SNI gyerekek ellátása

Avatar
hudnik

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: hudnik »

Sziasztok,

kérlek segítsetek!
Melyik törvény mely paragrafusa írja le pontosan az SNI-s és BTMN-es létszámokat és óraszámokat, óraszám leosztásokat --az a bizonyos 9 fő--. Én most csak a köznevelési törvényt futottam át reggel, de abban nem találtam erre vonatkozólag semmit --de lehet, hogy elkerülte a figyelmemet, ezért kérném a segítségeteket--, csak a 6. mellékletben az SNI-s óraszámokat.


Nagyon köszönöm,
Niki
Avatar
Hamilton1

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: Hamilton1 »

A 6. melléklet, azóta eltűnt E oszlopa határozza meg az óraszámokat az egyes sni területekre. Az a bizonyos szőrén szálán eltűnt 20/2012 EMMI rendelet 138§ (2) pedig azt mondja ki, hogy a 6-os mellékletben meghatározott óraszámokat 9 főre kell értelmezni. A számítás módját is meghatározza, már korábban leírtam hogyan. Azonban a törvényt bogarászva lehet találni ellentmondásokat. Pl. Azt hiszem a 47§-ban azt írja a törvény, hogy a fejlesztő foglalkozásokra az adott évfolyamra megszabott heti időkeret terhére, gyerekenként tíz óra jár. A szakszolgálatokról szóló paragrafusban pedig, ahol arról ír, mit kell tartalmaznia a szakvéleménynek, ott azt írja, szerepelnie kell benne a fejlesztés formájának (egyéni/csoportos), illetve az óraszámnak (ennek ellenére a friss szakértőiben csak egy hivatkozás van erre a bizonyos 138§-ra). Valamint, amit már írtak mások is, a BTMN-sekre vonatkozóan konkrétan megszabja a törvény az 1-3 fős csoportot.
Hát én ezeket találtam, várom, hogy valaki, aki szakértő, vagy esetleg annyira naprakész, hogy már azt is tudja, ami meg sem jelent, segítsen eligazodni.
Ami biztos, hogy ahol a korábbi, még érvényes szakértőiben szerepel fejlesztési forma, valamint óraszám, ott annak megfelelően kell a gyerekeket beosztani.
Avatar
Rági

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: Rági »

Az SNI-re vonatkozó csoportlétszámot én sem találom sehol.

A BTMN-re az Nkt. 27.§ (5) Az általános iskola, a középfokú iskola köteles megszervezni a tanuló heti kötelező óraszáma és az osztályok engedélyezett heti időkeret különbözete terhére a tehetség kibontakoztatására, a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatására, a beilleszkedési, tanulási nehézség, magatartási rendellenességgel diagnosztizált tanulók számára, továbbá az elsőn-egyedik évfolyamra járó tanulók eredményes felkészítésére szolgáló, differenciált fejlesztést biztosító egy-három fős foglalkozásokat. Tehetséggondozásra és felzárkóztatásra osztályonként legalább további heti egy-egy óra biztosított az osztályok 6. mellékletben meghatározott időkerete felett.
Avatar
becky

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: becky »

B. Nikolett!

Nem válasz a kérdésedre, csak megjegyezném, hogy én is logopédia szakirányon végeztem a gyógypedet és az iskolában az összes felsős SNI-s gyereket én látom el plusz még a BTMN-nek a kb. felét is. Akinek komplex fejlesztés van előírva, az jár hozzám és még délutánonként a nev. tanban kap plusz fejlesztést pl.: pszichoterápia, Sindelar, mozgásterápia stb.
Avatar
hudnik

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: hudnik »

Én a net.jogtar.hu -ról (Complex Hatályos Jogszabályok Gyűjteménye) nyomtattam ki a köznevelési törvényt (azt a verziót ami hatályos 2013.09.01-) és ott a 6. melléklet tartalmazza a különböző fogyatékossági típusoknak megfelelő óraszámokat az E oszlopban.

A 20/2012-es rendelet: http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=154155.238971

Niki
Avatar
girl1

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: girl1 »

Sziasztok!
Én is most olvasgattam a törvényt,s ha jól veszem ki,ez nem az általános iskolában fejlesztett SNI-re vonatkozik,hanem a kisegítősökre.Ott el tudom képzelni,hogy max 6 fő egy osztály,s egész nevelőtestületre vonatkozik a csoport jellemzése.Általános iskolai SNI pedig az igazgató dönt a csoportokról,mit enged.Pl btm lehet 1-3 fő,Sni miért ne lehetne?Vagy rosszul értelmezem?

Ki tudja,most heti 4 órákat kell biztosítanom a beszédfogyatékosaim részére?
Eddig féltem,nem lesz óraszámom,most meg attól félek,nem fogok beleférni.
Ki mit gondol?Eddig heti 2 óra volt.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára hogabi 2013.09.01. 20:10-kor.
Ok: Két hozzászólást összevontam.
Avatar
kunm64

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: kunm64 »

26 órában fejlesztek. A munkámat 12 órakor vagy 13 órakor tudom elkezdeni a tanulók órarendje miatt.
Hivatalosan hány óráig fejleszthető a gyermek?
17 vagy 18 óráig kellene a tanulókkal foglalkoznom. Ez szabályos?
Ha kihozom délelőtt az óráról, az szabálytalan.
Lehet, hogy az is szabálytalan, ha 18 óráig van bent az iskolában.
Akkor mikor dolgozzam le szabályosan a 26 órám?

Előre is köszönöm a választ.
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Lejebb már írtam, hogy abból a tárgybó amiből fel van mentve az óráról kihozod. - nem szabályos, de többre megy vele a gyerek. Nem kell időpontot beírni, a kutya meg nem nézi, hogy 10-kor vagy 1-kor volt nálad. Meg kell egyezni a szakosokkal! Vagy ha gyakorló óra van és nem vesznek új anyagot.
Kollégák, csak rugalmasan, mert nem fogjátok bírni!
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Hamilton1

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: Hamilton1 »

Kumm64!
Délután 4 óráig lehet foglalkozásokat tartani, későbbre nem teheted az órát. Én úgy oldom meg, hogy az órák között nincs szünet, hanem rugalmasan dolgozunk, munka közben tartunk kis pihenőket, Óráról nem lehet kihozni, mert ha felmentése van is az értékelés alól, az nem egyenlő az óra látogatása alóli felmentéssel. A gyerekek és kollégák nem is bánnák, ha kihoznánk óráról, de a Ped. Intézet annyira kikérdezi a gyerekeket a vizsgálaton, hogy aztán kap az iskola a fejére, hogy törvénytelenül biztosítjuk a fejlesztést.
Avatar
ggabi

Re: SNI gyerekek ellátása

Hozzászólás Szerző: ggabi »

Sziasztok!
Hát szabályosan nehéz lesz az biztos......nekem végül is 34 sni tanulót kell ellátnom köztük 3 autista 3tanak minderre kaptam 22,5 órát, van egy ofő-im, mert 7.-es ofő vagyok és kaptam 0,5 óra differenciált képességfejlesztés nevű órát......no de ez az én gondom...viszont mi kaptunk ma a klikktől levelet, arra vonatkozólag, hogy az E oszlop valóban csak az iskolai órák összessége, azon belül a csoportok kialakítása a gyógypedagógusra van bízva....bár hivatalos leiratot nem kaptak de várják...holnap délután lesz szakmai tanácskozás.....ahova önszántamból szívesen megyek...de nem igazán tetszik,hogy köteleztek minket ez kicsit elrontja a kedvem.....hát lehet holnap már okosabbak leszünk. Ma még egyszer átnyálaztam a szakvéleményeket....semelyikben nem határozták meg a fejlesztési formát, csupán azt, hogy a gyerkőcöknek mennyi jár......továbbra is úgy gondolom...döbbenet ami zajlik.....
Válasz küldése