erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Minden téma, gond, probléma megbeszélése ebben a topic-ba.
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

Fogalmazzunk úgy, hogy munkakör szerint nem tartozok az itt levők közé. ;)
Kérdésem pedig a következő lenne?
Mikor jelentkeztek ezek a problémák, gondok, kinek és hogyan lett jelentve? Melyik értékelésben, jegyzőkönyvben vagy bármi másba lett ez megemlítve? Vagy egyszerűen eddig a nevelőtestületek ezeket lenyelték és a víz most érte el a pohár szélét?
Több intézmény is küzd a gyerekekért és az intézményvezetők természetesen próbálnak mindent megtenni az intézmény fennmaradásáért.
Mióta történt egy-két eset, ami napvilágot látott szélesebb körökben, azóta csak a pedagógusok panaszkodását hallom. Eddig nem voltak ilyen problémák? Hogyan oldották meg a problémákat intézményen belül?
És végre valaki, aki tudja, mondja már el nekem és nekünk, hogy a pedagógusnak mi a van a kezében?
Avatar
agnetta

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: agnetta »

Sok kérdést tettél fel, amire igen nehéz a válasz. 20 éve vagyok a pályán ( 18 évesen kezdtem) :oops: éskb.6-8 éve figyeljük a kolléganőmmel, hogy a gyerekek között minden évben egyre több a nehezen kezelhető, magatartászavarral küzdő. Elkezdtük bújni a szakirodalmat, mert ugye a régi módszer már nem vált be, és valóban a legtöbb (még kicsi) gyerekhez meg lehet találni az utat, amivel hatni lehet rá. Nagyon fontos a családdal történő kapcsolatunk, mert rájöttünk, hogy minden onnan ered. Már a terhesség sem olyan, mint régen( vegyszerek, stressz stb.) a fiatal szülők stresszben, pánikban robotolnak a megélhetésért, bizonytalan minden: lesz-e holnap munkahely, miből fizetek a hiteleket stb. Különösen nehéz az ország olyan területein ahol alig van munkahely. Említetted a tévét. EGYETÉRTEK!!! Ömlik belőle a szemét, erotikus képek koraeste, vibrál a gyerek körül minden. Nem beszélgetnek a gyerekekkel, csak leültetik a tv elé, válogatás nélkül nézhet mindent, és felét sem érti. Lételemévé válik a vibrálás, és nem tud alacsonyabb fokon pörögni. Na és ugye a sok feszültséget ki kell játszani( kicsiknél) le kell vezetni (kamasznál), ez történik az intézményekben. Én hiszek a MINTA és a szeretett személlyel való azonosulás vágyában, úgy gondolom, ha szülő nevel, és JÓL nevel, szeretettel, következetesen, akkor az a gyerek azt fogja követni és nem a tanárverő trendet. Zseni, te milyen törvényt alkotnál?
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

A TV dolgot én a családban könnyedén megoldottam. A különböző mese csatornákat (nem sorolom fel) nem hangoltam be a televízión, így nem tudják nézni nálunk a gyerekek. Sőt, mesenézés max. szombat és vasárnap reggel van csak nálunk, válogatva.
A fiam már erősen internetezik, a lányom még csak nézegeti, dolog megoldva: tartalomszűrés. Nézzék azt, ami az ő korosztályukba való.
Sajnos a mobiltelefonnal a fiamnál gondok vannak, mert ott hetente kell ellenőrizni a tartalmat, de már nem rak fel nem neki való dolgot. :)
Talán sikerült azt szemléltetnem, hogy nekem, mint szülőnek nagyon oda kell figyelni, ha azt szeretném elérni, ami a gyerekeimnek éppen a legjobb. Egy kis lazulás és ők már megérzik. (résen kell lenni)
A munkahelyek, túl hajszoltság közre játszik egy gyerek nevelkedésében. Mint írtam is már egyszer, olyan szülök nem tudnak kellő mértékben oda figyelni a gyerekük nevelésére,akik 3 műszakban járnak dolgozni, túlóráznak és egyéb pénzkeresési mód alapján próbálnak megélni. A gyerekre nagyon kevés idő jut. Valljuk be őszintén, ezek a gyerekek nagy többsége lakótelepeken él. Itt a már inkább egymást nevelik az utcán, tereken. Mi a menő, jó cucc, laza, stb.
Ezek a gyerekek közbe iskolába is járnak és ott is az a menő, ha beszól, röhög, nem tanul, laza, stb.
Törvény?
Nagyon a tanárok mellett vagyok, pedig nem vagyok az, de látom nap, mint nap a küszködésüket. A tanárok védelmébe olyan törvényt kellene hozni, hogy max. 3 igazgatói figyelmeztetés alatt maradhat az iskolába. Ha viselkedése alapján nem változik, akkor speciális intézménybe kell vinni és ezt a szülő ne korlátozhassa, ne támadhassa meg, akár bírósági úton is. Ilyen gyerekek a többi kárára tartózkodik a teremben, nem tudnak tanulni, figyelni. Oktatás színvonala romlik, hiszen nincs megfelelően leadva az anyag. A jelen törvény kimondja, hogy a gyereknek joga van tanulni és kötelező is ez 18. éves koráig.
Na, de milyen áron? Persze, legyen joga tanulni, de a törvény mondja azt is ki, hogy a tanárnak joga van tanítani, fegyelmezési, magatartási gondokat a szülők oldják meg. Ha nem tudja megoldani a gyerekének a fegyelmezését, akkor talán el kell gondolkodni, hogy tudja-e nevelni.
Nos, talán így összesűrítve. :)
Avatar
éva08

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: éva08 »

Szerintem az eltiltás, cenzúrázás, kizárás, a törvények csak újabb erőszakot, kijátszást stb szülnek.
Én (még mindig) hiszek a nevelés, a jó példa, a törődés és a szeretet erejében.
Avatar
Dóri
Hozzászólások: 670
Csatlakozott: 2008.02.28. 08:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: Dóri »

A pedagógusok társadalmi megítélése, megbecsülése a mélyponton van. A mai értékalapú társadalomban a pénz a minden, a tudás, a kultúra, nem képvisel értéket.. A szülők ezt a szemléletet közvetítik gyerekeiknek. Csak a törtetés, a rámenősség, a szerzés a trendi.

Csak remélni merem, hogy a következő generáció egy becsületesebb és értékesebb társadalomban nőhet majd fel. (Lehet, hogy túl optimista vagyok?)
Avatar
Sophie

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: Sophie »

Teljesen egyetértek az eddigi hozzászólásokkal. A mi iskolánkban is egyre inkább elhatalmasodik az agresszió, a gyerekek fegyelmezetlenek, visszaszólnak, és ez csak a jéghegy csúcsa. De engem az keserít el és háborít fel, hogy minden fórumon azt hangoztatják, hogy " a pedagógusok kezében minden eszköz adott a problémák megoldására" - ezzel is azt közvetítik, az egész pedagógustársadalom HÜLYE, és nem tudja hatékonyan alkalmazni ezeket az eszközöket. Egy műsorban szerepelt - kb. 1 hónappal ezelőtt - egy iskolaigazgató és sok okos minisztériumi tisztviselő, a téma a tanárokkal szembeni agresszió volt, ő a probléma okát abban látta, hogy a gyerekek nem motiváltak a tanulásra. Hát a sok okos, majd leharapta a fejét...
A magyarázatban a tanárokat hibáztatták, kritizálták és alázták meg, és egyértelműen kijelentették, hogy a tanárok felelőssége a kialakult helyzet. Ha ezt és az ilyan típusú műsorokat megnézi a szülő, igazolva látja azt, hogy mindenért a pedagógus felelős. Hát, ennyi... Ja, és mi még örüljünk annak, hogy egyáltalán van munkánk, és nem vagyunk még a leépítettek között. Ezek után vége a presztizsünknek, a tekintélyünknek, anélkül pedig a szavainknak sincs súlya...
Szebb napot mindenkinek: Sophie
Avatar
Fodor Zoltán
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 296
Csatlakozott: 2008.02.26. 18:44
Kapcsolat:

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: Fodor Zoltán »

Kellőképpen kipanaszkodtunk magunkat, most jöjjön a munka. :)
Ki, mit tanácsol, javasol annak érdekében, hogy ez ne így legyen!
Hogyan oldanátok ti meg ezt a problémát?
Most itt a fórumon tiétek a bársonyszék, jöhetnek a javaslatok!
Avatar
hogabi
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 1241
Csatlakozott: 2008.02.27. 10:23
Tartózkodási hely: Vöröstó
Kapcsolat:

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: hogabi »

Erőszakoskodó diákot az igazgató ki tehesse az iskolából anélkül, hogy előtte helyet keresne neki ahol fogadják. Ez legyen a kedves szülő gondja aki elfelejtette nevelni a gyereket. Ha lesz néhány ilyen eset, akkor a szülők rájönnek, hogy nem elég csak tízórait adni a gyerekeknek. Van felelősségük nekik is, nevelni is kell azt a gyereket, ami azt jelenti, hogy példát mutatok neki és elmagyarázom, hogy az életben mik a játékszabályok. Sajnos ott tartunk, hogy szülői értekezletet a nagyszülőknek kellene tartani, mert a gyerekek szülei sincsenek megnevelve. Ezért az erőszakhullámért kizárólag a szülők felelősek.
Az is baj, hogy a szülők és a gyerekek tudják azt, ha nincsen elég gyerek, akkor a pedagógus állás nélkül marad.
Gabi

"Ha egy országot, nemzetet tönkre akarsz tenni, tedd tönkre a pedagógiáját"
Avatar
csojanosne

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: csojanosne »

Én valószínűleg nem engedném, hogy a televízió- manapság már minden híradásban - kiemelt hírként azt szajkózza, hogy az ilyen gyerekeket nem lehet eltávolítani az iskolákból, mert meggyőződésem, hogy sok erre hajlamos gyerek az ilyen hírek hallatán bátorodik fel és azzal a jelszóval, hogy "mi bajom lehet belőle?!" csinálja a maga kis műsorát. Számomra ez megint ahhoz hasonlít, mint amikor életemben először a kezembe vettem a munkaköri leírásomat és láttam a kötelességeimet és a jogaimat. A házirendben pedig láttam a gyerekek jogait és kötelességeit. Hát mit ne mondjak, felettébb szembetűnő eltérések voltak már akkor is. A gyerekek kötelességei harmada annyit tettek ki, mint a nevelőké és a jogaik meg 2 oldalon voltak felsorakoztatva, míg az enyémek 6 mondatban. Kicsit furcsa ez a nagy szabadság, mondom én, aki szintén nagyon gyermekközpontú vagyok, de azért van, vagy legalábbis kellene lenni egy határnak! A felnőttek társadalmában sem tekinthetünk el a büntetésektől, az elkövetett rendbontás számonkérésétől, akkor miért van ekkora elnézés a tanulók tetteivel szemben? Azt gondolom, hogy nem a poroszos, tekintélyelvű pedagógiát kellene visszahozni, de mindenképpen a következetesebb, de korlátozó nevelés szolgálná jobban a gyerekek érdekeit és nem ez, ami most van!
Avatar
agnetta

Re: erőszak tanárok gyerekek ellen az iskolában

Hozzászólás Szerző: agnetta »

Több eszközt engednék a pedagógusnak amivel élhet. No nem a testi fenyítésre gondolok, hanem például elvehesse a telefont, mp3 lejátszót óra alatt, ha zavarja a gyerek az órát, kiküldhesse a tanóráról, ha nem megfelelően viselkedik. Valahogy azt kellene elérni a gyerekek körében, ők is közösítsék ki azt a társukat, aki agresszív, bántja saját osztálytársait is,és ne az legyen a sikk, ha rendbontó. A szülőknek pedig aki ilyen gyereket nevel, kötelezném elvégezni valamilyen tanfolyamot a gyereknevelésről, mint például azoknak, akik állami gondozott gyerekeket nevelnek családban. A pedagógustól megkövetelik a főiskolai végzettséget, a szülőnek is kellene tanfolyam, hogy ezt a felelősségteljes tevékenységet felvállalhassa. Igaza van "hogabi"-nak, a családoknál kell kezdeni, ők a társadalom alappillérei, a minta, erkölcsi norma közvetítői, ha ott nincs rend a pedagógus keveset tehet, nem pótolhatja, amit a családi nevelés elmulaszt, csak részben.
Válasz küldése