Lehet diszgráfia vagy diszlexia? Vagy más?

Látogatóink kérdéseinek létrehozott fórum.
Avatar
esztikep

Lehet diszgráfia vagy diszlexia? Vagy más?

Hozzászólás Szerző: esztikep »

Kedves Fórumozók/Szakértők!

A segítségeteket szeretném kérni, mivel van egy keresztfiam, akinek a tanulással, azon belül leginkább az írással komoly gondjai vannak.
Amikor oviba járt, akkor nem igazán szeretett rajzolni, hiába próbáltuk lekötni vele, néhány irka-firka után otthagyta a rajzot (nem lehetett felismerni, amit éppen ábrázolni kívánt).Rajzolni, igazából 5 éves korában állt neki, de csak körvonalakból álltak a rajzai, se színezés, illetve csak azt az adott dolgot rajzolta le,amit kértek tőle. Ez a mai napig csak egy icipicit változott az önálló rajzolásban, mivel iskolába jár, és muszáj rajzolnia (házi feladatként), így azt a módszert alkalmazzuk, hogy édesanyja vagy én egy lapra rajzolunk egyszerűbb figurákat, ő pedig próbálja lerajzolni ugyanazt a füzetébe. De ezt csak kényszermegoldásnak tartom, mivel nem alakul ki nála önálló képzelőerő.
Nagycsoportban amikor felmérték, hogy elég érett-e az iskolára, elküldték fejlesztése, ahol kapott segítséget, akkor, mint laikusok, úgy láttuk, hogy segített neki. Azonban, 1.osztályban egy ismételt felmérésen nem teljesített jól és akkor egy programot ajánlottak, amelynek a neve nem ugrik be, de a lényege, hogy napi 10 percet kell a gyermekkel foglalkozni hosszú távon, adott feladat típusokkal. Sajnálatos módon, ebben nem kaptunk segítséget illetve feladatlapokat, se tanártól, se fejlesztőtől, akihez vittük. A fejlesztésen pedig szinte csak a házi feladat megírására volt idő, mivel napközi után tudtuk elvinni és vidékiek vagyunk.

Most így 2. osztály elején, egy év tapasztalattal, azt látjuk, hogy a keresztfiamnak főként az írással van gondja:
- keveri a betűket ( a-o, b-d, n-m, u-v)
- rányomja a ceruzát a papírra, szinte radírozni sem lehet
- hibásan másol (felcserél betűket, főként kihagy betűket, viszont néha plusz beír egy- egy betűt)
- hallás után, csak nagyon lassan tudja leírni a szöveget, akkor is hibásan
- j-ly keveri, bár a nyelvtannal most ismerkedik
- a szóközei változóak, avn, hogy nagyon közel írja a szavakat, van h nagyon messze
- az íráskép csúnya – nem mindig tud a vonalon írni
- nem tudom, hogy számít-e, de radírozni nem radíroz, inkább átírja a hibás betűt
- ékezeteket elfelejti kitenni
- a családneveket sokszor nagybetűvel, a keresztnevet pedig kicsivel írja
- sokszor fáj a feje, ha írnia vagy olvasnia kell

Az olvasása lassú, betűket is felcserél, illetve ha a szó elejét látja, hozzákölti a szó, vagy akár a mondat többi részét és nem emlékszik arra, hogy mit olvasott, csak nagyvonalakban. Ebből is adódik talán, hogy olvasni nem szeret, viszont verseket, szövegeket hallás után nagyon ügyesen megtanul.

Matekban pedig, azt vettük észre, hogy amikor odakoncentrál,akkor kisebb hibákkal sikerül megoldani a feladatokat, igaz számolásnál sokszor használja az ujjait, de van, hogy így is hibázik. Matekban a szöveges feladatoknál vannak inkább problémák.

Már egy ideje azon kattog az agyam, hogy nem e diszgráfiás vagy diszlexiás, de mivel nem értek hozzá, szeretném, ha valaki tudna tanácsot adni, kihez forduljunk (Vas megyében) és illetve azért is írtam le ilyen részletesen a dolgokat, mert remélem, hogy van valaki, aki tudja milyen gyakorlókat érdemes megvenni, vagy akár milyen játékos feladatokkal érdemes fejleszteni őt, mert nem gondolom azt, hogy a keresztfiam buta lenne, hiszen sokszor, amit lát, vagy hall (és nem kell leírnia) nagyon jól visszatudja adni és úgy vettem észre, hogy sok mindenben logikusan tud gondolkodni!
Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni! Üdvözlettel: esztikep
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Lehet diszgráfia vagy diszlexia? Vagy más?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kedves "esztikep"
Magánüzenetet írtam, mivel Vas megyeiek. Így konkrétan tudom írni hová forduljanak?
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Válasz küldése