Segítséget szeretnék kérni

Avatar
era63

Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: era63 »

Kedves Fórumtagok 2. osztályos tanító néni vagyok. Most először kaptam BTM-es gyereket. Szeretném, ha segítenétek hogyan kell fejlesztési tervet készíteni számára. Azt tudom, hogy a kiemelt fejlesztési területekre kell felépíteni, de azt nem mit kell tartalmaznia a tervnek. Előre is köszönöm a segítséget. Ha valakinek van kész ilyen terve azt is szívesen fogadom, hiszen tanulni belőle szuper lenne.
Avatar
ildikó

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: ildikó »

Era!
Ha csak egy "mezei tanító néni" vagy - bocs a kifejezésért :lol: , akkor Neked nem kell fejlesztési tervet írni.
Az a fejl. ped. és /vagy a gyógyped. feladata. Igaz, ha BTMN-es a gyerek, akkor nem szükséges gyógypedagógus, hanem fejlesztő.
Te csak az Ő/Ők segítségükkel haladj a tananyaggal. Az órák témáját meg úgyis vezeted a naplóban.
Nem kell külön adminisztrálnod. ;)
Avatar
viditko

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: viditko »

Tisztelt Szakemberek!!!!
Hosszú évek tapasztalata mondatja velem, a fejlesztőpedagógiának nincs sem tisztelete sem becsülete a magyar oktatásban. Hosszasan sorolhatnám érveimet, de látnom és tapasztalnom kellett, hogy azok akik ide juttatták a fejlesztőpedagógiát mélyen elrejtőznek a katedrák és szakbizottságok biztonságot nyújtó falai mögé, ahol "mélyen szántó" szakmai gondolatok mögé bújva ontják instrukcióikat.(Tisztelet a kivételnek.) Ameddig terem és megfelelő tárgyi feltételek hiánya teszi lehetetlenné a fejlesztő munkáját, ameddig a fejlesztendő tanuló hiányzásai felett szemet hunyó iskolavezetés van jelen és csak egy kipipálandó probléma a fejlesztés, addig nem beszélhetünk hatékony fejlesztőpedagógiáról. Még sorolhatnám hosszasan érveimet, de hasztalan. Hiszen kit érdekel egy kisebbség véleménye!? A kirekesztettség, szakmai siker hiánya az elismerés hiánya egyenesen a kiégéshez(burn out ) vezet. Lennének kivezető utak, de ehhez az egyén kevés. Illési Dávid vagyok tanító és gyógypedagógus Albertirsáról.
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Szia Dávid!
Sokan vagyunk, akik így érezzük.
Nálunk is mi a lényeg? A papír legyen rendben, a statisztikák legalább egy átlagot tükrözzenek, minden és mindenki legyen lefedve, feladat kipipálva stb.
A tartalom? A munka? A hozzáértés? A szakmai tudás? Érdekel ez valakit?
(„Probléma van? Oldjátok meg!”)
A szakmai sikert a gyerek mosolya adja. Megpróbálok megelégedni vele.
Vagy van egyéb ötleted?
Dóri
Avatar
ildikó

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: ildikó »

Többször is szó esett már ezeken az oldalakon a "megbecsülésünkről". A nyáron Gabiék kicsit ki is akadtak azon, hogy nálunk még közhasznú munkás is "fejleszt".
Egy éve nagyon szép fejlesztő termet alakítottunk ki az iskolában. Meleg, napsárga szoba, hangulatos szőnyeggel, függönnyel. A falakra körbe rengeteg bábot tettünk, mindenfélét. Aranyos paraván, szép, álló tükör, aminek a mások oldala táblaként funkcionál. Sok-sok fejlesztő játék. Szóval helyisége, eszközök adottak nagyjából. (Egy sz.g. nagyon jó lenne még pl.)
Csak lassan már én nem férek be. :( Most nehogy azt gondoljátok, hogy annyit híztam egy év alatt!!! :lol:
De komolyra fordítva a szót: szerdán mentem volna három sni-s gyerekkel a fejlesztőbe. Igen ám, csak ott volt a közhasznús asszonyka hét!!!! elsős gyerekkel. (Azt már csak súgva teszem hozzá, hogy az elsős kollega akkor mi a csodát csinált, ha ennyi gyereket kipaterolt magyar órán az osztályából?!) Rajtuk kívül a negyedikesek ofője vitt be két "rossz" gyereket büntiből. Meg mét két kollega oda ült be dolgozatot javítani.
Nnna, ez az, amikor már nincs értelme ott lenni.
Hiába a szép fejlesztő szoba, meg hiába vagyok én, mint fejl. ped., a három kicsivel kiültem a folyosóra, mert még ott is sokkal több mindent tudtam velük kezdeni, mint a teremben ilyen körülmények között.
Az, hogy velem együtt van két-három gyerekkel bent a közhasznús "tanerő", még csak-csak elviselem, bár akkor sem lehet normális fejl. foglalkozást tartani.
De azért ez már nekem is betette a kaputl!
Avatar
karnismari

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: karnismari »

Én már régen letettem arról, hogy "hivatalosan " megbecsüljenek. Megelégszem olyanokkal (28 év munkaviszony után), amikor Ákoskám azt mondja: "úgy szeretem, ha te mesélsz!" Ha a gyermekorvos azt mondja a pedagógiai jellemzésemre, hogy ő még ilyet nem kapott (nem ilyen rosszat!!!). Ha a Vadaskertben kontrollvizsgálaton járó szülőnek azt mondják, adjon hálát, hogy ilyen szakemberek foglalkoznak a gyerekével. Az persze más, ha még a feltételeket sem teremtik meg a munkánkhoz. Nálunk szerencsére ezek megvannak.
Kedves Dávid! Ha gyógypedagógus vagy, ezt ne szégyelld! Beszélj nyugodtan gyógypedagógiáról, nagy magyar gyógypedagógusaink megérdemlik! A fejlesztő pedagógia egészen más!
Ezzel nem akarok senkit megbántani, lavinát elindítani.
Üdv: Mari
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Ildikó kedves! - azt azért tedd hozzá, a kiakadás tárgyához tartozott az is, hogy a "közhasznú" munkás egy 8 általánost végzett roma asszony.
Mert ez már mindennek a teteje!!!

Kedves Mari!
Te még emlékszel rá biztosan rá, hogy a magyar gyógypedagógus oktatás világhírű volt. Sok külföldi diák tanult a Bárczin.
Tehát Dávid! - légy büszke a gyógypedagógiai végzettségedre. Fiatal vagy, talán megízleled az igazi szépséget. Teljes szívemből kívánom!
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Ildikó!!
Valamit nem értek.
Nincs a fejlesztő szobának beosztása? (Na, jön az algoritmus)
Ha nincs, akkor sürgősen csináljatok!
Ha van: akkor csak azok mehetnek be, akik éppen ki vannak írva.
Ha más is benn van (egyeztetés nélkül), akkor lehet s…en billenteni.
Ha nem lehet, miért is?

Ja, és a nyolc osztályos tanerő inkább takaríthatna vagy mosogathatna. Mert még a gyp asszisztensnek is érettségiznie kell.
Dóri
Avatar
driszko

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: driszko »

Valami van a levegőben: épp csütörtökön mentem be az iskolába - ahol vállalkozóként látom el az SNI-s gyerekeket - közölni az igazgatóval, hogy felmondok. Így nem lehet dolgozni. Legalábbis én nem tudok. Nem az a fajta ember vagyok, aki megelégszik azzal, hogy kipipáljuk az SNI-s fejlesztést. Segíteni akarok. De így nem lehet. Úgy látom, Ti is hasonló problémával küzdötök. (Bár az én helyzetem még mindig jobb, mint a tiétek!) Ez elgondolkodtat: ezek szerint valahol a rendszerben van a hiba. Hiszen az ország más-más szegletéből vagyunk, és mindannyian ugyanarról számolunk be. Ki kellene deríteni az okokat, s ezekre megoldást keresnünk - akár az egyesület zászlaja alatt. Mit gondoltok?
Avatar
ildikó

Re: Segítséget szeretnék kérni

Hozzászólás Szerző: ildikó »

Így van, Gabi, köszönöm, hogy kiegészítettél. Látszik, hogy mindig figyelsz rám/ránk. :)

Adrienn!
Nekem is átfutott ez az agyamon.
Bármerre járok, bárhol olvasok, hasonló a helyzet - hasonló rossz.
Nagyon nincsenek sínen a dolgaink.....

Dóri!
Nincs beosztás.
Mindenki akkor esik be, amikor akar. :(
Eddig még azért ennyire nem jöttek össze a dolgok.
A közhasznús, akiről szó volt, minden nap délelőtt ott van néhány gyerekkel. "Korrepetál" címszó alatt. Egyébként belead szegény apait-anyait. A cigány gyerekek szeretnek is vele lenni. S tényleg foglalkozik velük, látom, amikor én is bent vagyok. Csak engem akadályoz a munkában.
Nekem heti öt órám van, azok is délelőtt vannak.
Amikor annak idején kialakítottuk ezt a szobát, az akkori ig. úgy tett, hogy ez olyan is lesz, mint egy alsós nevelői. (Az alsó és felső tagozat külön épületben van, s csak a felsősöknek van nevelői szoba. Az az igazság, hogy nekünk az alsóban nem is nagyon hiányzik, inkább a gyerekek között vagyunk szünetben is, az ügyeletes nem mindig tud a helyzet magaslatán lenni, meg aztán készülünk elő a következő órára. A tíz perc így is nagyon kevés.) Itt tervezte,hogy kávét, teát főzünk, ilyesmi.
Még szerencse, hogy közben ig. váltás volt, s a jelenlegi ezt már nagyon nem helyeselte. De így is tarthatatlan, ami itt van.
Gabi javasolta is a nyáron, hogy ha tehetem, álljak innen odébb, de még nem alakult úgy a dolog.

Azért a gyerekszemek hálás csillogása, a mosolygó gyerekarcok, amikor vidáman felkiáltanak, hogy sikerült, a sok-sok símogatás, amit tőlük kapok sokmindenért kárpótol. ;) :)
Válasz küldése