Segítséget szeretnék kérni

Avatar
Balázs

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: Balázs »

Szia Dávid!

Ismerős az általad leírt helyzet, némileg hasonló cipőben jártam én is. 3 évvel ezelőtt kerültem a jelenlegi munkahelyemre. Akkor nem sokat tudtak a kollegák a fejlesztésről. Időnként még leckepótlási feladatokat is szerettek volna velem végeztetni a foglalkozásaimon. Ilyenkor udvariasan igent mondta, de azonnal megkértem, hogy ők meg az én fejlesztési órámat tartsák a saját óráikon az osztályban. Erre abbamaradtak a leckepótlási kérések.
Fejlesztő munkám elismertetéséért önmagam érdekében is több dolgot tettem. Sokszor próbáltam a fejlesztendő gyerekekről beszélgetni a tanítókkal, tanárokkal. Kértem a véleményüket és közben tudatosan használtam a fejlesztésre vonatkozó szakkifejezéseket.
Az első osztályosok szülői értekezletén már a kezdetektől fogva kértem és kaptam 15-20 percet arra, hogy elmondjam, mit is jelent a fejlesztés.
Ekkor nem csak a szülők, hanem a pedagógusok is hallanak néhány jó információt a fejlesztésről.
Megtettem, hogy a az egyik iskolai értekezletünkön előre külön napirendet kértem azért, hogy a fejlesztésről beszéljek.
A legnehezebb, de a legfontosab számomra, hogy majd minden foglalkozást igyekszem úgy megtartani, hogy a gyerekek örömmel jöjjenek. Nálunk nekem ez pedagógiai elismerést hozott a tantestületben. Nekem ez bejött és nem foglalkozom a ( bocsánatott kérek!!!!) a pedagógusok hülyeségeivel.
Valószínűleg minden munkahely különbözik a másiktól, de a kitartó munka akkor is hoz némi eredményt, ha nehezek a körülmények.
Még a pályám kezdetén hallottam, hogy nincs rangon aluli munka, mert a munka rangját mindig az adja meg, aki azt a munkát végzi.

Szia: Balázs
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Polgármester asszonyunk tett egy olyan kijelentést még a választások előtt, hogy a faluban lakó 2-3 fiatal -30 év körüliek - akik annak idején nem fejezték be az általános iskolát, most ezt megtehetik.
Ma beszéltem igazgatónkkal, aki mondta, hogy valóban volt egy ilyen beszélgetés.
Nos ennek szeretnénk utána járni - ill. megkért, hogy segítsek - milyen feltételei vannak. Hozzáteszem, ha lehet, nem akarjuk vállalni az ifjak képzését. Annak idején iskolánkba jártak, akkor is az suli rémei voltak. Sőt az egyik kisegítő iskolába járt, én tanítottam, 6. osztályból maradt ki, mert már akkor is túlkoros volt.
Az egész pikantériája, hogy a "gyerekek" nem is akarnak iskolába járni, ezt a polgármester támogatja is, csak bizonyítványt akarnak. Azt hiszem a mutatvány már itt megbukott részünkről, de a testületi gyűlés elé kerül a dolog, szeretnénk világosan látni! És főleg érveket felsorolni, milyen anyagi vonzata van, mik a törvényes keretek mindkét részről (iskola, tanuló)
Az anyagi részét durván kiszámítottam 1,5 M Ft/fő/év. Erre persze nincsen anyagi fedezetünk.
Itt kérem a segítségeteket!
Ped.program, alapító okirat,- változtatása,
Ezen felül: heti hány órában kell bejárniuk, milyen tantárgyakat kell tanulniuk - gondolom a készségtárgyakat nem - van-e utánuk normatíva, van-e vizsga és milyen időközönként stb....
Egyszóval: mik a feltételek?
Ajánlottunk alternatív iskolát, de oda végképp nem akarnak járni, mert messze van.
Minden segítő ötletet, de főként törvényt örömmel fogadnék!
Még valami: kötelezhetik-e az iskolát az okításukra? Mi van ha XY és XZ tanár nem vállalja.
Nagyon kell a segítségetek! Köszönöm!
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Zsuzsi

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: Zsuzsi »

A tankötelezettségről az oktatási törvény rendelkezik. Végső korhatára (sni-k esetében) akár 20 év is lehet, de semmiképpen nem az általános iskolában. A majd 30 éveseitekhez, akik ráadásul tanulni sem akarnak, pedig végképp semmi közötök nincs. A polgármester asszonyt fel kell világosítani. hogy elképzelései irreálisak és törvénytelenek. Vannak felnőttképző intézmények, utalja oda dédelgetett ifjoncait!!! Az általános iskola nem kötelezhető felnőtt emberek oktatására!!!
Ja, igen! És közpénzből 30 éveseket általános iskolai anyagra oktatni, ill. az iskolától ezt követelni több, mint erkölcstelen. Nem is értem, az igazgató miért tekinti ezt a dolgot tárgyalási alapnak!
Végső megoldás: ombudsman.
Megállt az eszem! :mrgreen:
Zsuzsi

http://www.sulinet.hu/tart/fcikk/Kec/0/31195/1
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Gabi!
Kicsit későn reagálok, bocsi.
Zsuzsi már írt a tankötelezettségről.
Amit találtam:
Felzárkóztató oktatás: „A szakiskolában - a nappali rendszerű iskolai oktatás keretében - felzárkóztató oktatás szervezhető azoknak a tanulóknak, akik alapfokú iskolai végzettség hiányában kívánnak bekapcsolódni a szakképzésbe.” (28. paragrafus)
Ezt még hosszan részletezik.
De ezek a simán túlkorosokra vonatkoznak, sehol sem említik az öregdiákokat.
És bizony tanulni kell 1 vagy két évet. Attól függően, hogy hány osztálya van.
Ezt is csak a szakiskolák vagy felzárkóztató iskolák vállalhatják, ha benne van a dokumentumaikban.

A felnőttképzésről: „a felnőttek alapvető oktatását korábban felvállaló "Dolgozók Iskolája" hálózat ma már nem működik.”
Csak fizetős lehetőségek vannak.
Az erre beiratkozókat ugyan lehet támogatni, de vajon kinek? Max .a munkahely (ha érdeke) vagy mondjuk a cigány önkormi.
Az általános iskola erre nem kötelezhető, hiszen nincs benne az irataiban.

Van egy olyan érzésem, hogy a főnökasszony a statisztikáját akarja szépíteni.
Mi más oka lenne, hiszen a „gyerekek” sincsenek oda az ötletért.
És különben is; tanulni nem, de tartják a markukat a papírért? Fityiszt az orrukra.
Csak úgy tudom elképzelni, hogy az önkormányzat elkülönít egy összeget a képzésükre, felkéri az iskolát az óraadásra és a vizsgákra.
De ez nem a kötelező kategória.
Dóri
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Köszönöm Dóri, sokat segítettél!
Valójában az isk.ig.nője lett bekényszerítve ebbe. Ill. szeretnék. Ez az oltári ötlet a polgármester asszonyunk fejéből pattant ki. Őt inkább nem minősítem, az ötlet minősíti őt, de nagy partner ebben a sz... keverésben a volt igazgató. "fogás akarnak" a jelenlegi igazán jó igazgatónőn, aki ráadásul az összes SNI-s gyerek sorsát a szívén viseli és tesz is értük.
Mivel önkormányzati szinten akarják tárgyalni dolgot, ezért szeretnék neki segíteni.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
ildikó

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: ildikó »

No, Gabi, azért nálatok is történnek furcsaságok.... :shock:
Nálunk tavaly akadt ki az igazgató ilyesmivel kapcsolatban - nem kicsit, nagyon.
A jegyző asszony telefonált a suliba, hogy van egy 40 éves nő, aki valamikor itt járt iskolába.
Nem végezte el ugyan az ált. iskolát itt, az utolsó anyakönyvek és naplók szerint 6. évfolyamon elköszönt innen. Egyrészt mert nagykorú lett, másrészt mert elköltözött. Jegyző asszony meg azt kérte volna, hogy az ig. állítsa ki neki a 8. évfolyam elvégzését tanúsító bizonyítványt. :roll:
S természetesen nagyon fel volt háborodva, amikor az ig. nemet mondott.
Avatar
ildikó

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: ildikó »

Kérnék még egy kis segítséget.
Vagy tanácsot.
Három héttel ezelőtt történt.
Az elsősök délutáni tanulásra sorakoztak. Három kislány az egyik fa mögül leste, hogy a többiek szépen sorbaállnak, de nem voltak hajlandók velük tartani. Tanító nénijük háromszor szólt a kislányoknak, hogy menjenek, de azok fülük botját sem mozdították. A kolleganő bekísérte az osztályt, s a folyosó ajtót becsukva nézte, hogy mit csinálnak a lányok. Azok még egy ideig élvezték a bújócskát, aztán be akartak menni. Tanító néni viszont nem engedte be őket, azt mondta, hogy álljanak szépen a sorakozó helyre, s gondolkodjanak, hogy mit tettek, s mit kellett volna tenniük. Nagyon nem hatotta meg őket a dolog, elkezdtek játszani. Ez az egész persze nem volt sok idő, max. 5-6 perc.A gyerekek nem voltak felügyelet nélkül, mert jómagam és egy másik kolleganő az udvaron tartózkodtunk. Aztán az elsős kolleganő kijött a lányokért, de mindegyikőjüknek elvette a tájékoztató füzetét, s az osztályfőnöküket kérte, hogy írjon be nekik egy-egy beírást.
S itt indult el a lavina.
Az egyik kislány nagyon öntudatos anyukája kiverte a balhét, hogy ezért nem kaphatnak ilyen kisgyerekek beírást.
"Beszélt" a tanítókkal, az igazgatóval, aki összehívta az érintetteket, átbeszélték a történetet. De anyuka azt mondta, hogy őt ez nem elégíti ki, megfogalmazott egy beadványt az oktatási jogok biztosának. Most meg aláírásgyűjtésbe kezdett. Hogy pontosan mit akar aláíratni, nem tudjuk, csak az egyik szülő szólt jóindulatból, hogy neki a fenekét is majd kinyalta - bocsánat a kifejezésért, ő mondta így - , csak hogy írja alá. Ma délután újabb "összejövetel" volt. Az iskolaszék, diákönkormányzat, szülői szervezet stb. képviselői is kaptak meghívást, hogy a dolog minden oldalról körbe legyen járva, hogy anyuka lássa, nem lett elbagatellizálva ez az "ügy".
Tudom, én is úgy érzem, nem kellett volna a kolleganőnek ilyen szigorú büntetést adni.
De azért azt, amit anyuka csinál, nagy túlzásnak tartom.
Mi a véleményetek?
Mit lehetne még tenni? Mi , pedagógusok hova fordulhatunk, mit csinálhatunk ilyen esetben? Mert már lassan semmiféle fegyelmező eszköz sem marad a kezünkben.....
A szülőnek van joga mindenhez, nekünk nincs?
Meg lehet ezért hurcolni egy tanító nénit, aki egyébként köztiszteletnek örvend, s jó tanerő.
Kérdéseim egy része persze költői, de kíváncsi vagyok a véleményetekre.
Bocs, hogy kicsit hosszú voltam, de nem tudtam rövidebben elmondani.
S muszáj volt elmondanom.
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Ildikó! - a "diákok" itt sem akarnak tanulni, csak bizonyítványt szerezni, amihez asszisztálna a polg.mesterasszony meg a volt igazgató.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
barakata

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: barakata »

Szia Ildikó!
A szülő soha nem kérdőjelezheti meg a beírás létjogosultságát. Ha vmiért kérdések merülnek fel benne, beszélje meg az érintett pedagógussal. Nagy hibát követett el az ig.,hogy ekkora felhajtást csinált az anya problémájából. Innentől kezdve az anya játékszabályai szerint "ugrál" a tantestület. Néha azaz érzésem, hogy mi fejlesztőpedagógusok/gyógypedagógusok az érdekérvényesítés terén vagyunk sérültek, fejlesztésre szorulók :) !
barakata
Avatar
Zsuzsi

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: Zsuzsi »

A pedagógusetikáról nem is beszélve. Az igazgatónak az lett volna a feladata, hogy a kollégát (mundér becsületét?!) kifelé megvédje, aztán belső ügyként megtárgyalja a többit. A tantestület ugyanis csak így védhető a külső támadásoktól. Az orvosok, ügyvédek meg tudják tenni. Mi miért nem?!
Válasz küldése