Gimnazisták fejlesztése

Avatar
Zia

Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: Zia »

Sziasztok!

Gyógypedagógusként kaptam gimnazista tanítványokat is. Van akinek figyelemzavara, diszgráfia - lassú pszichomotoros tempó, és diszlexia a gondja. A diszesekre van a Meixneri útmutatás. Figyelemzavarra gondoltam a Sindelárt. Gondoltam még tanulásmódszertanra, habár már van kialakult stratégiájuk.
Szeretném kérni ötleteiteket. Ti hogyan csináljátok?

Zia
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Szia!

Én is gyógypedagógusként vagyok gimisekkel. Itt úgy gondolom már "megkövült" szokások vannak, ezeket lehet finomítani. Mindenesetre én a szövegértésre, előadásra /élő beszédre/ és bizony a tanulás módszerére fektetem a hangsúlyt. Abból indulok ki, hogy ezeknek a gyerekeknek 4 év múlva számot kell adni tudásukról, s az nem mindegy hogyan sikerül.
Figyelembe veszem a kapott véleményt, én is készítek felméréseket, a kettőt összevegyítem s józan paraszti ésszel kidolgozom a teendőket. Abból indulok ki főleg, hogy beleképzelem magamat a helyükbe.
Tavaly már érettségizett így 5 diákom, és sikerrel... :)

Gabi
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Zia

Re: Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: Zia »

Köszönöm Gabi a választ!

Milyen könyveket használsz?
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Szia Zia!
Őszintén szólva nem sok könyvet használok, van amiből csak "csipegetek". Szorosan együtt dolgozom a magyarossal. Az idén nincsen diszkalkuliásom. A 9. osztállyal a legkönnyebb, ott még vissza lehet térni kicsit az alapokra. A nagyok már nehezebb, mert ők bizony a miértet is keresik /nem magatartási problémát értek a nehezebb alatt/
Alább nem írtam, hogy a helyesírásra is nagy gondot fordítok főleg annál a gyereknél, aki nincsen az írásbeli értékelés alól felmentve.
Könyvek:
Ványi - Schwalmné: Mi? Mi!és Írd füllel!
Műszaki kiadó
Gergényiné - Szamosiné: Gyakorló feladatok
Filem Kiadó
Schwalmné: Szabálybarát
Nodus kiadó
Montágh Imre: Tiszta beszéd
Múzsák kiadó
Oroszlány: Tanulásmódszertan (ezt forgatom a legtöbbet)
Metódus-Tan BT
Ez csak néhány azok közül amiből válogatok. Igazából készítek magam, de használom a számítógépet is.

Gabi
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Zia

Re: Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: Zia »

Köszönöm a tippeket Gabi!

Van, amibe én is belenéztem és ismerem.

Zia
Avatar
Netkaloz

Re: Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: Netkaloz »

Üdv Mindenkinek!
Nagy örömmel olvastam, hogy más is "küzd" a középiskolás korosztállyal.
Jómagam egy nagy intézményben dolgozom gyógypedagógusként, szakiskolások és gimnazisták is vannak, leginkább a szakiskolásokkal foglalkozom.
Egy éve vagyok itt és bizony nem volt könnyű dolgom, igyekeztem mindenféle oldalról megvilágítani a gyermekek helyzetét, státuszát.
Kitaláltam sok feladatot, memóriajátékot (ezernyit találtam a neten, kinyomtattam, szétvágtam, játszottunk vele), szójátékokat, Koncz Zsuzsa dalt is tanultunk, feladatlapokat oldottunk meg, rajzoltunk, hajtogattunk, de végig azt éreztem, hogy még nagyon sok mindent kellene.
Létezik valakinek egy programja erre a problémára, vagy mindenki maga birkózik?
A fejlesztések jelentős része már az életkoruk miatt nem alkalmazható, mert okafogyottá vált.
Pár éve egy másik munkahelyen volt egy számítógépes terem, ahol voltak fejlesztő programok és saját kvízeket is készítettem (egy lelkes és agilis kolléganőm sokat segített), amelyeket nagyon szívesen használtak a gyerekek.
Most erre nincs lehetőségem.
Tud valaki segíteni?
Előre is köszönöm!
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Szia Netkaloz!
Hasonló cipőben járok én is. Magam gyűjtögetem az anyagot, innen-onnan. Alább leírtam pár könyvcímet, amit használgatok. Viszont a neten sok feladatot találtam én is. Mivel az iskola nem biztosított sz.gépet - igaz nem is kértem - viszem a saját laptomomat.
Elég nagy munka már ezeknek a gyerekeknek olyan feladatot találni, hogy el is végezzék, és nem "röhögjenek" rajta. Nálunk már ügyelni kell arra is, hogy ne járassuk le magunkat pl. egy mászással :lol:
Kész tervem, programom nincsen, gyűjtögetek, rendszerezek, talán egyszer összeáll.
Gabi
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Netkaloz

Re: Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: Netkaloz »

Üdv Mindenkinek!

Nagy bajban vagyok.
Itt van éppen a MÁK, ellenőrzi a tavalyi évet, és fejlesztési terveket is fognak kérni.
Én tavaly készítettem egy általános kis dolgozatot, amiben leírtam néhány ismérvet, feladatokat és szakmai szavak magyarázatát, de meglehet, hogy ez kevés nekik.
Gabi ("hogabi) is írta, hogy nincs kész terve, vagy programja a gimnazisták, szakiskolások részére.
Mégis, lehet valahol egy tudásbázis, ahol ráakadhatnék?
Vagy alkossunk egyet.
Persze ez most sokat nem segítene rajtam, mert ha kb. 10 perc múlva kérik, akkor...

Azért reménykedem...

Leenux
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

Öö, csak egy kérdés: ha nem volt fejlesztési terv, akkor mi alapján volt fejlesztés?
Azoknak a gyerekeknek valami alapján volt fejlesztés előírva, ill. meg is volt tartva.
Vagy csak te nem készítettél tervet?
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Gimnazisták fejlesztése

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Igaza van Zseninek! Akkor hogyan fejlesztettél, mert én azt is írtam "józan paraszti ésszel kidolgozom a teendőket"
Valóban nincsen kész tervem, programom, de nem is lehet, mert minden gyerekre ki kell dolgozni! Az összegyűjtött anyagból válogatok én is, egyénre szabva.
Most már csak abban lehet bízni, hogy nem kérnek tőled semmit. Vagy holnapra, sürgősen "gyártasz" egyet, ha nem sok gyerekről van szó.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Válasz küldése