SNI gyerekek ellátása

Avatar
cancaj

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: cancaj »

Kedves Kollégák!

Most már én is megkavarodtam. Ha a szakértői javaslatban konkrétan benne van, hogy a gyereknek heti 3 óra diszlexia-diszgráfia-diszkalkulia fejlesztés jár, akkor nem kell figyelembe vennem ezt az óraszámot, hanem számolnom kell azzal, hogy van 7 hetedikesem és 5 nyolcadikosom, akik csoportbeosztásban 1 db 9 fős és 1 db 3 fős csoportot alkotnak, tehát a 3 fős csoport csak 2 órát kap (döntsem el én, hogy melyik három kerüljön a 3 fős csoportba)? Tehát a bizottság által előírt óraszámot felülírja a 9 és 3 fős csoportom?
Avatar
peva

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: peva »

Kedves Kispiskóta!
Ne bosszankodj a szakszolgálatnál dolgozók (szakértőisek és nevtanosok)óraszáma miatt. Ők (a legtöbb helyen, nálunk is) évek óta heti min. 35-40-ben bent vannak az intézményben, hisz gyermekanyagot Tilos hazavinni. Minden adminisztrációt bent kell megoldani nyitvatartási időben. Kicsöngetés nem lévén - főként pszichés terápián - a 21 óra gyakran nem 21*45 perc, hanem 21*55-60, és ez mindjárt alapból 26 tanóra. És vidékre is kell utazgatni esettől függően, az is idő ám.

Az óraszám számítás, mint ahogy írta is valaki, két részből áll: intézményre megállapított/finanszírozott órakeret és a gyerekeknek előírt. Nekünk a gyerek részére előírtat biztosítani kell. Mindig a gyerekek szakértői véleményéből kell kiindulni. Az egyéni rehab. az egyéni (1-3 fő) legyen. Van, amikor az összóraszámot írják le, pl. heti 4 óra, melyből 2 egyéni rehab, 1 felzárkózató, 1 gyógytesi.
Azt javaslom, hogy ha valami nem egyértelmű, akkor az illetékes szakértői bizottságot kell kérdésekkel, záradékkéréssel bombázni. Nálunk működik (Bács-Kiskun Megye).
P. Éva
Avatar
ggabi

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: ggabi »

Kedves P.Éva!
Igen én is így gondoltam csak az a bökkenő....ha 9 gyerekre számol 3-4 órát évfolyamtól függően...akkor nem nagyon van mód arra ,hogy 1-3 fővel foglalkozz, hacsak nincs olyan szerencséd,hogy egy integrálható autista vagy egyéb magasabb óraszámú gyerkőc jár az iskolába...mert akkor az ő óraszámai egy kicsit segítenek a helyzeten de csak egy kicsit..... szóval nem jó ez sehogy sem..... :(
Avatar
Rági

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: Rági »

Sziasztok!
Van 2 autista tanulóm az SNI-sek között, akiknek az Nkt. 6. melléklet E oszlopa szerint 5,5 óra fejlesztés jár. Mindkét gyermeknek meg kell adnom ezt az óraszámot vagy ez csak egy keret? Mindketten jó tanulók, délután szakkörökre, edzésekre járnak, ezt a magas habilitációs óraszámot nehéz nekik megadni, sőt a szülők is kicsit sokallják a foglalkozásokat. Nálunk eddig a szakvéleményekben 2 óra volt előírva. Mi van olyankor, ha a szülő nem kéri az 5,5 óra fejlesztést?
segítségeteket előre is köszönöm!
Ági
Avatar
ggabi

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: ggabi »

Kedves Rági!
Az autista tanulóknak évfolyamtól függően 11-12 rehab óra járna...az 5,5 óra az, amit az iskola erre kapott.....egyébként az órák 50 százaléka kiválható tehetséggondozás, ill felzárkóztató foglalkozással és ha jól tudom a szülő is lemondhatja......különben ha az iskolátokban 5 autista tanuló lenne, akkor 11 órát kaptatok volna.....nagy itt a zavar.....csak arra figyelj minden legyen lepapírozva :)
Avatar
Rági

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: Rági »

Szia Ggabi!
Köszönöm a segítséget. Azt láttam a törvényben, hogy felső tagozaton a habilitációs/rehabilitációs órák 50%-a kiváltható tehetséggondozással és felzárkóztatással. De sajnos a számtech. szakkört és az énekkart nem hiszem, hogy tehetséggondozásként lepapírozhatnánk:-(
Egyébként nem tudom, hogy ez a magas létszámú SNI-s tanuló és a hozzácsapott BTMN-es (összesen kb. 60 fő), az én 26 órámban hogyan kaphatná meg a neki járó fejlesztést!!!! Nem tudok homogén csoportokat alkotni sem életkorilag, sem SNI típus szerint!!! Jelenleg úgy néz ki, hogy 6-7 gyerek ül egy-egy órán, és próbálok differenciálni, ami elég nehéz, mert szinte mindegyiket egyénileg kellene fejleszteni! Úgy látom, ez a jelen helyzet mindenről szól, csak a gyerekről nem!!! Én nagyon el vagyok keseredve!
Avatar
Rági

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: Rági »

Szerintetek, ha a felsős autista tanuló heti 2 óra idegen nyelv ún. tehetséggondozó órán ül, akkor az kiváltható a hab/rehab órák számából?
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kiváltható tehetséggondozással.
Mi most a nyelv értékelése alól felmentett tanulóval csináljuk, hogy kiváltatjuk vele külön nyelvi órával, - ahol csak szavakat tanul különféle módszerekkel - hiába jár a felmentés, a vizsga szakmai részét nem tudja másképp letenni, más tantárgyra meg nem tud cserélni.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Rági

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: Rági »

Szia Gabi!
Én is így gondolom, bár a nyelvtanár nem örül neki és keresi sz adminisztráció alóli kibúvókat:-(
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Szia Ági!

Naná, hogy keresi, a kibúvót! De valamit valamiért! Ha kell neki az az óra írja is meg. Szerintem a rehab külíveket úgyis Te írod. Pedig azt az oszt. fő-nek kellene.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Válasz küldése