Segítséget, tanácsot szeretnék kérni...

Látogatóink kérdéseinek létrehozott fórum.
hmikloss

Re: Segítséget, tanácsot szeretnék kérni...

Hozzászólás Szerző: hmikloss » 2017.02.24. 18:53

Kedves Kollégák! Szeretném a segítségeteket, tanácsotokat kérni! Heti 26 órában 3 évfolyamos összevonással és csoportonként 8-9 fővel végzem a fejlesztő munkát. Gyakorlatilag rengeteget kell készülnöm rá, mert a kollégák elvárják, hogy éppen az aktuális nyelvtan és matematika anyag ismétlésére is sor kerüljön. Az 1. évfolyamosok között 2 magatartás zavarral küzdő is van, akik közül az egyik akkor hajlandó dolgozni, ha mellé ülök és fogom a kezét írás közben, vagy együtt olvasunk. Rohangálok egész órán, mert természetesen önállóan, sni-s tanulóként-nem tudnak dolgozni. Nem tartom magam rossz szakembernek, de egyszerűen az órám nem merném megmutatni senkinek, mert úgy érzem szélmalomharcot vívok. Az egyik gyógypedagógus barátomnál, aki szintén 3 évfolyamos összevonásban fejleszt és hasonlóan küzd, szaktanácsadó volt. A szaktanácsadó nem volt megelégedve a fejlesztő munkájával, ezért a módszertani központba küldte, hogy nézzen meg fejlesztő foglalkozásokat. Mondanom sem kell, hogy ott a fejlesztés osztály szintű, vagyis az órán 1 évfolyam van bent. Most ebből ő ott milyen hasznos tapasztalatokat szerezhetett? A törvényalkotó nem gondolt arra, hogy ezt hogyan valósítsuk meg? Kérlek Benneteket, adjatok tanácsot! Kicsit hosszúra sikerült, de kétségbe vagyok esve..

hogabi
Moderátor
Moderátor
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: hogabi » 2017.02.28. 19:30

Kedves Kolléga!

Nem lehet a gyerekeket fajták szerint (diszlexia,- gráfia) "szétszedni"? Esetleg osztályonként vagy problémák szerint válogatva? Összevonásban őrület dolgozni!
Mi szétválogattuk őket ha kellett még a középiskolába is.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"

Judy65

Hozzászólás Szerző: Judy65 » 2017.02.28. 22:39

hmikloss írta:
2017.02.24. 18:53
Kedves Kollégák! Szeretném a segítségeteket, tanácsotokat kérni! Heti 26 órában 3 évfolyamos összevonással és csoportonként 8-9 fővel végzem a fejlesztő munkát. Gyakorlatilag rengeteget kell készülnöm rá, mert a kollégák elvárják, hogy éppen az aktuális nyelvtan és matematika anyag ismétlésére is sor kerüljön. Az 1. évfolyamosok között 2 magatartás zavarral küzdő is van, akik közül az egyik akkor hajlandó dolgozni, ha mellé ülök és fogom a kezét írás közben, vagy együtt olvasunk. Rohangálok egész órán, mert természetesen önállóan, sni-s tanulóként-nem tudnak dolgozni. Nem tartom magam rossz szakembernek, de egyszerűen az órám nem merném megmutatni senkinek, mert úgy érzem szélmalomharcot vívok. Az egyik gyógypedagógus barátomnál, aki szintén 3 évfolyamos összevonásban fejleszt és hasonlóan küzd, szaktanácsadó volt. A szaktanácsadó nem volt megelégedve a fejlesztő munkájával, ezért a módszertani központba küldte, hogy nézzen meg fejlesztő foglalkozásokat. Mondanom sem kell, hogy ott a fejlesztés osztály szintű, vagyis az órán 1 évfolyam van bent. Most ebből ő ott milyen hasznos tapasztalatokat szerezhetett? A törvényalkotó nem gondolt arra, hogy ezt hogyan valósítsuk meg? Kérlek Benneteket, adjatok tanácsot! Kicsit hosszúra sikerült, de kétségbe vagyok esve..
Kedves Miklós!
Először is: nem vagy köteles a nyelvtan és matematika tananyag ismétlésére. A fejlesztés nem felzárkóztatás!!! A fejlesztésen nem újratanítunk, hanem készségeket, képességeket fejlesztünk - helyesírási készségeket, matematikai készségeket, stb. A tanító vagy szaktanár legfeljebb megkérhet, hogy egy adott terület fejlesztését építsd be (ha!).. de neked elsősorban a szakértői véleményeket kell figyelembe venned!!! (A tantárgyat tanítók feladata a felzárkóztatás.)
Szegregált intézményben fejlesztesz vagy normál általános iskolában? SNI vagy BTMN-es tanulókat? - A BTMN-esek órakerete most jóval kedvezőbb, mint a SNI-ek órakerete - 3 tanulónként 1 óra jár, de ha a szv 2 órát javasol, akkor a 2 órások csoportjára ténylegesen 2 óra jár ... de a csoportbeosztás akkor is a Te kompetenciád, a Te jogod eldönteni, hogy szakmai szempontokat figyelembe véve kiket osztasz egy csoportba.
Én is fejlesztettem valamikor 8-10 fős csoportokat, de rájöttem, hogy nincs értelme.... Persze, az ember (főleg a gyógypedagógus :roll: ) igyekszik mindenkinek megfelelni, de...
A lényeg: én is fejlesztek egyszerre különböző évfolyamú tanulókat (max 4-5 fő/óra), de akkor kb azonos szintű képességterületen (pl számfogalom kialakítása, elmélyítése 100-as számkörben - hogy a mateknál maradjunk - (3., 4., 6-os évfolyamú tanulók... és nem érdekel, hogy az osztályban hol tartanak, ha ez a szintjüknek megfelelő számkör,...).
Ha gondolod, küldök e-mailre óraterveket.
ÜdV: Judit

emma

Hozzászólás Szerző: emma » 2017.03.07. 06:41

Üdvözlök mindenkit!
Teljesen kétségbe vagyok esve ! Van egy 14 éves fiam ,most 7. osztályos .Tanulási nehézségekkel küzd első óta . Saját kérésre el vittem még 3 évesen nevelési tanácsadóba ,ahol már akkor meg állapították ,hogy van lemaradása . Iskola kezdés előtt is voltunk az akkori döntés normál iskola volt . Nincs is ezzel probléma ,örültünk is mert az évek során sokat fejlődött ! 5 -dik osztály elkezdése előtt újra elmentünk és ott olyan szakvéleményt kaptunk ,miszerint matematikából felmentést javasoltak (amit az iskola el is fogadott )továbbá javasolták a szóbeli feleletet ,egyes tárgyakból vázlat készítést a pedagógusok részéről stb..Két tanár kivételével senki nem tartja be ! Most ott tartunk , földrajzból meg bukott fél évkor és a többi tantárgyból is csupa kettes . Rengeteget tanulunk ,már szinte ez nem is normális . Közel három éve küzdök ,hogy az iskola tartsa be az elő írtakat ,mind hiába ! Tanácsot szeretnék kérni mi a teendő ha ezek be nem tartása miatt kerül a gyerek ilyen helyzetbe ? Sajnos az osztálytársak is ki fogták, e miatt pszichológushoz is járunk .Egyébként nagyon intelligens , jó kommunikáló gyerek !
üdv.:emma

hogabi
Moderátor
Moderátor
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: hogabi » 2017.03.16. 17:46

Kedves Emma!
Az igazgatónak kell egy kérvényt írni, melyben kéri azokat a felmentéseket, könnyítéseket, amit a nev. tan adott. (ajánlott levélben)
Az igazgatónak válaszolnia kell, így ezek után már tudja érvényesíteni a jogait.
Sajnos, hogy ez így megy.
Üdvözlettel:
Gabi

szeged

Hozzászólás Szerző: szeged » 2017.04.17. 14:22

Szeretném megkérdezni,hogy itt a forumon gyógypedagógustól lehet-e tanácsot kérni?

szeged

vélemény

Hozzászólás Szerző: szeged » 2017.04.17. 20:15

Felháborítónak tartom,hogy olyan tesztek vannak az interneten amit meg az első osztályba készülő gyerekkel csináltatnak meg amit lehetetlen megoldani.ABC Akadémia címmel van az interneten pl: közel egy oldal szörnyű történet amit már az ember elolvasáskor sem ért stb. Aki ezeket kitalálta attól elvenném az diplomáját /ha van egyáltalán/ és a gyerekek közelébe sem engedném.
A kérdőíven 6 kérdéscsoport van, elérhető max pontszám 69. Nekem 21-t sikerült elérni, 60 év körüli vagyok, középvezető voltam, főiskolai diplomám van.

Ezek az emberek döntenek a gyerekek sorsáról?

hogabi
Moderátor
Moderátor
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: hogabi » 2017.04.19. 18:17

Kedves "szeged"!

A vizsgálatokon ennél sokkal összetettebb tesztek vannak, ráadásul időre. Egy óvodás gyereknek meg kell tudnia csinálni. Aki pedig összeállította az egyik - ha nem a legjobb - gyógypedagógus-logopédus az országban. Nagy szaktekintély.

Üdvözlettel:
Gabi

Válasz küldése