SNI gyerekek ellátása

Avatar
bbt

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: bbt »

Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni, mert még nincs sok gyakorlatom az integrált oktatás területén. Általános iskola 2. osztályában enyhe fokban értelmi fogyatékos tanulóval, nem tudok a 2-os eltérő tanmenet szerint haladni. Tavaly rengeteget hiányzott és amit tudott, annak egy részét is elfelejtette. 1. osztály 2. félév eleje szinten van. Ilyenkor mi a teendő? Létezik olyan, hogy egyéni haladási ütem? Ha igen, akkor mi a teendő, hogy kell dokumentálni?
Segítségeteket köszönöm: B.Tünde
Avatar
adrienngyp

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: adrienngyp »

Sziasztok!

Az a kérdésem, hogy mivel nem kapok az iskolánkban elegendő órát a rehab foglalkozásokra, elszámolhatom-e a korrepetálást fejlesztésként? Ha igen, akkor enyhe ért fogyos gyermeknél is megoldható így a heti kötelező fejl óráinak lefedése?

Köszi
Adri
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Kedves Tünde!
Természetesen létezik egyéni haladási ütem.
Sőt, ez a legjobb megoldás.
Érdemes a tanmenetet/egyéni tervet három hónaponként írni, így könnyebb a gyerek tempójához, tudásához igazodni.
A haladási részbe a ténylegesen elvégzett anyagot kell írni. Ha el kell térni a tervezett tanmenettől, a megjegyzés rovatban ezt dokumentálni szokták.
Nálunk ez így működik, még senki nem kötött bele.
Dóri
Avatar
szlujzi

SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: szlujzi »

Sziasztok!
Szeretném kérdezni tőletek, ha egy iskolában 2 enyhe ért. fogyos gyerek van, hány rehab. órát kell biztosítani, ha első osztályosok. 3 óra? Én a törvényből így értelmezem. Mind a 3-t gyógypedagógus biztosítja? Fejlesztő pedagógusra osztható-e egy része? Felső tagozatosnál ( 7. oszt.) a 4 rehab. óra felét tarthatja fejlesztő pedagógus, ha diszkalkuliás a gyerek ? Vagy nem is kell ennyi órát kell biztosítani?
Segítségeteket előre is köszönöm. Lujzi
Avatar
henciduda

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: henciduda »

Igen. Igen. Nem. Nem. Ha a szakértői ezt írta, igen.

Szerintem. De ez manapság nem jelent semmit. Mármint nem én, hanem a törvény.
Avatar
Gabi76

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: Gabi76 »

Óvodánkban ettől az évtől összesen 6 SNI-s gyermek van. 2 fő ebből nagyothalló. A többi 4 F83 Kevert spec. diagnózissal. Mindegyiket gyógypedagógus fejlesztheti. Óraszámuk rejtély számomra. 15%-ot ír a szakértői vélemény. Lényeg, hogy az oviban az egyik óvónéninknek van gyógyped végzettsége, de ő óvónőként van foglalkoztatva. A szakszolgálat nem tud, v nem akar biztosítani gyógypedagógust még megbízással sem. Teljesen tanácstalan vagyok. A két hallássérültet behordják heti egyszer szurdopedagógushoz, holott heti 4 óra van nekik előírva, mi csak rásegítést végzünk. Ez is beleszámíthat a fejlesztésbe??? Hogyan dokumentálandó??? :shock:
Avatar
ildi

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: ildi »

Üdvözlöm!
Szeretném megkérdezni, hogy a integrált beszédfogyatékos (sni) gyerekeket ki látja el szeptembertől, ha az adott intézménynek nincs saját logopédusa?
A Pedagógiai Szakszolgálat logopédusainak a törvény szerint nem feladatuk, vagy csak nem találom, ill. rosszul értelmezem?
Köszönöm a segítséget!
Avatar
henciduda

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: henciduda »

Igen, ped. szaksz. logopédusa nem láthatja el. Külön kérdés, hogy óvodáról v. iskoláról van-e szó. Az adott intézmény kötelessége, hogy elláttassa: ha óvoda, az önkorányzat keressen logopédust, szerződéssel, ha iskola, akkor az EGYMI. Ez a törvény, de a valóság: országosan törvénytelenségek, ellátatlan gyerekek tömege.
Avatar
rcsaba

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: rcsaba »

Üdvözlök mindenkit!
Végigolvastam a fórumot, de a kapcsolódó jogszabályokat is. A 20/2012. EMMI rendelet 138.§ (2.) bekezdésének az értelmezése úgy láttam, hogy itt a fórumon is eltérő, legalább 3 féle értelmezést olvastam:
1. Volt, aki az azonos rehab. óraszámmal rendelkezők számát vette alapul, ha ez 4 vagy kevesebb, akkor a 6. sz. Melléklet által előírt óraszám felét biztosította.
2. Volt, aki az azonos óraszámmal rendelkező tanulók számát osztotta 9-cel, és ha ez a szám 4 vagy kevesebb, akkor biztosította az 50 %-ot. Hozzáteszem, hogy a rendeletet én is így értelmezem, viszont akkor minimum 37 azonos rehabos óraszámmal rendelkező tanulónál lehet az eredeti óraszámot megtartani, ilyen pedig egy integráló intézményben (hiszen ezt is előírja a rendelet) elég ritka, ezért minden esetben csak a felét kellene biztosítani a 6. sz. mellékletben írt óraszámoknak.
3. Volt, aki 9 fős csoportokra osztotta az azonos rehabos óraszámmal rendelkezőket, és a maradéknak biztosította az előírt óraszám felét, a többieknek a 6. sz. melléklet szerint.
Kapott már valaki hivatalos állásfoglalást, hogy melyik verzó a helyesen értelmezett???
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel, Csaba
Avatar
becky

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: becky »

Sziasztok!

Egy óvodás SNI-s beszédfogyatékos gyermeket látok el megbízási szerződéssel. Érdeklődnék, hogy az önkormányzat köthet- e velem szerződést nyárra is, hogy elláthassam amíg az óvoda nem áll le nyári szünetre.
Köszönöm!
Válasz küldése