Mit tegyek?

Avatar
beriari67

Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: beriari67 »

Kedves Logopédusok!
A segítségeteket szeretném kérni, egy 4 éves kislányhoz.
Diagnózis: Egyéb nyelvi és beszédfejlődési zavar
Nem meghatározott hiperkinetikus zavar
Enyhe mentális retardáció enyhe viselkedésromlással
Egyszer találkoztam vele, felmérni nem tudtam, a szemkontaktust nem veszi fel. figyelemzavaros. Mindenfelé szaladgált, megfogdosta a tárgyakat,lekötni semmi nem kötötte le, de hozzá kell tennem, idegen környezetben volt, minden ismeretlen számára. Néhány értelmes szót mond, de inkább csak "halandzsál". Hallásvizsgálatra majd januárban fog menni. Heti 1 alkalommal jár mozgás- ill. képességfejlesztésre, de azt mondják, hogy nem igazán fejlődik. Azt gondolom, hogy csak tárgyakkal, manipulácóval lehet lekötni. Tőlünk messze laknak, így közvetlenül segíteni nem tudok, de szeretnék az anyukának tanácsokat gyakorlatokat adni, hogy mivel tud otthon segíteni gyermekének. Főként olyanok segítségét várom, akiknek már volt ehhez hasonló esetük, esetleg most foglalkoznak ilyen gyermekkel. Milyen konkrét tárgyakkal végzett feladatokat csináltok velük, ami beindíthatná a beszédet, ill. kép.fejl. feladatok, nem kimondottan a drága kép. fejl. játékokra gondolok amiket a boltokban lehet venni. De azok közül is jól jönne 1-2.
Köszönök minden javaslatot. Ari
Avatar
zsoltzsolt

Re: Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt »

Kedves Ari!

Én most eben nem nagyon tudok segíteni, csak egy kérdésem lenne...
Miért a logopédusok segítségét kérted???
Tudom a logopédusok mindenhez értenek :mrgreen:
de itt szerintem a vezető tünet az általad is leírt: Nem meghatározott hiperkinetikus zavar, enyhe mentális retardáció enyhe viselkedésromlással ...
ehhez már csak társul az egyéb nyelvi és beszédfejlődési zavar..
Vagyis oylat szakembert keres, aki "nem meghatározott hiperkinetikus zavar"-ral diagnosztizált gyerekekkel foglalkozik
hívd fel a Vadaskertet, vagy vannak itt is, akik hasonló problémákkal küzdő gyerekekkel foglalkoznak.
és ne felejtsd a kérdésemet
tényleg érdekel, hogy miklnt jutott eszedbe, hogy ebben az esetben logopédus segítségét kérd???
fel sem vállalná (remélem) - teljesen jogosan - egy logopédus ezen gyermek logopédiai terápiáját, mert egyelőre nem főként arra van szüksége
az majd a következő lépések egyike...
Zsolt
Avatar
beriari67

Re: Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: beriari67 »

Kedves Zsolt?
Ez nekem is eszembe jutott, hogy nem a logopédusoknak kellett volna elküldeni, de már késő volt, elküldtem.
Ugyanakkor mozgásterápiára, képességfejlesztésre jár és úgy gondoltam, hogy ezek mellett nem ártana egy olyan fejlesztés ami a beszédét célozná meg egyéb képességfejlesztés mellett. Én a heti 2 órát keveslem a gyereknél az anyukát konkrét tanácsokkal kellene ellátni, ahhoz, hogy otthon tudjon gyermekén segíteni.
Köszönöm a válaszodat.
Ari
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Szerintem a heti 1 képességfejlesztés túró. Ennyitől persze, hogy nem fejlődik.
És egy gyógypedagógus-logopédus igenis sokat tehet.
Dóri
Avatar
zsoltzsolt

Re: Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt »

Hát igen.... heti egy óra, csak időpocsékolás, semmi értelme
a beszédfejlesztésre visszatérve.. ne felejtsük el, hogy a beszéd is mozgás
elsősorban mozgásfejlesztésre van szüksége, erősítve szociális-kommunikációs készségeit is, és ez majd segíti nyelvi-beszédbeli fejlődését
vagyis komlpex fejleztés kell, egyénileg, csoportban és mindennapi jelleggel
na, de ezzel nem sokra mész most :)
ja és ha megvan a hallásvizsgálat eredménye is, akkor fordulj a diagnózist kiállító intézményhez terápiás javaslatért, szakmai segítségért
tényleg, ki adta a diagnózist?
Zsolt

és még valami..
miért lett a megszólításban kérdőjel?? :D kedves nem vagyok vagy Zsolt???? :evil:
:mrgreen: :mrgreen:
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Azért bátorkodom megkérdezni, hogy a diagnózist kiállítók -úgy alapból- mért nem adnak terápiás javaslatot? Mért kell ezt külön kérni?

(Csak zárójelben jegyezném meg, hogy gyakran kapunk olyan papirokat tanult kollégáktól, ami a letyepetyével egyenlő, az alapvető szakmaiság sincs bennük jelen. Ez aztán.....nagy segítség a szegény szülőnek, tanítónak.)

Mégegy. A komplex fejlesztés OK, ezt egy jó logopédus is meg tudja adni.
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Dóri!
A zárójelben lévő megjegyzéseddel maximálisan egyetértek! Persze kivételek azért vannak.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
zsoltzsolt

Re: Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: zsoltzsolt »

Dóri!

Job szeretném, ha a logopédusok a beszédjavítással fogalakoznának elsősorban :mrgreen:
de sajna, ez az, amit a legkevésbé művelnek
jjaaa, tévedek.. magánpraxisban végzik.. persze annak, aki meg tudja fizetni
:evil:
Zsolt
Avatar
beriari67

Re: Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: beriari67 »

Kedves Zsolt!
Az a ? csak tévedés volt, biztos Zsolt vagy és biztos kedves!
Egyébként mindenkinek köszönöm a hozzászólást!
Ari
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mit tegyek?

Hozzászólás Szerző: Dóri »

A logopédus nemcsak a beszédhibásokkal, hanem a beszédfogyatékosokkal is foglalkozik.(Ez a kettő ugye messze nem ugyanaz. )
A beszédhibásoknak beszédterápia jár, a beszédfogyatékosoknak komplex fejlesztés. Amit gyakran team rendszerben kap meg a gyerek.
Nálunk 11 logopédus van állományban, mindannyian kijárnak körzetbe, és eredményesen teszik a dolgukat. Fizetésért. (Hogy mellette hányan praktizálnak azt persze nem tudom.)
Az pedig kifejezetten ideális, ha a logopédus egyben fejlesztőpedagógus is. Merthogy ilyen is van. Dóri
Válasz küldése