Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Avatar
erláj

Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: erláj »

Sziasztok! Szeretném kérdezni: Tanóráról ki lehet-e hozni a gyerkőcöt fejleszteni? Alex betegségéből adódóan lett siket, készülékkel hall. Debrecenből nem jár ki szurdopedagógus, így nekem kell fejleszteni heti 2 órában. SNI-s is. Visszament kontrollra a Halláscentrumba, ahonnan az a szakvélemény jött aláhúzva, hogy tanóráról senkit sem lehet kihozni. Aki mégis ezt teszi, azt megbüntetik. Ez igaz? Átrendeztem az órarendem és 6. órákban jön, mikor már nincs órája. Nem tetszik neki, mivel fáradt már addigra. Mit tegyek? Válaszotokat megköszönném. Erika
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: Dóri »

Szia Erika!
Mindenütt szigorítottak. Tanítási órán kívül…. Így írják az okostojások. Csak nem kalkulálták bele a gyerek fáradékonyságát, életkorát stb…..
A hatodik óra még elmegy. Van aki hetedik, nyolcadik órában fejleszt.
Lehet játékosan – főleg logikai, logopédiai, kooperatív játékokra gondolok -, úgy nem annyira fárasztó.
Dóri
Avatar
erláj

Re: Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: erláj »

Szia, Dóri!
Nekem délelőtt vannak a fejlesztő órák, így óráról jönnek ki a gyerekek. Nem lehet? Azt írtad, hogy szigorítottak. Hol lehet erről bővebben olvasni? Nem szeretném, ha az iskolámat megbüntetnék. Bár olyan jó,hogy fél 2-ig fejlesztek, majd végezhetem egyéb feladataimat. Köszi válaszod! Üdv.: Erika
Avatar
ircsitoth

Re: Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: ircsitoth »

Hogyan zsúfoljam be a heti 24 órámat 5 nap délutánjába, ha a tanulót nem lehet óráról kihozni? Ráadásul nálunk csak fél 4-ig van iskola. A felsősöknek még hatodik órája is van. Van valakinek ötlete?
Avatar
dudikopf

Re: Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: dudikopf »

Én már 2. éve délután fejlesztek, 24 órában. 49 gyerkőcöm van és minimum heti 2 órát kapnak, kiscsoportos formában. Igen, ott vagyunk 16.30-ig (mellesleg a tanulószoba is addig tart), szóval csak szervezés kérdése az egész. Amúgy meg, úgyis itt az egész napos iskola, időnk van bőven... :D Üdv: V.B.Zsuzsi
Avatar
erláj

Re: Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: erláj »

Sziasztok!
Az újonnan kinevezett járási vezető bemutatkozásakor kérdéseket lehetett feltenni a jövőt illetően. Természetesen megkérdeztem, hogy óráról ki lehet-e hozni fejleszteni a gyerekeket. A következő tanévben másképp lesz, majd leülünk megbeszélni az érintettekkel. Ennyi.
A gyógypedagógus kolléga szerint jövőre nem lesz tanítványom, mert az ez évi szakvélemények csak gyógypedagógusi diplomával rendelkezőknek engedi az SNI-sek fejlesztését. Fejlesztő ped.vagyok. Megszűnik ez a foglalkozás? Kiket fejleszthet és milyen papírral a fejl. ped.? Teljesen meg vagyok zavarodva! Mit tehetek? Várom a véleményeteket! Erika
Avatar
dudikopf

Re: Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: dudikopf »

Én is úgy gondolom, hogy az SNI tanulók fejlesztése kizárólag a gyógypedagógus kompetenciája lesz. Óráról kivinni nem lehet, mellesleg az SNI tanulók fejlesztése kötelező rehabilitációs tanórai foglalkozás! De ott vannak a BTMN-es gyerekek. Eddig az ő fejlesztésüket (főként) a fejlesztőpedagógiai végzettségű szakemberek végezték. A végzettségről már volt szó a fórumon, tessék utána keresni! De épp a napokban kaptam egy friss szakvéleményt, ahol a 8. osztályos gyerkőcnek (BTMN státusz) szaktanárt jelöltek meg, fejlesztést végző szakemberként... És egyáltalán, én arra is kíváncsi lennék, hogy szeptembertől továbbra is két főnek számítanak a BTMN-es tanulók? V.B. Zsuzsi
Avatar
hudnik

Re: Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: hudnik »

dudikopf írta:.. És egyáltalán, én arra is kíváncsi lennék, hogy szeptembertől továbbra is két főnek számítanak a BTMN-es tanulók? V.B. Zsuzsi
A jövő tanévtől már nem fog két főnek számítani a BTM-es gyerek. (egy minisztériumi válaszban kaptam ezt az infót, sok hasznos dolog mellett, megpróbálom előkeresni és becsatolni ide a héten)
Avatar
dandav
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2008.03.05. 16:33
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: dandav »

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy a "Óráról kivinni nem lehet, mellesleg az SNI tanulók fejlesztése kötelező rehabilitációs tanórai foglalkozás!" -t a törvény melyik paragrafusa alapján írjátok. Szükségem lenne rá, épp egy fáradt ötödikes szüleit meggyőzni, hogy többet érek én a 7. órában, mint ha "korrepetálja" a szülő otthon. Amúgy, kiharcolta a szülő az SNI státuszt, felmentettette egy tárgyból, de nem érti, hogy a fejl. óra kötelező. "Ő majd korrepetálja otthon". No, legyek okos... még esélyt sem ad a szülő.
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: Óráról kihozni a tanulót fejlesztésre

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

Az 1993. évi LXXIX. törvény a közoktatásról (jelenleg hatályos változata) írja le. Ezen belül az 52.§ foglalkozik a tanórán kívűli foglalkozásokkal. Ide kapcsolódik nem közvetlenül a 118.§ a finanszírozásról. A III. rész, II. fejezet. 6. pontja a kötelező óraszámmal kapcsolódik ide.
Válasz küldése