BNO F70-es fiatalok a szakképzésben

Avatar
Gáti Nóra

BNO F70-es fiatalok a szakképzésben

Hozzászólás Szerző: Gáti Nóra »

Kedves Fórumozók!


11. évfolyamra járó Gondozó - és ápoló szakmát tanuló fiatalokat kell fejlesztenem. Ők 16-20 éves korig járnak átlagban hozzánk. 4 közülök, BNO F70-es Szakértőit hozott magával, amik nem régen derültek ki.
Az a kérdésem, hogy nekik kell speciális tanterv? Ha kell, akkor csak a közismereti tárgyakból? ( Rehab. órákat, készségfejlesztést, eddig is vezettem Egyéni fejlesztési terv+ Fejl.napló.külív-belív.)
Honnan szerezzek én speciális tanmenetet : Matek, Nép-és honismeret, Számtech., Etika, Testnev. tárgyakból, ha egyáltalán ennyi idősen kell nekik?
Ugyanis 10. osztályig találtam a neten, de mást nem.
Köszönöm, ha bárki tud erről valamit.
Üdv. G. Nóra, gyógypedagógus, pszichoped. tanár
u.i.: köszi, hogy van ez a fórum!!!!
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: BNO F70-es fiatalok a szakképzésben

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kedves Nóra!
Nem kell nekik külön spec. könyv stb... meg nem is fogsz találni.
A másik ami fontos, hogy a rehab. azt az iskolát jelölte ki számukra?
Alapító okirat mit tartalmaz?F 70-el is fogad gyereket?
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Gáti Nóra

Re: BNO F70-es fiatalok a szakképzésben

Hozzászólás Szerző: Gáti Nóra »

Kedves Gabi!

Igen ezt az iskolát jelölte ki.
Az én kérdésem az, hogy speciális tanterv kell-e? Mert én úgy értelmezem a törvényből, hogy külön kell az enyhén értelmi fogyatékosoknak saját IQ-juknak megfelelő tanmenet + a rehab . órák.
Ugye az egyszerű diszeseseknek, van három F81.3 -om, "csak" heti 4 óra fejlesztés kell. Egyébként normális közismereti tananyagot tanulnak.
Az értelmi fogyatékosoknál, többet kér a törvény, vagy a szakképzésben ez már nem így van 16 év felett?
Köszönöm.
N.
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: BNO F70-es fiatalok a szakképzésben

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kedves Nóra!

A szakképzésben már nem így van, még akkor sem, ha pl. Kolping iskolába - kifejezetten F 70-eseknek van - mert a szakmai vizsgán az idegen nyelvet is kérik, igaz min. szinten. Valamit el tudnak ők is sajátítani. Épp ezért nem jelentkeznek pincérnek, csak szakácsnak, kertésznek stb....
Annyit lehet tenni, hogy a saját magukhoz mérten és segítve kell a tanításukhoz hozzáállni.
Képzeld csak el, ha egy pincér azt mondja, hogy bocs nem tudom az asztalon melyik oldalon van a kanál, mert nem tudom megkülönböztetni a jobb ill. a bal oldalt. Vagy nálatok - bár nem ismerem a tananyagot - de egy végzett tanuló azért nem tudja elvégezni az adott munkát, mert pont iránytévesztésem van, vagy nem értem a problémát.
Ezek buta hasonlatok, de valahogyan így működik.
Mi sem adunk spec. tankönyvet a gyereknek, hanem segítjük.
Rehab órákra pedig járnak, ha nem is jön ki a 3, akkor heti 1-2 óra.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hogabi 2013.01.10. 13:55-kor.
Ok: bővítettem a hozzászólást
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Válasz küldése