zöld fülű kér segítséget! SOS

Ha máshol nem, hát itt meg lehet kérdezni
Avatar
Moncsibaba85

zöld fülű kér segítséget! SOS

Hozzászólás Szerző: Moncsibaba85 »

Sziasztok!

Még új vagyok a pályán és hát... sok segítségre lenne szükségem olyanoktól, akik már értik a dörgést. Most éppen egy habilitációs intézményben dolgozom már kemény 3 napja. Eddig annyi a feladatom, hogy megfigyeljek 9 halmozottan sérült (elsődlegesen értelmileg akadályozott) férfit. Az első meglátásaim: figyelem-koncentráció zavar, emlékezet (főként rövid távú), finommozgás területén jelentős elmaradások, időbeli-térbeli tájékozódás terén nagy hiányosságok. Szókincs (passzív, aktív) csökevényesség, artikulációs gyengeségek, non-verbális kommunikáció elemeinek (gesztus, mimika) teljes, vagy részleges hiánya, inadekvát megnyilvánulások, echolálás.

Szóval lenne mit fejleszteni. Na most annyi a problémám, hogy mindezt ugye a saját szintjüknek megfelelően. Tehát nem gyöngyfűzéssel fejlesztjük a finommozgást és nem csipeszelgetéssel, hanem olyan mozgásokkal, amelyek már az ő koruknak megfelelő, az ő életterükben adott és fontos. Na most az emlékezetre lenne ötletem, de nem túl sok. Mondjuk memória kártya az őt körül vevő tárgyak képeivel (természetesen, ha már be tudja őket azonosítani). De ennyi. Figyelemre pedig semmi ötletem nincs. És nagyon szétszórt a figyelmük!!!

Kérlek segítsetek nekem! Nagyon köszönöm!
Avatar
zsoltzsolt

Re: zöld fülű kér segítséget! SOS

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt »

Szia!

Figyelem fejlesztésére sok fejlesztő anyag van itt az oldalon is. De te is kitalálhatsz, pl.. azonosságok, különbségek keresése (Füles és hasonló rejtvényújságokban van sok), de akár lehet ezt csoportos formában is, valaki ki megy és változtat valamit a külsején, kitalálni mit, stb. De nem tudom mennyire súlyos az állapotuk, hogy ezeket tudják-e játszani, végezni. De ha már adott, körülhatárolt, strukturált környezetet, feladathelyzetet teremtesz körülöttük, az már fejlesztő hatású, pl. a figyelemre is. És biztos a figyelemmel van bajuk? Ez esetleg nem az állapotuk következménye? Gondolj bele, elmész egy atomfizikus csúcstalálkozóra, egy idő múlva biztos, hogy izegsz-mozogsz a székeden, nem figyelsz, az egész nem érdekel, hisz nem is érted, és ezért minden mással foglalkozol.
Meg leírhatnád konkrétabban a problémát :)
pl. koruk
milyen intézmény? bentlakásos? vagyis az állapotuk miatt ott vannak egész nap (életükben)?
Mert a sok probléma, amit említettél, az az állapotuk következményének tűnik, vagyis sarkítva egy féllábú valószínűleg bicegni fog és nem indítom ezért futóversenyen, sőt a páros lábbal való ugrálást se gyakoroltatom vele.
Keresd meg, találd meg, hogy mit szeretnek és tudnak csinálni és a mentén haladj, hisz a meg nem lévő funkciókara nem építhetsz, így azokat fejleszteni sem tudod. És ha ők is örömet lelnek, abban, amit csinálnak és hogy azt veled végezhetik, akkor mindannyitoknak könnyebb lesz, no és nem utolsó sorban boldogak is vagytok együtt. Tudom ez nem egy könnyű feladat.
Lurija írt jókat a témában, de most nem jut eszembe a cikkének ill, a könyvének a címe. Ha valaki tudja besegíthet :), mert nem találom a könyvespolcomon sem :) az szürkeállományomban most meg pláne, így éjféltájt :)
Zsolt

remélem elég SOS voltam :)
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: zöld fülű kér segítséget! SOS

Hozzászólás Szerző: hogabi »

"Tehát nem gyöngyfűzéssel fejlesztjük a finommozgást és nem csipeszelgetéssel, hanem olyan mozgásokkal, amelyek már az ő koruknak megfelelő, az ő életterükben adott és fontos."

Gombolás, cipőfűzés, ruha ujjának fel-le hatása, ruha összehajtogatás, az idős emberek - mert jártam otthonban - szívesen színeznek előre rajzolt mintát.
Amúgy csatlakozom Zsolthoz, ha többet tudhatnánk, könnyebb lenne a segíteni.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Moncsibaba85

Re: zöld fülű kér segítséget! SOS

Hozzászólás Szerző: Moncsibaba85 »

Hát... kicsit nehéz leírni, hogy milyen állapotban is vannak, ugyanis még csak pár napja vagyok ott, és nem igazán ismertem még ki őket. A sok fejleszteni való terület lehetséges, hogy abból adódik, hogy ez egy bentlakásos intézmény (a hét nagy részében ott tartózkodnak és ritkán hagyják el az épületet). Sajnos sok közöttük a skizofrén személyiség, és sok az elmés is. Vannak dühkitöréseik és egyesek autoagresszívak is. Sokan epilepsziások és 1-2nek nagyrohamai is vannak. Sajna még egyenlőre nem is hallgatnak rám, nem vagyok tekintély a szemükben. Egyenlőre én csak egy újdonság vagyok, egy buli. Most nem tudom, hogy ez idővel kialakul-e majd. Azért köszi minden segítséget:)!
Válasz küldése