iskolaérettség

Látogatóink kérdéseinek létrehozott fórum.
Avatar
krisz

iskolaérettség

Hozzászólás Szerző: krisz »

Tisztelt Fejlesztők!

Kislányom nyáron múlt 5 éves, nagyon sok érvünk van arra, hogy 6 évesen iskolába menjen. Az egyik óvónéni szerint mehetne, a másik inkább még marasztalná egy évet az oviban. Azt megbeszéltük, hogy ebben az évben úgy foglalkoznak majd vele, mint aki iskolába készül, aztán majd év közben meglátjuk mint mond a körzeti nevelési tanácsadó fejlesztő pedagógusa.
Nem tudom mit tegyünk...

Többek között az iskola mellett szól:
Okos és érdeklődő gyermekről van szó. Már érdeklődik az írás-olvasás, matematika, stb. iránt. Pl. nyomtatott nagybetűkkel már le tudja írni a saját és a közeli családtagok nevét, 1-10-ig jól eligazodik a számok között. Mi nem erőltetünk semmit, csak ha rajzolás, játék helyett inkább fejlesztő feladatokat oldana meg, akkor támogatjuk, segítjük.
Az esti mese olvasásnál is már inkább pl. a környezettel foglalkozó gyermekeknek szóló könyveket részesíti előnyben a mesékkel szemben. Teljesen magától...

Azonban vannak az iskola ellen szóló érvek is:
A beszéde még nem teljesen tiszta (2-3 hangot rosszul ejt), fél éve vesz részt logopédiai foglalkozáson, nagyon szépen halad. Hallja a különbséget a hasonló hangok között, szótagolva már kis is tudja mondani - az r kivételével - mindet, csak a folyamatos beszédben nem használja még őket. A logopédus szerint ha így halad, 6 éves korára teljesen kitisztulhat a beszéde.
Itthon 15-20 percnél tovább nem tud nyugodtan figyelni, oviban állítólag nyugodtabb és figyelmesebb.
Itthon továbbá türelmetlen, illetve a kurdarcot nem tudja elviselni. Ha nem sikerül neki valami az első 2-3 próbálkozásra (pl. masnit kötni), akkor feladja, ami a kezében van eldobja, földhöz vágja, illetve 2-3 napig nem érdekli az a dolog.

Tudom nehéz látatlanban segíteni ilyen ügyben, azonban mégis a véleményüket kérném arról, hogy Önök szerint mikor teszek jót a gyermekemmel. Egyrészt attól félek, hogy ha túl korán kezdi az iskolát, akkor a sok kudarc miatt megutálja, másrészt attól is félek, ha még egy évet az oviban kell maradnia, akkor is elveszti az érdeklődését. Sajnos mindkettőre láttam példát.


Segítségüket előre is köszönöm


Egy tanácstalan anyuka
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: iskolaérettség

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Szerintem ez a kérdés majd csak tél végén, tavasz elején lesz aktuális.
Addigra eldől, hogy a kislány iskolaérett-e vagy nem. Fél év alatt nagyon sok változás következhet be ebben az életkorban.
Javaslatom: tegyük el a problémát kb februárra.
(Ha netán ovis szinten évet fog ismételni,egy jó óvónéni tudja, hogy mit kell tenni a gyerekekkel ahhoz, hogy ne unatkozzon, fejlődjön és örömmel várja az első osztályt.)
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: iskolaérettség

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Ha netán ovis szinten évet fog ismételni,egy jó óvónéni tudja, hogy mit kell tenni a gyerekekkel ahhoz, hogy ne unatkozzon, fejlődjön és örömmel várja az első osztályt.
Nagyon jó mondat!
A lányom 4 évesen olvasott, - folyékonyan és értette is - de nem engedtem előbb iskolába. Lesz még ideje tanulni, most még játsszon, s én mérlegelném azokat amik az iskola ellen szólnak. /beszédhiba, türelmetlenség, figyelmetlenség /
Ettől függetlenül vissza lehet térni később a témára egy jó félév múlva.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
zsoltzsolt

Re: iskolaérettség

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt »

Hozzá tenném még - több száz iskolaérettségi vizsgálat tapasztalatával -, hogy ha valakinek a további óvodai nevelést javaslom, azt a felsorolt "iskola ellen szóló érvek" miatt szoktam. Mert ugyebár kevés a jó intellektus, azt használni is tudni kell. Vagyis, ha nem érdekli, nincs figyelme szűk terjedelmű, szociális készségei is éretlenek, akkor hiába a jó alap, kudarcai lehetnek.
De ha még sok idő van addig, így ezeket csak általánosságban mondom
De ha kétségeid lesznek, akkor jelezd az oviban, hogy kérsz egy iskolaérettségi vizsgálatot és majd a nev. tan szakemberinek tanácsát kéred
meg hát kérdezd meg gyerkőcödet is, hogy mit szeretne. :)
Zsolt
Válasz küldése