Oktatási törvény kontra köznevelési

Avatar
becky

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: becky »

Köszönöm a segítséget!!!!!
Még mindig van kérdésem. :)

Vannak olyan SNI-ek akinek a szakvélemény szerint az évfolyamra meghatározott heti óraszám 15%-ában kell rehabilitációs foglalkozást nyújtani és vannak olyanok is, akiknek ez van a papírján:
"A tanulók részére a törvény 52. &-a(6) bekezdésének b; pontjában meghatározott időkeret terhére kell az iskolai fejlesztő foglalkozást biztosítani." Ez ha jól értelmezem a törvényt, akkor szintén 15 %??!!

Ez számokban mit jelent? Henciduda írta, hogy lehet 3 (ami elég konkrét), 3,5 vagy 3,75 óra. Ez utóbbiakat 4-re kerekítem vagy erre is van valami más szabály? :S

Teljes a káosz a fejemben pedig még nem is kaptam meg az összes gyerek szakvéleményét!

Köszönöm előre is!!!!
Szép napot!!!
Becky
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Becky!

Ha 3,5 az óra akkor lefelé kerekítünk, ha 3,75 akkor felfelé vagyis 4 óra jön ki. De! - itt is van kivétel. Mert ha a gyerek szakkörre vagy egyéb foglalkozásra jár, akkor a 3 órát szoktuk számolni. Ugyanis nem lehet tőle elvenni pl. egy kézműves vagy egy sport szakkört. Viszont, ezeket be lehet fejlesztő foglalkozásoknak számítani. Sőt, ha logopédiára jár, az is beleszámít az adott órába.
Tegyük fel, egy tanulónak jár 3 óra fejlesztés, de logopédiai is jár. Akkor azt is be kell számítani a 3 órába. Ha a szakvélemény intenzív logopédiát ír elő akkor 1 nálad, 2 a logopédusnál.
Rugalmasnak kell lenni ilyen szempontból, a gyereket sem lehet a végtelenségig leterhelni, mert még meg is utálhatja.
Henciduda 5. pontjához: minden tanulónak nálam van a szakértői vagy szakvélemény másolata. Ehhez csatolom a fejl. tervet, rehab külső, belsőt és egy tasakban tartom, amit lefűzök. Minden tanuló papírjáról kiírom, hogy mikor volt utoljára vizsgálaton, mikor esedékes? Ez van a dosszié legtetején. Így nem ér meglepés. Ráadásul minden gyereknek, minden papírja egybe van, így ellenőrzésnél nem kell kapkodni csak előszedni.
Majd le fog tisztulni minden, csak kérdezz bátran!
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
becky

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: becky »

Köszönöm!
Azt még nem tudom, hogy a gyerekeket hogyan fogom besűríteni a 21 órába, mert 12 SNI-s és 4 BTM-es van.
Ez sok vagy kevés? Ha lehet ilyet kérdezni?!
Még azt sem mondták, hogy mire kell az órarendet összeállítani és a fejlesztéseket mikor kell kezdeni! :(
Remélhetőleg hétfőtől már tájékozottabb leszek! :)

Szép napot mindenkinek!

Becky
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Sok-e vagy nem, attól függ, mekkora az iskola?
Az órarendedet akkor tudod összeállítani, ha az iskolai meg van. Ahhoz kell igazodnod. SNI-s és BTMN-es is ülhet egy órán. 16 gyereket vígan be lehet sűríteni 21 órába. Nem fontos, hogy azonos osztályból tevődjön össze a "banda" :) Nálam van, hogy a 9-es, 10-es és 12-es együtt van. De figyelembe kell venni, mit kell fejleszteni és ne legyen nagy a korkülönbség. Pl. 2. osztályos ne legyen a 8. osztályossal.
Fel a fejjel, menni fog!
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Hamilton1

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: Hamilton1 »

Kedves Becky!

Nekem 27 gyerekem van, akiket fejlesztek. És bár 21 órába nem fér bele, de 24-be igen.
A csoportok kialakításánál a szakértői a kiindulási alap és gyerekek ismerete. Akinek egyénit írnak elő, azokat 1-3 főig rakhaatod egy csoportba, akinek mikrocsoportos formát, ők 4-8 főig lehetnek együtt, a makrocsoportosak 8 fő fölött. Az óraszámuk az új törvényben azt hiszem a 6. sz. mellékletben van, de hatodik osztályig általában 3 óra, 7-8-ban pedig 4 óra hetente. Az alap az évfolyam óraszám 15 %-a. természetesen a szakértőin egyedi meghatározás is lehet az adott gyerekre. A foglalkozások a tanítási órák után kezdődnek, a kicsiknek többnyire a negyedik óra után, a többieknek az órarendjéhez igazodva. A BTMN tanulókat csak sima fejlesztő pedagógus fejleszti nálunk, nem gyógypedagógus.
Remélem segítettem. Sok sikert.
Avatar
becky

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: becky »

Köszönöm hogabi és Hamilton 1!
Sikerült beszélnem az iskola igazgatóval.
Törvény ide vagy oda, nekem 24 óra az alap, ami a fölött van túlóra.
Az SNI gyerekeknek heti 3, BTMN-es gyerekeknek heti 2 fejlesztő foglalkozást kell biztosítanom.
Azt mondta, hogy ők évek óta így szokták megoldani. :-S
Nagyon nem ellenkezhettem.
Vannak fejlesztőpedagógusok is, csak ők szaktanárok is és nem fér be hozzájuk az összes BTMN-es gyerek.

Ettől eltekintve nagyon várom! :)

Szép napot!
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Én vitatkoznék ami az óraszámot illeti. Ha gyógyped vagy / nem akarok visszaolvasni/ akkor 21 óra a kötelező, pláne, ha a fejlesztendő gyerekek nagyobb része SNI-s.
Ha fejl. ped vagy, akkor 24 óra a kötelező.
És jár a gyógypedagógiai pótlék, ha meg van a végzettséged.

A gyógypedagógiai pótlékot a 138/1992. (X.8.) Korm.r. 15.§ (2)/d szakasza alapján kötelező biztosítani minden pedagógusnak, aki sni-s gyermekek fejlesztését végzi a szakértői bizottság szakvéleményében foglaltak szerint.
"(4) A (2) bekezdés d) pontjában szabályozott pótlék a pedagógus-munkakörben foglalkoztatott közalkalmazottat abban az esetben illeti meg, ha kizárólag fogyatékos
gyermekekkel, tanulókkal foglalkozik, illetve, ha az általa felkészített fogyatékos gyermekek, tanulók aránya az év első tanítási napján eléri a harminchárom százalékot."

TÚLMUNKA!
A 2012. évi költségvetési törvény a 2011/12-es tanév második félévére vonatkozóan módosította a pedagógusok többlettanításáért járó óradíj számolásának szabályait! Az új szabályozás (tanév közben) a Közoktatási törvény módosításával az alábbiak szerint ismét alapvetően változtatja meg az elszámolási szabályokat:

I. sz. melléklet az 1993. évi LXXIX. törvényhez, II. rész

Hatályba lépés: 2012. január 1.

18. …A többlettanításért óradíj csak akkor fizethető ki, ha a pedagógus az elszámolási időszakra eső heti kötelező óraszámát teljesítette. E rendelkezés nem alkalmazható, ha a pedagógus azért nem teljesítette a heti kötelező óraszámát, mert az M.t. 151.§ (2) bekezdésében megjelölt okból volt távol vagy keresőképtelen volt, vagy a nevelési-oktatási intézmény vezetője utasítása alapján a II. 7. B) pontban meghatározott, pedagógus-munkakörrel összefüggő feladatot látott el.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
eri

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: eri »

Sziasztok,
szeretném megkérdezni, hogy sni-s tanulóknak, F70-es kóddal 7-8. osztályban kell-e idegennyelvet tanulniuk. Én eddig ezeken az órákon végeztem a fejlesztéseket náluk, de mostantól nem lehet. Itt a hozzászólásokban olvastam, hogy van ahol 3-4 órában is történik fejlesztés ezt, hogy tudjátok megcsinálni? 18 sni-s gyerekre11 óra, 28 BTMN-es tanulóra 6 óra.Ezt hogyan lehetne osztani? A tanulási nehézséggel küzdőknél is a 8-as csoportalkotási számot alkalmazzák. Sni + BTMN-es tanuló egy csoportban van, de 5-7 fős csoportjaink vannak. Ez nem nevezhető kiscsoportos foglalkozásnak. Az új törvényben hogyan fognak változni az óraszámok? Ott évfolyamokra meghatározva láttam, de lehet, hogy ott is létszámfüggő lesz? Azt is hallottam egy nev. tanácsadóban dolgozó kollégától, hogy esetleg rehabilitációs magyar, matek kerül bevezetésre, hogy ne délutánonként kelljen ezeket a foglalkozásokat tartani . Ti esetleg tudtok már valamit a jövővel kapcsolatosan? Köszönettel: Eri
Avatar
becky

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: becky »

Igen, gyógypedagógus vagyok. Nyelvvizsgám is van, úgyhogy a diplomát is megkaptam.
A gyerekek háromnegyede SNI-s.
Az óraszámra hétfőn újból rákérdezek, de valószínűnek tartom, hogy marad a 24.
Így csúnyán szólva lesz 3 órám (+ a készülés), amit ingyen és bérmentve tartok. :(
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Oktatási törvény kontra köznevelési

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Viszont a gyp pótlékot hajtsad ki, mert jár.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Válasz küldése