2013. szeptember 1. Minden 6 éves iskolába

Avatar
Tittina

2013. szeptember 1. Minden 6 éves iskolába

Hozzászólás Szerző: Tittina » 2012.09.19. 18:41

Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy a 2013. augusztus 31. 6. életévüket betöltő gyerekek tankötelezetté válnak, csak szakértői vélemény alapján lehet őket továbbra is óvodában hagyni. Így most sok gyerek kis csoportból nagycsoportba került!!! Mi legyen velük, ha a szülő még óvodába járatná??? Szakértői bizottságokat ismerve / bocsi, de ez a tapasztalatom/ , ha most elindítom a vizsgálatot nevtan, utána tovább kerül sem lesz meg a vélemény májusra!! Mi a megoldás??? Köszönöm: Kriszti

Avatar
Tittina

Re: 2013. szeptember 1. Minden 6 éves iskolába

Hozzászólás Szerző: Tittina » 2012.09.22. 17:54

Nem tudtok segíteni??

Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1419
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: 2013. szeptember 1. Minden 6 éves iskolába

Hozzászólás Szerző: hogabi » 2012.09.22. 18:52

Kriszti!
A törvény 45. § (2) bekezdése így szól: „A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik." (tehát legkésőbb nem abban az évben, hanem az azt követő évben) "Az a gyermek, akinek esetében azt a szakértői bizottság javasolja, további egy nevelési évig az óvodában részesül ellátásban, és ezt követően válik tankötelessé. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik.”
Ha elolvassuk a végrehajtási rendelet tervezetét, máris egyértelművé válik a dolog. Én úgy látom, hogy e minket érintő kérdésben egyetlen változás történt: a május 31-i dátumot kitolták augusztus 31-re. (vagyis az úgynevezett „nyári gyerekek” kategória megszűnt.) Így most mind a hatévesek, mind a hétévesek esetében az augusztus 31. a „mérföldkő”. Ha értelmezzük a vh. 21.§ 2. pontját, abból számomra az derül ki, hogy a tankötelezettség teljesítése – az ezzel kapcsolatos óvodai feladatok változatlanok.
• A hatévesek eddig is megkezdhették, ezután is megkezdhetik az iskolát, amennyiben az óvoda igazolja az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget.
• Ugyanakkor az óvoda dönthet (természetesen a szülők egyetértésével) a hatodik életévét augusztus 31-ig betöltött gyermek óvodai nevelésben való további részvételéről.
• A hatéves gyermekek esetében eddig is, ezután is csak akkor kezdeményezünk szakértői vizsgálatot, ha nem tudjuk teljes biztonsággal megállapítani a gyermek fejlettségét, vagy ha a szülő nem ért egyet a javaslatunkkal.
Én az augusztus 31-ig a hetedik életévét betöltött gyermekek esetében sem látok változást, ők ezentúl is csak szakértői vélemény alapján részesülhetnek további egy év óvodai nevelésben.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"

henciduda
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2012.02.03. 20:16

Re: 2013. szeptember 1. Minden 6 éves iskolába

Hozzászólás Szerző: henciduda » 2012.09.22. 20:13

21. § (1) A tankötelezettség megkezdésének feltétele a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének megléte, annak igazolása. A gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének jellemzőit az Óvodai nevelés országos alapprogramjának kiadásáról szóló kormányrendelet határozza meg.
(2) Az óvoda a tanköteles életkorba lépéskor a gyermek fejlettségével kapcsolatban
a) amennyiben a gyermek elérte az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget, ezt igazolja,
b) dönt a hatodik életévét augusztus 31-ig betöltõ gyermek óvodai nevelésben való további részvételérõl,
c) szakértõi bizottsági vizsgálatot kezdeményez a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének
megállapítása céljából, ha
ca) a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettsége egyértelmûen nem dönthetõ el a gyermek fejlõdésének
nyomon követésérõl szóló óvodai dokumentumok alapján,
cb) a gyermek nem járt óvodába,
cc) a szülõ nem ért egyet az a) pont szerint kiállított óvodai igazolással vagy a b) pont szerinti döntéssel, vagy
d) szakértõi bizottsági vizsgálatot kezdeményez a gyermek iskolába lépéshez szükséges fejlettségének
megállapítása céljából annak eldöntésére, hogy az augusztus 31-ig a hetedik életévét betöltött gyermek
részesülhet-e további óvodai nevelésben.
(3) A gyermeke iskolába lépéséhez szükséges fejlettségének megállapítása céljából a szülõ is kezdeményezhet szakértõi
bizottsági vizsgálatot.

Az én értelmezésem szerint, ha az óvoda és a szülő egyetért, hogy menjen avagy ne menjen iskolába a gyerek, akkor az óvoda saját hatáskörében dönt, és nem kell szakértői bizottsághoz küldeni, mivel az iskolaérettségi vizsgálatot már ők fogják végezni.

Avatar
watson95

Re: 2013. szeptember 1. Minden 6 éves iskolába

Hozzászólás Szerző: watson95 » 2014.10.10. 08:27

Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy a 2013. augusztus 31. 6. életévüket betöltő gyerekek tankötelezetté válnak, csak szakértői vélemény alapján lehet őket továbbra is óvodában hagyni. Így most sok gyerek kis csoportból nagycsoportba került!!! Mi legyen velük, ha a szülő még óvodába járatná??? :D

Avatar
Dóri
Hozzászólások: 693
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: 2013. szeptember 1. Minden 6 éves iskolába

Hozzászólás Szerző: Dóri » 2014.10.10. 09:18

http://honlap.hu/pages/gyalililiomovi/c ... -6f-7a.pdf
Érdemes áttanulmányozni Zsolt összefoglalóját.
Dóri

Válasz küldése