részképesség-zavar, középiskola?

Látogatóink kérdéseinek létrehozott fórum.
Avatar
TörökAndi

részképesség-zavar, középiskola?

Hozzászólás Szerző: TörökAndi »

Részképesség-zavarok középiskolai kezelésével kapcsolatban szeretném a véleményeteket kérni. Egy nagyon jó, "elit"-nek mondható középiskolában dolgozom, ahol egyre több gyerekről derül ki nevelési tanácsadóban végzett vizsgálat után, hogy részképesség-zavarral küzd, és sok gyereknél felmerül ez a gyanú, még ha nincs is diagnosztizálva.
A nevelési tanácsadóból megkapjuk a vizsgálat eredményét, pl. "igen fejlett intellektus mellett a matematikai műveletek végzésének fejletlensége". Van javaslat bizonyos feladatok elvégzésének felmentésére (pl. szóbeli számonkérés). Igen ám, de emögé sajnos a diákok és a szülők is gyakran elbújnak, hiszen könnyebb felmentést kapni, mint odatenni a munkát az adott (nem szeretett) tárgyból. Ezzel nem bagatellizálni szeretném a részképesség zavarok jelentőségét, hiszen nagyon fontos a segítségnyújtás.... Igen ám, de milyen formában jelenjen meg a segítség órai keretek között? Nem gondolom, hogy a felmentés felelés, dolgozatírás alól önmagában segítség lenne, sőt. Kitől lehet segítséget kérni a nevelési tanácsadótól kapott javaslatok értelmezéséhez?
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: részképesség-zavar, középiskola?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kedves Andi!

Középiskolában fejlesztek már jó pár éve. Ha egy gyerek vagy szülő elbújik a szakvélemény mögött, akkor valahol a rendszerben baj van. Ugyanis tapasztalatom, hogy a diákok, akinek "papírjuk" van, igenis problémásak és nem az elbújás a céljuk. Sőt! Nagyon sok esetben elég későn derül ki, hogy van szakvélemény. Szégyenlik már ebben a korban, hogy meg vannak pecsételve. Ami a felmentést illeti nem olyan könnyű azt megkapni. Valószínűleg nem vagy jártas a dolgokban, mert akkor ismernéd azt az utat amit végig kell járni akárcsak egy részleges felmentésért, hátha még valaki teljes felmentést kap. Igen sok kézen megy végig a papír, mire megszületik.
Tapasztaltam azt is, hogy ha van a gyereknek felmentése egy tárgyból, a pedagógus nem is törődik vele, - "mert majd úgy kérdezem, hogy ne tudjon válaszolni"!
De, hogy az "elbújást" meg lehessen előzni, újbóli vizsgálatot kell kérni. Amúgy is 3 évente menni kell.
Az ilyen diákkal órán differenciálni kell, szóban ad számot tudásáról. A dolgozatírást is meg lehet többféle képen oldani. Ír és szóban kiegészít. Ha olvashatatlan az írása, számítógépet vagy laptopot használ órán. Nálunk a gyerek ha anyagi lehetősége megengedi, hozza magával órán azon jegyzetel, házi feladatot azon készít és nyomtatva hozza, lehetősége van azon dolgozatot írni, pendryve-on leadni stb.....
Van akinél bizony középiskolában derül ki, hogy baj van. Azt viszont azonnal küldeni kell vizsgálatra.
Egy mondatot engedj meg! Ez másoknak is szól, bár lehet, hogy durván hangzik.
Nem a rosszat kell feltételezni egy gyerekről, szülőről, hanem megbizonyosodni arról, valóban van-e baj?
Bele lehet gondolni abba, hogy egy ember sorsártól van szó, és a nem megfelelő hozzáállással egy család életét tönkre lehet tenni.
Ezt azért írom, mert most egy ilyen ill. hasonló ügyön dolgozom, ahol éppen rosszhiszeműséget feltételeztek a gyermeknél, s kiderült, hogy nagyon súlyos disszel küszködik. Talán még időben.............
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
TörökAndi

Re: részképesség-zavar, középiskola?

Hozzászólás Szerző: TörökAndi »

Kedves Gabi!

Valóban járatlan vagyok a témában, ezért tettem fel a kérdésemet. Köszönöm a válaszodat.
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: részképesség-zavar, középiskola?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kedves Andi!

Nagyon szívesen segítek, ha tapasztalatlan vagy ezen a területen. Kérdezni nem szégyen, én sem vagyok mindenben járatos.
Akár itt kérdezel, akár levélben válaszolok, adok tanácsokat, ötleteket.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
zsoltzsolt

Re: részképesség-zavar, középiskola?

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt »

és még hozzátenném, hogy amennyiben egy gyereknek felmentése van osztályozás alól, az azt jelenti - benne van a kiféstejezésben - hogy OSZTÁLYOZÁS alól kap felmentést. Nem a tanulás alól az adott tantárgy esetében, nem a beszámoltatás alól, csupán a szóbeli vagy írásbeli munkáinak osztályzása alól. Értékelni lehet, sőt kell is, különben nem lehet nyomonkövetni a gyermek/tanuló fejlődését..
na,most csak ennnyit ebben a nagy kánikulában :)
Avatar
MERCEDESZ

Re: részképesség-zavar, középiskola?

Hozzászólás Szerző: MERCEDESZ »

Tiszteletem mindenkinek aki itt van.nos a problémám meglehetősen nagy.discalculiával szenvedek de gyermekkoromban nemfoglalkoztak velem.most hogy felnötként életmodot változtattam s rátaláltam az utamra akadájozva vagyok az éretségi letételében a matek végett.pedig muszájlessz elvégeznem az éretségit hogy művészeti iskolába tudjak beiratkozni.hol lehetne kivizsgáltatnom magamat felnötként?Budapesti lakos vagyok.Azt tudom a damjanics utcában van potom 60.000 ft ért elvégzik a vizsgálatot s papirt kapok de nem túl drága ez egy kicsit?kérdem én aki nem tehet a betegségéről s szeretné azt csinálni amihez ért de ez akadájoz.egy helyet keresek ahol nem egy vagyonért végzik ezt a vizsgálatot.(31 éves vagyok.salynos alkoholista szülök s felnöttként jöttem rá hogy beteg vagyok szóval nem önhibából.segitséget szeretnék a problémámra egy cimet vagy valamit.)
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: részképesség-zavar, középiskola?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kedves Mercédesz!

Először is, a diszkalkulia NEM BETEGSÉG! Egy részképesség-zavar melyet nem lehet sem kinőni, sem meggyógyulni belőle, kis korban javítani lehet. /ennek magyarázatába most nem akarok belemenni/
A lakóhelyhez legközelebb eső Rehabilitációs Bizottságot kell felkeresni és ők útbaigazítást adnak. Budapesten nem tudom melyik kerülethez tartozik?

Üdvözlettel:
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
MERCEDESZ

Re: részképesség-zavar, középiskola?

Hozzászólás Szerző: MERCEDESZ »

köszönöm!valamien matematikai tankönyvet lehet kapni amiből tanulhatnék felnötként?kerestem könyveket ezzel kapcsolatban viszont egy könyvesbolt polcain sem találtam.Tudna ajánlani valamien könyvesboltot?válaszát előre is köszönöm
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: részképesség-zavar, középiskola?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Egyedül tanulni nem érdemes, mert minden alkalommal ugyanabba a hibába esik. Viszont ha valóban szeretne matek téren fejlődni, szakember segítsége kell és ez a gyógypedagógus. De ezt is csak azután, ha megállapították a diszkalkulia meglétét. A vizsgálat fogja megmutatni milyen részterületet kell fejleszteni és nem tanulni. Ehhez kell a szakember.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Válasz küldése