Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Avatar
antschika

Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: antschika »

Kedves Fórumozók!

Én már végképp össze vagyok zavarodva a szakképesítést illetően, amely a fejlesztő pedagógus munkakörhöz szükséges.

Tudomásom szerint a 4/2010. (I. 19.) OKM rendelet a pedagógiai szakszolgálatokról van érvényben, melynek hatálya kiterjed fenntartótól függetlenül az óvodákra, az általános iskolákra, a szakiskolákra, a gimnáziumokra és a szakközépiskolákra, a gyógypedagógiai, a konduktív pedagógiai nevelési-oktatási intézményekre, a diákotthonokra és a kollégiumokra stb.

A 2. § (2) pontja szerint a pedagógus-munkakörök és a betöltésükhöz szükséges felsőfokú iskolai végzettségek és szakképzettségek a következők:
a) gyógypedagógus munkakörhöz a fogyatékosság típusának megfelelő szakirányon szerzett gyógypedagógus szakképzettség, illetve gyógypedagógia vagy gyógypedagógus tanári szakképzettség, továbbá a fogyatékosság típusának megfelelő gyógypedagógusi végzettség,
b) konduktori munkakörhöz konduktor,
c) pedagógus munkakörhöz a korosztálynak megfelelő óvodapedagógus vagy tanító, illetve tanár,
d) fejlesztő pedagógus munkakörhöz az a)-c) pontban felsorolt bármelyik végzettség és szakképzettség és a
szakirányú továbbképzésben szerzett, a beilleszkedési, tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek, tanulók szűrésére, csoportos és egyéni foglalkoztatására jogosító szakképzettség,


Jól értelmezem, miszerint ha rendelkezem tanári diplomával, és mellé megszerzem a fejlesztő-differenciáló szakpedagógus szakirányú (ezt szeretném, és tudomásom szerint feljogosít a d) pontban leírt kompetenciákra) továbbképzési oklevelet dolgozhatok fejlesztő pedagógusként?
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

http://fejlesztok.hu/szekciok/fejleszto ... gogus.html

viewtopic.php?f=6&t=15&start=40

Két linket tettem ide az oldalról, ami ezzel a témával foglalkozik. Próbáld meg ezekből kihámozni.
Magam részéről nem engednék mást fejleszteni, kizárólag gyógypedagógust, aki el is végezete a Bárczin a 4 évet. Lehet, hogy furcsán hangzik - ezt ne vedd magadra - de mindenki fejleszt már, bármi a végzettsége. Sajnos nagyon sok a kontár!
Ez nem azt jelenti, hogy aki két és fél éves képzésen részt vett nem ér a munkája semmit, mert igen, vannak köztük felkészültek is. De a sokéves tapasztalatom az, hogy siralmas amit fejlesztés címén sok helyen végeznek.
S akkor még nem említettem a 120 órás "gyorstalpalóval" fejlesztő pedagógus munkaköröket.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
antschika

Re: Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: antschika »

Kedves Gabi!

Köszönöm szépen a választ, nem vettem magamra, mivel rám nem vonatkozik. Ugyanis én fejlesztő pedagógia szakirányon végeztem egy 4 éves főiskolai képzést. (A Bolognai rendszerrel megszűnt.) Sajnos a képesítésünk nem fejlesztő pedagógus lett, de szerepel a szakirány a diplománkban, így el tudtunk vele helyezkedni fejlesztőként. (Nagyon kerestek minket, én már végzősként kaptam 7 ajánlatot.) Aztán néhány év múlva csak gyp felügyeletével lehetett dolgozni, én elvégeztem egy tanár szakot, így tanítottam felsőben és fejlesztettem alsóban. Később a tanár szak felé orientálódtam, a csoporttársaim vagy a gyp-t végezték el, vagy teljesen elhagyták a pályát.
Most ott tartok, hogy 6 évet kell tanulnom, és a második diplomát szereznem azért, hogy azzal foglalkozhassak, amire eredetileg az első diplomámmal készültem, mivel nem gyógypedagógus szeretnék lenni, hanem fejlesztő pedagógus (papíron is).
Félre értés ne essék, én sem nézem le azokat, akik "csak" 2 évig tanulják szakmát (ma már a gyp is csak 3,5 év, de van főiskola ahol 2,5 másoddiplomában) mert vannak köztük nagyon profik is. Az lenne a legegyszerűbb, ha egységes lenne, pl. a Bárczi indítana fejlesztő pedagógia szakot (BA képzésben) és meg lenne oldva minden. Így nem TATA-sok, akik enyhe ért. fogyra lettek képezve, fejlesztenék az ép értelmű gyerekeket is, és nem lenne "belülről" továbbképzésre elküldött ember, hogy "legyen erről is papír" az óvodában vagy az iskolában. Minden tiszteletem a kivételnek!
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Kedves "antschika"!

Fejlesztő pedagógus az, akit az igazgató annak nevez ki. A jelenlegi végzettségeddel fejleszthet, ép értelmű tanulókat, 2012/13-as tanév a türelmi idő. Valóban gyógypedagógus "felügyelete" mellett, hiszen a gyógypedagógusnak van igazi kompetenciája a fejlesztéshez.
Megalakult a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Társaság, remélem sikerül eredményeket elérni ebben is. /tagja vagyok/ Többet nem akarok róla mondani, hiszen nincsen felhatalmazásom, de bárki csatlakozhat!
Örülök, hogy egyetértünk a képzésekről. Csak azokat sajnálom, akik saját zsebből finanszírozták tanulmányaikat.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
antschika

Re: Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: antschika »

Találtam a kérdésemmel kapcsolatban egy hivatalos helyről jövő állásfoglalást. A jelenleg érvényben lévő rendelet szerint meg kell szerezni a fejlesztő pedagógia szakirányú oklevelet mindenkinek (még a gyógypedagógusoknak is előírja, kivéve, ha "gyógypedagógus" munkakörben alkalmazzák), ha fejlesztő pedagógusként akar dolgozni 2013 után. Tehát jól értelmeztem, még két év, hajrá! :?

Idézet az NFI egy évvel ezelőtti fórumáról:

„Tisztelt …!

A pedagógus-munkakörök betöltéséhez szükséges megfelelő felsőfokú iskolai végzettséget és szakképzettséget a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (Kt.) 17. §-a, a 127. és 128. § átmeneti rendelkezései, valamint a gyógypedagógiai nevelés és oktatás tekintetében a 30. § (11) és (12) bekezdése határozzák meg.
Fejlesztő pedagógus munkakört a Kt. 1. számú mellékletének harmadik része kötelező jelleggel az integrációs felkészítésben részt vevő iskolához ír elő, azonban a nevelési-oktatási intézmény vezetőjének lehetősége van speciális végzettségű szakemberek – köztük pl. fejlesztő pedagógus – alkalmazására is. A munkakör betöltéséhez a Kt. külön szakképzettséget nem határoz meg, de a 128. § (21) bekezdése rendelkezik arról, hogy a 2012/2013. tanítási év végéig fejlesztőpedagógus munkakörben foglalkoztatható az is, aki pedagógus-továbbképzés keretében elsajátította a szükséges ismereteket. Ebből az következik, hogy – a jelzett átmeneti időszakon kívül – a nevelési-oktatási intézményekben a fejlesztő pedagógus munkakör betöltéséhez a pedagógus-oklevél melletti megfelelő szakirányú továbbképzésben szerzett szakképzettség szükséges, mivel fejlesztő pedagógus szakos tanárképzés nincs.
A fejlesztő foglalkozást a Kt. a pedagógiai szakszolgálat körében, a nevelési tanácsadás feladataként szabályozza (35. § (4) bekezdés). A fejlesztő pedagógus munkakör is a nevelési tanácsadó létszámában jelenik meg.
A pedagógiai szakszolgálatokról szóló 4/2010. (I. 19.) OKM rendelet, amely – meghatározott kivételektől eltekintve – 2010. augusztus 1-jén lép hatályba – a fejlesztő pedagógus munkakörben történő alkalmazás feltételeit a következők szerint állapítja meg:
„2. § (2) A pedagógus-munkakörök és a betöltésükhöz szükséges felsőfokú iskolai végzettségek és szakképzettségek a következők:
a) gyógypedagógus munkakörhöz a fogyatékosság típusának megfelelő szakirányon szerzett gyógypedagógus szakképzettség, illetve gyógypedagógia vagy gyógypedagógus tanári szakképzettség, továbbá a fogyatékosság típusának megfelelő gyógypedagógusi végzettség,
b) konduktori munkakörhöz konduktor,
c) pedagógus munkakörhöz a korosztálynak megfelelő óvodapedagógus vagy tanító, illetve tanár,
d) fejlesztő pedagógus munkakörhöz az a)-c) pontban felsorolt bármelyik végzettség és szakképzettség és a szakirányú továbbképzésben szerzett, a beilleszkedési, tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek, tanulók szűrésére, csoportos és egyéni foglalkoztatására jogosító szakképzettség.

A fentiek alapján látható, hogy önmagában a gyógypedagógus alapfokozat megszerzésének a fejlesztő pedagógus munkakör ellátása tekintetében nincs jelentősége, mert mind a nevelési-oktatási intézmények, mind a pedagógiai szakszolgálati intézmények esetében ahhoz a megfelelő szakirányú továbbképzési szakon szerzett szakképzettségre is szükség van.
A megszerzendő gyógypedagógus szakképzettségével a Kt. 30. § (11) bekezdése alapján a gyógypedagógiai nevelésben-oktatásban részt vevő nevelési intézményekben a fogyatékosság típusához igazodóan tölthet be pedagógus-munkakört. Ugyanez a szakképzettség szükséges az egészségügyi és pedagógiai célú habilitációs óvodai foglalkozásokhoz, tanórai foglalkozásokhoz.
Üdvözlettel:
….
főosztályvezető-helyettes"
Avatar
Panni

Re: Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: Panni »

Antschika!

Mért is kellene a gyógypedagógusnak elvégezni a fejlesztőpedagógusi képzést?
A gyógypedagógus fejleszthet a szakirányú ágán belül, az-az én úgy értelmezem, hogy mivel én TAP-os vagyok nem fejleszthetek logopédiát mert nincs meg az a képzettségem. De ha elvégzem a fejlesztőpedagógiát akkor sem fejleszthetek logopédiát.
Amúgy konkrétan tudom, hogy óvónő 3-4 éve elvégezte a Hajdúböszörmény által indított fejlesztőpedagógusi szakot 4 fél éves volt. Most viszont, hogy 2013-ban is tudják alkalmazni a szakszolgálatnál el kell végezni-e egy kiegészítő képzést ami 2 féléves. Szintén Hajdúböszörményben végzi ezt is.
Akkor ő fejleszthet normál övezetben mozgó óvódás és kisiskolás gyermekeket akik nem SNI-ek. De már ezzel a képzettséggel nem fejleszthet felső osztályos normál övezetben lévő gyerekeket, azokat gyógypedagógus fejlesztheti.

Ezek után nem gondolnám, hogy nekem mint gyógypedagógusnak e fejlesztőpedagógiát el kellene végeznem, mivel a kompetenciám így is magasabb területen van mint a fejlesztőpedagógusoké. Ezt nem sértésnek szántam.

És ez a mondat A fejlesztő foglalkozást a Kt. a pedagógiai szakszolgálat körében, a nevelési tanácsadás feladataként szabályozza (35. § (4) bekezdés). A fejlesztő pedagógus munkakör is a nevelési tanácsadó létszámában jelenik meg. úgy gondolom, hogy egy értelmű, sajnos kevés az az iskola és óvoda ahol külön fejlesztőpedagógusi státusz van.

Panni
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Köszönöm Panni! Nagyon jó a kiegészítés, mert bizony a sorok között is olvasni kell.
Sajnos a törvények nem egyértelműen fogalmazódnak, mögéjük kell nézni.
Ez olyan pl. mintha nekem a jogi egyetem után az államigazgatási főiskolát kellene elvégeznem.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
antschika

Re: Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: antschika »

Köszönöm szépen a kiegészítést!
Magam is az óvodásokra és kisiskolásokra szakosodtam már eredetileg is, most is ezt a szakirányt fogom tovább vinni a képzésen belül.
Minden jót kívánok!
Avatar
Panni

Re: Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: Panni »

Antschika!

Mivel a fejlesztőpedagógus kompetenciája 3-10 éves korig szól persze, hogy óvodásokra és kisiskolásokra szakosodsz. Mivel ha nem tiszta korú akkor 10 évesen 4.-es.
Amúgy felmerült bennem a kérdés te, Magyarországon vagy esetleg, valamelyik szomszédos országban? Mert nem biztos, hogy a környező országokban is ugyan az a jelentése a dolgoknak mint itt Magyarországon.
Én ezzel le is zártam részemről ezt a témát!

Panni
Avatar
galfianiko

Re: Milyen végzettséggel lehetek fejlesztő pedagógus?

Hozzászólás Szerző: galfianiko »

Kedves Kollégák! Részben örülök, hogy ez a kérdés újra felvetődött, de részben összeszorul a szívem. Amikor a spec. iskolából új munkahelyet kezdtem keresni, mint gyógypedagógus, volt olyan hely, ahol konkrétan fejlesztőpedagógust kerestek. Akkor, ott nem voltam jó. Az ügyintéző azt mondta, fejlesztőt keresnek. Mire én: nekem pszichopedagógia a másik szakom, a gyógypedagógia mellett. Kérdezi, hogy AZ VAN-E BEÍRVA, hogy fejlesztő. Persze, nem. Oligofrénped-pszichoped. És amikor arra hivatkoztam, hogy amit ők keresnek, az 120 órás tanfolyam, amit mi kaptunk a főiskolán, az négy év... Hiába.
Mindegy is, csak annyira örökzöldnek látszik ez a téma, hogy ki kicsoda. És igazad van Gabi, sok a kontár, már céges formában is.
Azt szeretném, ha pl. én úgy dolgozhatnék, hogy a munkám alapján ne is merüljön fel senkiben a kompetencia kérdése, mert rendben van. És így azzal egészíteném ki azt a mondatot, hogy "Fejlesztő pedagógus az, akit az igazgató annak nevez ki"; fejlesztőpedagógus az, aki a tudatos fejlesztő munkájáért felelősséget tud vállalni.
Válasz küldése