integráció...

Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Kedves Kereszturyné (mi is a keresztneved?)
1.
Szerintem sürgősen kérjétek a legközelebbi Egymi vagy Nevtan segítségét.
Ők szerveznek olyan ismertetőket, tájékoztatókat stb. ami az első sokk legyőzésére talán alkalmas.
2.
Meg kell szervezni a továbbtanulást (fejlesztő vagy gyp ). A kis, pár tízórás tanfolyamok nem jók. Rendes felsőoktatásra gondolok. Aki teheti, tanuljon. Persze ez meg drága, de hátha van egy kis állami támogatás is.
3.
El kell felejteni a sok szép szöveget az integrációról, mert a gyakorlat egészen más.
4.
És a legfontosabb: meg kell tanulni szeretni és elfogadni az sni-s kisgyereket olyannak, amilyen. Tudom, nem könnyű annak, aki annak idején nem ezt választotta.
És nem szabad elfelejtkezni a többi kicsiről sem, akikre eztán kevesebb idő jut.

Mégegy. A főnök, fenntartó ilyen tájékoztatás mellett nem várhatja el, hogy rögtön minden OK legyen. Ehhez neki is kellett volna valamit tenni. És nem is keveset.
Dóri
Avatar
Kereszturyné

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: Kereszturyné »

Kedves Dóri!
Köszönöm a választ. Mi az Egymi? 28 gyerek mellé még hány SNi-t utalhatnak hozzánk? Van olyan gyerekünk a csoportban akit a szülei vittek el a Szakértői bizottsághoz még tavaly, mert az előző óvodában szerintük nem jól bántak vele. Sajnos nálunk is kiütköztek problémák vele, de a megmutatott véleményben csak az volt, hogy mi , óvónők mit csináljunk! Vajon ezt a gyereket vissza fogja rendelni a bizottság és minket is ellenőrízni fog?
Nekem van gyógyped. végzettségem, de óvodai szinten hogy lehet megoldani, hogy ezekkel a gyerekekkel külön foglalkozzak! Egyébként most járok fejlesztőre , csak úgy kiváncsiságból kezdtem.
Zsuzsa
Avatar
Kereszturyné

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: Kereszturyné »

Kedves Zsuzsi!
Köszönöm a választ. Nálatok a nevtan. végzi a fejlesztést? Ez áthidaló megoldás, de miért? Ha az óvoda fejlesztene egyénileg, milyen szakemberrel tehetné, mert persze plussz státus nincs nálunk az igéretek ellenére se. Nekem gyógyped. végzettségem is van, de ha én felvállalom az ovodában , akkor ki lesz a csoportban a váltótársammal?
Zsuzsa
Avatar
Zsuzsi

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: Zsuzsi »

Zsuzsa!

Én úgy látom, pánikba estél, de higgadj le, nem neked kell megoldanod ezeket a problémákat, hanem a főnöködnek.
1. EGYMI: egységes gyógypedagógiai módszertani intézmények
2. Azt nem tudom, hogy a mi óvodánk felvállalta-e az integrációt, de hogy hetente 2 alkalommal kijárnak a nevtan szakemberei (logopédus és gyógyped.), az tuti, és foglalkozásokat tartanak.
Az is biztos, hogy ha egy intézmény felvállalja az integrációt, biztosítania kell a működéshez szükséges személyi- és tárgyi feltételeket. És ha ehhez nincs megfelelő végzettségű belső szakember, akkor külsőssel oldják meg. De ez is a vezető feladata és felelőssége, minthogy az is, mi lesz a váltótársaddal, ha Te fogod végezni a fejlesztéseket. Mindenesetre az a véleményem, hogy a megnövekedett feladat státusznövekedéssel kell, hogy járjon, ha akarják, ha nem.
3. A gyerek mellé olyan gyp kell - elvileg -, amilyet a problémája megkíván. Nem mindegy ugyanis, hogy látás-mozgás-hallássérült, vagy bármi más sni. A gyp szakterületek szétdarabolásával jó nagy káoszt okoztak. Én pl. tanak szakos vagyok, a fejlesztések nagy részét én végzem, de jár ki hozzánk logopédus és gyógytestnevelő is.
4. Ha a szakértői bizottság véleményt adott a gyerekről, akkor kontrollvizsgálatra is visszarendeli. Ennek időpontja a szakvéleményben szerepel. Mivel az sni miatt emelt normatíva jár, igen, ellenőrizhetnek, de nemcsak ők, hanem az ÁSZ és a MÁK is. Legalábbis az iskolákban így szokott lenni.
5. A hivatalos méréseket a nevtan és a szakértői bizottság végzi.

Zsuzsi
Avatar
Kereszturyné

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: Kereszturyné »

Kedves Zsuzsi!
A főnökömet a fenntartó tartja satuban, ők pedig szét tárják a kezüket és nem tesznek semmit. Pénz nem adnak semmire,így státuszt se akarnak. A helyi program átdolgozásánál a szakértő fél oldalon általánosságokban beszélt a felvállalt integrációról. Nesze semmi fogd meg jól! Benne is van meg nincs is. A nev . tan.-tól eddig se kaptunk sok segítséget . Amúgy messze is vannak. Az a gyerek, akit a szülei vittek a szakértői bizottsághoz, annak a papirjából csak egy oldalt mutatott meg a szülő és ott ki van húzva az SNI. Ha szept. 1-től van az alapító okiratban az SNI, akkor hogy kerülünk a rendszerbe, és mikortól és melyik szervezet küld hozzánk ilyen gyerekeket? Zsuzsa
Avatar
Zsuzsi

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: Zsuzsi »

Sni-t csak a szakértői bizottság állapíthat meg, tehát ő küldhet hozzátok gyerekeket.
Idővel ki fog alakulni a rendszer, azért azt javaslom, hogy a helyileg illetékes nevtannál vagy bizottságnál keress, vagy szerezz olyan ismerőst, akihez minden problémáddal bátran fordulhatsz. A gyógypedagógusok egyik fő ismérve ugyanis a megértés és segítőkészség, legalábbis a tapasztalataim ezt bizonyítják. Minden bizonnyal van gyógypedagógus ismerősöd, ha máshogy nem, rajta keresztül építsd ki a kapcsolatrendszered.
De ha jót akarsz magadnak, az óvodában nem veszed ki a főnököd kezéből az integráció irányítását (legalábbis egyelőre), mert minden ezzel kapcsolatos dolgot a nyakadba fog zúdítani.
Avatar
Kereszturyné

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: Kereszturyné »

Teljesen igazad van, máris úgy érzem a nyakamba zúdították!
Zsuzsa
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Zsuzsihoz csatlakozva! - ha valami balul sül el, a balhét is neked kell vinni, mert a főnököd lerázza, magáról a felelősséget.
Nev.tan, rehab. vedd fel a telefont és érdeklődj, de csak, mint magánember!! Ennyi! Én is ezt csinálom ha kell valami. Igaz már ismernek ... :)
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Kereszturyné

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: Kereszturyné »

Kedves Gabi!
Köszönöm, hogy nyugtatgattok!
Zsuzsa
Avatar
Zsuzsi

Re: integráció...

Hozzászólás Szerző: Zsuzsi »

Akkor figyelj oda, mi van/lesz a munkaköri leírásodban, és hivatkozz arra. De közben tanulmányozd a törvényeket is, tudd, mit lehet, és mit nem. Pl. emelt normatívát akkor lehet igényelni sni gyerek után, ha a fejlesztésre kijelölt intézményt is feltünteti a bizottság a szakvéleményen, és az a ti ovitok. De itt már a részletekbe merülök. Azt azért tudnod kell, hogy én tanár vagyok, és lehet, hogy az óvodára más szabályok vonatkoznak. Ezért keress ismerőst, meg olvasd a törvényt.
Válasz küldése