Húsvéti foglalkozások

Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

Húsvéti témakörrel kapcsolatos egyéni és mikrocsoportos foglalkozásokra alkalmas ötleteket várunk ebben a témakörben.
Húsvét közeledtével adjunk ötleteket egymásnak ezzel is segítve a foglalkozások színvonalának az emelését.
Nagyobb dokumentumot, cikket vagy nagyobb lélegzetvételű anyagot, ami meghaladja a fórum képességét, a honlapon helyezzük el. ;)
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Tojásfestés.
Kapunk a boltokban festéket, de ha igazán egyedit akarunk, magunk is elkészíthetjük.
Saját újságomból vettem ki ezt a pár sort.
A legősibb díszítési mód a viaszos tojásírás, de ismert a berzselt, batikolt, maratott, karcolt díszítmény is. Külön magyar specialitás a tojáspatkolás. Festés előtt a tojásokat megfőzik vagy kifújják, és méhviasszal megírják (mintákat rajzolnak rá), majd festékbe teszik. A tojás a festékben megkapja a kívánt színt ott, ahol a viasz a tojás héját nem takarja. Miután a szín rögződött a tojáshéjhoz, letörlik (vagy leolvasztják) a viaszt, és így kirajzolódik a ráírt minta. Festés előtt mossuk meg alaposan (és óvatosan) a tojásokat mosogatószerrel, majd öblítsük le őket. A mosásnak két fontos célja van. A mosással, zsírtalanítással ugyanis a tojás felületén egyenletesen tapad meg a színanyag. Másrészt a mosással eltávolítjuk a tojáshéjon esetlegesen előforduló baktériumokat. Fehér héjú tojásokat forrástól számítva lassú tűzön 30 percig főzzük, s hogy ne repedjen meg, 1 kanál sót tegyünk bele. (A hosszú főzés azért kell, mert így nem romlik meg a tojás.) Festésnél szebb és tartósabb hatást érünk el, ha kevés ecetet (2 evőkanál 0,25 l vízhez) adunk hozzá a színező oldathoz és a tojást sokáig hagyjuk állni benne (akár másnap reggelig a hűtőszekrényben). Ha forró oldatban színezünk, a hatás erősebb, de ha meg akarjuk enni a színes tojásokat, akkor célszerűbb a „hideg” eljárást választani. Az alábbiakban természetes anyagokat mutatunk be, amelyekkel szép
húsvéti tojásokat festhetünk.
- Készítsünk jó erős csipkebogyó teát. A főtt tojásokat helyezzük a lehűlt teába. Így rózsaszínű tojásokat kapunk.

- Tegyük egy edénybe jó néhány vöröshagyma héját, majd öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Főzzük 30 percen át, majd tegyük bele a főtt tojásokat, vörösesbarna színt kapunk.

- Lila hagymával lila színt tudunk készíteni. A szín árnyalatai annál mélyebbek, minél több ideig tartjuk az edényben a tojásokat.

- Vágjuk apróra a vöröskáposztát, majd öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Főzzük 30 percen át, majd hagyjuk lehűlni. A káposzta leve bíbor színű, de a tojásokat kékre festi. Csak hidegen használható a festékanyag!


- A halványsárga színt narancs héjával lehet elérni. A módszer lényege, hogy 20 percig főzzük a narancshéjat, majd beletesszük az előre, megfőzött tojásokat.

- Vágjunk apróra spenótot (a mélyhűtött is jó), majd öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Főzzük 30 percen át, majd hagyjuk lehűlni. A oldat a tojásokat zöld színűre festi.

- Csalán- vagy nyírfalevéllel zöld, céklával lila színű tojások készíthetők.
Ha a színük túl halvány, a vízben hagyjuk lehűlni.
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

Szia!

Mint naív kérdezem tőled: biztos az a 30 perc? Én nem vagyok nagy tojás főző, de max. 10 percről tudok.
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Biztos a 30 perc! Mellette van, hogy így nem romlik meg. Én is csodálkoztam, de ki lett próbálva, valóban sokáig megmarad. / ha a gyerkőc meg nem eszi idő előtt :D /
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

Ok, rendben. Ha a tojás élettartamát nézzük festés után, akkor nálunk nincs ideje megromlani.
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Tojásokat megfőzzük, hagyjuk kihűlni, száradni.
Húsvéti mintás szalvétából mintákat vágunk ki, tapétaragasztóval bekenjük a tojást, rátesszük az egy rétegű mintás szalvétát. Szépen kisimítjuk. Hogy még szebb legyen átkenjük tapétaragasztóval. / én ezt használom /
Nagyon szépet lehet készíteni kifújt tojásból ugyanezzel az eljárással. A két lyuk végére kis korongokat teszünk, ezzel fedjük le, de előtte csinos kis madzagot átfűzünk, mert fel lehet lógatni. Több tojással és színes masnikkal Húsvétfát készíthetünk.
Ha van színes, mintás papírdarabkánk, mozaik tépéssel szintén díszíthetünk.
0h50.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Egy kép a Húsvét vagy tojásfáról.
tojasfa_002.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kicsit munkaigényes, de megéri a fáradtságot a merített papírkép.
Az eljárás lényege, hogy apróra tépkedünk papírt, - lehetőleg fehéret - és ezt vízbe áztatjuk. Mikor jól szétmállik a papír a vízben, botmixerrel szét mixeljük - én turmixgéppel készítettem. Majd szúnyoghálóra terítettem a masszát, jól kinyomkodtam a vizet. Mikor ez meg volt, leborítottam a hálóról a kinyomkodott de még nedves masszát, óvatosan ráfektettem a kívánt szalvéta mintát. Virág, nyuszi stb... Aztán már csak száradnia kell. Úgy megszárad, hogy kőkemény lesz.
Akinek ügyes férje van kis képkeretet készíthet és erre lehet ráfeszíteni a szúnyoghálót. Könnyebb vele dolgozni. A hálót akkorára vágom, amekkora képet akarok. Azért merített, mert a keretet a masszába kell meríteni.
Sajnos nincsen más képem.
merített.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

:) Ez ügyi megoldás!

Én úgy találtam egy jó ötletet, de annyira megtetszet, hogy ide írom, amit találtam:

Ajánlom ezt kedves húsvéti dekorációt!

Kép

Anyagok, kellékek:
ásványvizes palack (1,5l-es)
1 db csokinyuszi (amekkora belefér a palackba)
krepp papír (fehér, sárga, zöld)
20cm-es hajlítható drót
zöld díszkötöző szalag
olló
hobby ragasztó (vizesbázisú)

Kép

Elkészítés:
A műanyag palack alsó részéből 15cm-es darabot az ollóval óvatosan levágunk.
A fehér kreppapírból vágjunk le egy akkora négyzetalakú darabot, amivel a palackot be tudjuk vonni.
Ehhez a kreppnégyzet közepére állítjuk a palackdarabot és belenyomkodjuk a felhajtott széleket.
Ragasztópöttyökkel rögzíthetjük.
Egy öklömnyi méretűre lazán öszegyűrt sárga kreppapírt is tegyünk bele, amire majd a csokinyuszit ültetjük.

A fotó alapján meghajlított drótot betekerjük a zöld díszkötözővel, majd rögzítjük a ragasztóval.

Készítsük el a "füvet"!
Ehhez méjük le a palack körfogatát és ennek megfelelő darabot vágjunk le duplán a zöld kreppaírból. Az ollóval a fotó alapján bevágásokat készítünk.
Utána ragasszuk a kosárka alap köré.
Szereljük fel a fület.

A Virág elkészítése:
Vágjunk egy centis kört rajzlapból. Burkoljuk be egy kevés sárga kreppapírral.
A fehér kreppet hajtogassuk meg harmonikaszerűen ötször.
Vágjuk ívesre a tetejét és tekerjük a sárga kör köré. Formáljuk virággá. Ragasszuk a kosárka fülére.
Helyezzük a kosárkába a csokinyuszit.
Ezzel készen is vagyunk!
Sok sikert hozzá!
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Húsvéti foglalkozások

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Nagyon egyszerű, még kicsik is el tudják készíteni.
Kb. 2x2 cm-es selyem vagy krepp-papír darabokat vágunk majd a lapocskákat ujjaink között kis golyókká formáljuk. Előre kivágott csibe nyuszi, virág, bárány, tojást stb. alakot bekenjük ragasztóval és ezeket a kis golyókat szorosan egymás mellé téve befedjük a kartont. Pl. a csibe sárga és piros a csőre, lába. De készíthetünk jácintot, tulipánt stb...
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Válasz küldése