.. rosszul vagyok az egésztől

Panni

Hozzászólás Szerző: Panni » 2010.12.05. 12:51

Zsolt!

Nyugi, értelmetlen és van megvalósítható ötleted?

Panni

zsoltzsolt

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt » 2010.12.05. 12:57

Én azt hiszem, végiig olvasva az egészet, hogy tán nincs is értelme vitázni rajta.
Az egész egy nagy zagyvaság, hozzá nem értés halmaza.
Egyszerűen ezt a vitaanyagot úgy ahogy van nem szabad tárgyalni, már az alapkoncepciója rossz, vagyis amire fentebb utaltam, hogy ez egy kerettörvény.
És ugyebár szarból nem lehet aranyat csinálni.

hogabi
Moderátor
Moderátor
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: hogabi » 2010.12.05. 13:06

Hozzászóltam, de jobbnak láttam ha törlöm. Inkább csak egy megjegyzés.
Állítsuk már össze a javaslatunkat. Már X alkalommal megtettük, de az illetékeshez nem jutott!
Ha mérgelődünk csak és semmit nem teszünk akkor marad amit "szakemberek" állítanak össze.

Örvényesen összeállíthattuk volna a kívánság listát és nem eszmefuttatást tartani arról, hogy az integráció helyett milyen nevet adjunk, vagy, hogy a tananyagot tanítjuk, vagy oktatjuk!
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"

zsoltzsolt

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt » 2010.12.10. 18:12

Kedves Tagok, látogatók, szakemberek!

javaslataitokat várom, mert (és most idézem):
"A vitairatnak szánt, 2010. december 3-án közzétett közoktatási koncepcióhoz az Oktatásért Felelős Államtitkárság december 30-ig a kozoktatas.koncepcio@nefmi.gov.hu e-mail címre várja a szövegszerű, tényleges javaslatokat."

És szeretném elküldeni Egyesületünk javaslatait, észrevételeit.
Köszönettel:
Thén Zsolt

zsoltzsolt

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt » 2010.12.10. 18:19

Még megemlíteném a fentebbi hozzászóláshoz, hogy most nem mérgelődünk, de sajnos nem önálló javaslatokat kell tennünk, mert mint látható "pártunk és kormányunk", valamint Hoffmann Rózsa nem nyitott önálló kezdeményezésekre, mint az látható a Pokorni-féle megjegyzések esetében is (rá sem nagyon kíváncsi).
Vagyis amit tehetünk, hogy ehhez - a több szempontból és több helyen is minősíthetetlen - anyaghoz tesszük hozzá a gondolatainkat, javaslatainkat.
Mondjuk illúzióim nincsenek, de azt se akarom, hogy meg se próbáljuk.

ezspr

Hozzászólás Szerző: ezspr » 2011.10.15. 11:41

Nem vagyok igazán jártas a törvények értelmezésében, de ahogy próbáltam végigolvasni megakadt a szemem azon, hogy fejlesztőpedagógus az új törvény szerint minden pedagógus lehet? Ez tényleg így van??? Én úgy tudtam, hogy 2012/2013 évtől szigorítanak, és már csak gyógypedagógus fejleszthet. Akkor ez már nem így van?
Eszter

Válasz küldése